1. Pamatují si. Všechno. První slovo. První pokadění. I to poslední. A nevynechají jedinou chvilku, aby nám to nepřipomněly.


2. Odpouští. Není kiksu, který by nám máma neodpustila. Třeba ne hned, ale po čase určitě. Dokonce se ani nemusíme omlouvat. Ony mámy totiž odpouští samovolně.


3. Jsou to hrdinky. Porodily nás a to sakra nebyla jednoduchá věc. Znáte to o tom melounu prostrčeném klíčovou dírkou? Tak si to představte.


4. Jsou to dvojnásobné hrdinky. Protože nás vychovaly. A ani to nebyla zrovna procházka růžovým sadem. Spíš pořádná tortura dlážděná pokaděnými plínami, prvními cigáry, tetováním a návraty po bolestných rozchodech.


5. Vítají nás. Když se vrátíme s opicí na zádech, když potřebujeme půjčit auto, nebo když nás vyhodí holka a vracíme se na mamahotel. A vždycky mají radost, že nás vidí. Menší nebo větší, podle příležitosti.


6. Udržují ledničku plnou. Je to takový zajímavý úkaz, který platí napříč matkami a jejich ledničkami. Dělají to pro případ nouze, kdybysme náhodou jeli okolo a tři měsíce nejedli.


7. Mají vždycky pravdu. I když se s ní budete hádat do krve, stejně si to jednou přiznáte.  Nehledě na to, že tyhle pravdy umějí skvěle říkat manželkám…


8. Jsou vděčné. Stačí se zastavit v neděli na oběd, a mají radost, jako by nás neviděly měsíce, ačkoliv i to může být pravda. A co teprva když přinesete kytku, to prakticky vlhnou oči.


9. Jsme pro ně krásní. Tlustí, tencí, malí nebo pihatí. Pro mámu jsme vždycky pěkní. Vlastně vůbec ti bezvýhradně nejhezčí.


10. Přejí nám. Podle mámy si zasloužíme lepší ženu, větší porce, delší tričko a mnohem, mnohem menší tetování.


11. Podporují nás. Recitace prostoduché poezie, studium kachliček nebo registrované partnerství. Při kdejaké blbosti, do které se pustíme, si můžeme být jistí, že máma bude na tribuně. A bude ržát nadšením.


12. Ochraňují nás. Mateřské pudy jim i po letech kážou postavit se jakékoliv hrozbě, která se na nás řítí. Bez ohledu na to, jestli jde o medvěda, exekutora nebo manželku. Nejdřív budeš muset dostat moji mámu! Jasný?


13. Jsme pro ně guru. Nemusíme umět vlastně skoro nic pořádně, ale stejně budeme první, komu máma zavolá, když nenajde myš nebo jí zavolají z call centra kvůli prodeji vysokozdvižných koberců.


14. Myslí to s námi dobře. I to, co na první pohled vypadá jako čirá buzerace, je jen snaha dotlačit nás k tomu, abysme byli šťastní. Přesně podle maminčiných představ. Ale ona maminka má vždycky pravdu…


15. Jsou to naše vzory. Ačkoliv si to nepřipustíme, jednou si svoji mámu vezmeme. Tedy minimálně pánové. A pochopitelně přeneseně. Podvědomě si zkrátka přejeme, aby ta vyvolená byla jako ona.


16. Strachují se o nás. Jestli už jsme dojeli, jestli nám netáhne na cemr, jestli máme dost a jestli nepotřebujeme přilepšit k platu malým kapesným. Takový už jsou.


17. Jsou na nás pyšné. „Jo, to náš mladej, ten je šikovnej, je v Praze, píše a vydělá si.“ A když potřebujeme trochu počochnit ego, není snazší věc než chvilku poslouchat mámu, jak žvaní se sousedkou.


18. Milují a obdivují všechno, čeho se dotkneme. To nedělá ani naše holka, manžel, děti. Jen mámy.


19. Mají nás rády. Se vším všudy, tak jak jsme. Tečka.