1.    HROMADNÁ PŘÁNÍ

Sněhová vločka, okoralá vánočka i pupkáč Santa. Občas jste označeni na dost uhozených obrázcích. Což by ani tak nevadilo, kdybyste nebyli jen jedni z šedesáti adresátů – přání skutečně od srdce. 

2.    VÁNOČNÍ ŠLÁGRY

Měli jsme tu Ladovskou zimu, Neckářovu Půlnoční… Na začátku bezva objev, po x-tém sdílení se ohraje a zprotiví. A když zrovna nevyjde žádná nová pecka, přichází období oldschoolových Wham a Janka Ledeckého.

3.    SPOUSTA LÁSKY NEBESKÉ

Nebyly by to Vánoce bez premiéra Hugha a protivné Keiry. Zvlášťě jestli své nadšení z nejvánočnější slaďárny s vámi pravidelně sdílí víc než třetina fejsbukových přátel.

4.    FOTKY Z VÁNOČNÍCH VEČÍRKŮ

Dost citlivé téma pro účastníky i nezúčastněné. Jedni jsou nemila překvapeni, co oné noci vyváděli, druhé to akorát naštve, anžto nebyli pozváni.

5.    FOTKY CUKROVÍ

Neustálé předhánění, kdo má už upečeno, kdo má víc, kdo má lepší a chudáci ti, co nemají čas, pečící talent nebo žádnou troubu.

6.    VÁNOČNÍ NEDOČKAVCI

Najdou se mezi námi tací, již nás celoročně provokují odpočítáváním dnů do Vánoc. To máte nejdřív každý měsíc, v prosinci po dnech, pak po hodinách… A tadá… „Už zbývá jen 365 dní do Vánoc!"

7.    REKLAMY REKLAMY REKLAMY

Jsou všude – bannery po stranách a odkazy v textu. Vaši přátelé to lajkují, a když vás jednou zradí zvědavost, už se nabídek na originální dárky nezbavíte.

8.    STATUSY Z VÁNOČNÍCH NÁKUPŮ

Nejhorší jsou ti, co mají úspěšně nakoupeno už v listopadu, zatímco vy sháníte dárky ještě 24. ráno.

9.    SVÁTEČNÍ HRÁČI

Farmville a Candy Crush – i když jde o celoroční záležitost, jako by se o svátcích s žádostmi o odemčení vyšších úrovní roztrhl pytel. Během svátků mají lidé najednou dost času na prudění ostatních.

10.    TOUR DE TRHY

Fotky s punčem, statusy o pohádkovém víkendu a pozvánky k výjezdu do Vídně či Drážďan. Ač upřednostníte teplo a klid domova, přelidněné trhy a dráždivá vůně punče k vám stejně prosáknou skrze obrazovku.

11.    STROM NA STAROMÁKU

Přiznejte si to, ten strom je každý rok prašť jako uhoď. Takže jedinou změnou na každoročních fotkách ze Staromáku bývá akorát tak parťák po vašem boku. Proč si nezajet na strom třeba do Trutnova?

12.    STATUSY O PRŮBĚHU ŠTĚDRÉHO DNE

Jako by nám nestačilo, co máme doma, musíme sledovat i štědrodenní peripetie ostatních. Přitom je to všude na jedno brdo.

13.    FOTKY ŠTĚDROVEČERNÍ TABULE

Ne, že by to na Štedrý večer nevypadalo ve všech domácnostech stejně – sváteční porculán, přismahlej kapr a cinkající svícen.

14.    VEJTAHOVÉ

Není nad to hryzat si nehty u vyblejskané nadílky svých kámošů (samo, že novým iPhonem), když vám Ježíšek nadělil jen ponožky a kuchařku od Ládi Hrušky. 

15.    PŘEDVÁNOČNÍ LYŽOVAČKY

Koho by nenaštvaly selfíčka s alpskými panoramaty v pozadí a statusy o freeridech v prašanu, když se doma můžete leda tak klouzat na bahně.

16.    VÁNOČNÍ OPALOVAČKY

Ještě horší varianta – vánoční selfies z teplých krajů. Tihle prznitelé českých tradic umí pořádně nakrknout, hlavně poustujou-li obsahy štedrovečerních talířů. Český kapr opět dostane na frak.

17.    FB KOULOVANÁ

Kéž by to už letos bylo passé, ale stále se najdou kamarádíčkové, které tato aplikace neomrzela. Taková imaginární koule může vypadat jako prča, ale po osmém returnu byste raději dostali opravdickou do ksichtu.

18.     POTREFENÁ HUSA… 

Největším utrpením je zjištění, že ač se sebevíc snažíte tomuhle „kybervánočnímu" zlu uniknout, jste v tom až po uši. Lajkujete linecké a poustujete selfíčka ze Staromáku… Nemůžete si pomoci – jsou přeci Vánoce.