"Pánové, bylo mi ctí s vámi dnes hrát." / TITANIC

Památná věta musí zaznít v každém filmovém zpracování příběhu nepotopitelného parníku. Nejlépe ji bezpochyby podal jedenáctioscarový kolos Jamese Camerona, který se téměř dvacet let po své premiéře pomalu zbavuje haterů a dokazuje, že je jedním z posledních hollywoodských velkofilmů ze staré školy.

"Všechny ty vzpomínky zmizí v čase jako slzy v dešti. Čas zemřít." / BLADE RUNNER

Replikant Roy Batty vystupuje v kultovním sci-fi Ridleyho Scotta celou dobu jako záporák, v posledních vteřinách ale odhalí svou pravou podstatu a ukáže se, že jde jen o tvora toužícího po životě. Jaká škoda, že se mu přání nesplní.

"Svoboda!" / STATEČNÉ SRDCE

Ještě když jsme nevěděli, že Mel Gibson je antisemitský rasistický šovinista, rádi jsme mu do rukou vkládali osud lidstva. Skotům se ale tahle sázka dost nevyplatila – povstání s Melem v čele projeli na plné čáře, a ten tak mohl na popravišti jen zařvat jednu z nejznámějších filmových jednoslovných citací.

"Ta hrůza… ta hrůza…" / APOKALYPSA

Marlon Brando i v reálném životě věřil, že je něco jako bůh, svou roli v pověstné Apokalypse tedy zvládal na jedničku. A to i přes to, že se na plac dostavil „nechutně obézní“ a neschopný zapamatovat si text. Francis Ford Coppola musel proto jeho roli překopat, aby jeho superstar jen seděla ve stínu a tvářila se zádumčivě. Nicméně to vyšlo a jedna z nejvíc fascinujících filmových postav byla na světě.

"Poupě." / občan kane

Další one-liner, tentokrát ten nejpověstnější vůbec. Občan Kane pátrá po významu posledního slova proneseného výstředním milionářem. Ani po sedmdesáti letech nepřestal tenhle debut tenkrát pětadvacetiletého Orsona Wellese provokovat všechny tvůrce, kteří se chtějí prosadit. Stále jde o film nejčastěji obsazující vrchní příčky nejprestižnějších magazínů a stále jde o úchvatnou podívanou.

"Hej Maxi… Chlápek nasedne v LA do metra a umře. Myslíš, že si toho někdo všimne?" / Collateral

Tom Cruise coby ostřílený nájemný zabiják ví o krutém světě svoje. Nepřekvapuje ho tedy ani vidina vlastní smrti, o níž si stihne ještě poklábosit. Chladný snímek Michaela Manna se s optimismem nepáře.

"Necítím nohy, Keysere." / obvyklí podezřelí

Kriminálka Bryana Singera, která v devadesátých letech stanovila trendy platící prakticky dodnes, těží ze skvělých herců a šokující pointy. Muž, který měl být ústředním záporákem, jím je nakonec zabit a sám nemůže uvěřit vlastním očím, kdo že se to za jménem Keyser Soze skrývá.

"Daisy, Daisy, give me your answer do. I’m half crazy all for the love of you. It won’t be a stylish marriage, I can’t afford a carriage. But you’ll look sweet upon the seat of a bicycle built for two." / 2001: Vesmírná odysea

A máme tu další písničku z dalšího kultu! Palubní počítač HAL-9000 se rozhodl zmasakrovat celou posádku, protože ho napadlo, že hloupí lidé až příliš ohrožují hladký průběh mise. Za což se mu poslední přeživší náležitě pomstí. Předpisy ale velí HALovi před „smrtí“ ještě zazpívat.

"Můj bratře. Můj kapitáne. Můj králi." / Pán prstenů: Společenstvo prstenu:

Možná maličko patetické, ale komu by to v Tolkienově epické Středozemi přišlo nepatřičné? Navíc víme, že málokdo umí umírat tak efektivně jako Sean Bean, ale to by bylo na celý další článek.

"Nevypadá ten obrázek zaprášeně?" / Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem

Brad Pitt coby ikonický pistolník unavený vlastní minulostí. Ví, že se na něj něco chystá, nemá už ale chuť dál vzdorovat nevyhnutelnému konci a sám vyjde smrti naproti, když odhodí zbraně a začne se znenadání věnovat domácím pracím.

"Johne, nestřelím tě mezi oči! Střelím tě mezi nohy!" / komando

Tohle byste Arnoldovi prostě neměli říkat…

"Promiňte, nemohl jsem odolat." / Nespoutaný Django

Někdy se člověk neudrží a toho tlučhubu prostě zastřelí, že jo. Problém je, když zrovna stojíte v místnosti plné jeho strážců. To jste pak rádi, když stihnete prohodit nějakou tu poslední hlášku. Christopheru Waltzovi se to pod Tarantinovým vedením samozřejmě povedlo.

"Jako první zavřeme tuhle díru…" / útok z hlubin

Samuel L. Jackson má plán. Aby taky ne. Jenže by si měl dát pozor, kde stojí, když ho říká. Šílené béčko Útok z hlubin mu každopádně další linky dialogu nepřichystalo.

"Možná jsem měl zkusit autorotaci a přistávat ve větším náklonu. Spadli bychom pomaleji. Ale nejspíš na tom nesejde." / život pod vodou

Wes Anderson je v podstatě velmi krutý režisér. Za pestrou paletou hravých barev a dětských radovánek se skrývá mnohdy dost kruté jádro, navíc se v nejneočekávanější okamžik nebojí zabít jednu z hlavních postav. Pokud dokáže nějaký film rozesmát i vehnat slzy do očí zároveň, je to Život pod vodou.

"Tak to byl opravdu meč od Hatori Hanza…" / kill bill

Lucy Liu naštvané nevěstě příliš nevěřila, že jí vysloužilý mistr ukoval další meč. O nezaměnitelné kvalitě Hatoriho čepele se nakonec přesvědčila tou nejméně příjemnou cestou – skrze vlastní skalp.

"Matt Damon!" / team america

Matt Damon, Matt Damon, Matt. Matt Damon, Damon, Matt Damon. Matt Damon. Matt.

"Proklatý spratku! Podívej, cos udělala! Rozpouštím se! Já se rozpouštím! Ohhhhh… Krutý světe, krutý světe! Koho by napadlo, že malá holka jako ty může zničit moji překrásnou zkaženost?! Ah, už to bude! Ahhh! Aaahhhhh! Ne! Ahhhhh! Ahhhhhhhhh…" / čaroděj ze země oz

Tohle je prostě kouzelné. Některé filmy za desítky let nezestárnou, jiné naopak velmi. A právě v tom tkví jejich krása. Zlou čarodějnici nakonec porazí voda – její jediná slabina. Sice se nabízí otázka, proč si tedy schovávala kyblík s vodou ve svojí ložnici, aby ho na ni mohl někdo omylem vylít, to už je ale zase jiná pohádka.

"Starej chlap umře, mladá ženská bude žít. Férovej obchod. Miluju tě, Nancy." / sin city

Drsný komiks, drsný film, drsné umírání. Nakonec ale ne tak drsné, protože otevírá světlo naděje, o kterou bývá v černobílém Millerově světě poměrně nouze.