1. Trváte na kuřáckém podniku

Pokud má jít o setkání sádrových ježků, v pořádku. Ale jestliže máte v partě i ty, jimž se zakouřené prostory hnusí, je fér zeptat se jich na názor. Postavit si proti nim hlavu může vyznít i tak, že tu hlavu nemáte zrovna v pořádku.

2. Pijete jen Matušku

Nevoní vám jen tak něco, takže se nad většinou piv ofrňujete. Anebo jste opačný, horší případ: Ten, co všechny donutí pít staráč, protože si chcete dát nejlepšího utopence ve městě. Což je ještě horší, než trvat na kuřácké hospodě.

3. Máte svoji hospůdku

Dokola meldujete o podniku, kde si tykáte s obsluhou. Když vás přetlačí a jde se jinam, kritizujete všechno od záchodků po výhled z okna a dožadujete se přesunu tam k vám. Když to je naopak, zaseknete se na baru se štamgasty.

4. Máte toho hodně

Domluvit si u vás termín je těžší než u zubaře. Když už se to zadaří, na poslední chvíli to zrušíte, případně přijdete pozdě. Z jiné akce, na niž jste přece museli taky. S ožralým, oplzlým kamarádem, s nímž si musíte něco dopovídat.

5. Vodíte si problémy

Jistě, vybrečet se do piva je někdy třeba a možná jste ho svolali právě proto. A ano, lhát by se nemělo ani na otázku "jak se máš". Ale zabíjet každý večírek s tím, že vás bolí nehet, to se nedělá. Tedy: Dělá, ale dělat by se nemělo.

6. Hrabete se v mobilu

Když jsme byli děti, bylo rozšířeným zlozvykem vrtání se v nose. Teď jsme starší a vrtáme se v mobilech. Kontrolujete si lajky, pouštíte videa z YouTube, hrajete si na DJe. Často tak z piva máte jen promočený podtácek.

7. Dokumentujete

Že máte na mobilu kameru a net neznamená, že svět venku by měl vědět, kdo právě hodil čelíčko. Co se stane v hospodě, má zůstat v hospodě. Nezůstane-li, nedivte se pak, stane-li se něco před hospodou. Vám. Zasloužíte si to.

8. Poroučíte proti vůli

Etiketa hospodského povaleče praví i to, že každý pije, co si přeje. Možná máte narozeniny, to vás ale nepověřuje lít do někoho něco proti gustu. Tu kocovinu pak totiž bude mít on. A tu poblitou postel mu asi taky nevyčistíte.

9. Stahujete

O cigára. Co na tom, že na baru mají celé kartony vaší značky, tahle je přece poslední, nechcete přece kouřit tolik. A tak to jde po zbytek večera. "Můžu ti vzít ještě jednu? Fakt poslední." Až si tu krabičku kvůli vám koupí druzí.

10. Pletete si půllitry

"Piješ mi pivo." Kolikrát jste už slyšeli tuhle větu? Nepochybně, kdo má ty sklenice od sebe rozeznat, když všichni pijete totéž. Zvláštní je, že vždycky sáhnete po té plnější. Co je dál od vás.

11. Žvaníte a žvaníte

Skáčete do řeči, abyste si vzali slovo a nevrátili. Dokončujete historky a vtipy, které všichni znají (a předem na to upozorňují), vracíte na stůl téma, které vám z něj smetli. A hádáte se. Sami všechno víte nejlíp, a tak tam sami zůstanete.

12. Hlučíte

S přibývajícím alkoholem je těžké odhadnout, kdy je vás ještě slyšet a kdy už ne. A tak řvete jako na lesy. A řehníte se jako na hory. A falešně zpíváte. Spíše než sobě tím kazíte pivo okolním stolům, což ale neznamená, že to je v pořádku.

13. Prasíte

Když mluvíte, prskáte. Smějete se do plného popelníku. Pivo bryndáte nebo rovnou převrháváte. A taky někdy vrháte, někdy v půli cesty k míse. Občas to někdo schytá. To se někdy stává.

14. Útočíte

Pár škopků a už to lítá. Nejdřív do větru, "já nejsem rasista, ale," pak otevřete staré rány, co vám zde přítomní bratři v chlastu kdy způsobili, a nakonec začnete startovat na obsluhu, ať si to laskavě odnese a vrátí se, až si přerazí sud.

15. Vrkáte

Po pivu jsou všichni tak nějak krásnější. I vy. A ty holky v rohu tam sedí tak samy. Hmmm! Poručíte jim tajně to, co pijí, načež se jdete prozradit, až tam nakonec sedíte s nimi, kámoši nekámoši, ostatně, žejo, měli jít taky, přizvali jste je.

16. Máte roupy

Večírek v plném proudu, vy už slušně nakoupeno, po stěnách stéká endorfin. Zase jste to vy, bezstarostní, zábavní, hraví. A tak v půli večera začnete prosazovat diskotéku, akci na bytě nebo bordel. A už voláte taxíka. A už je to v prachu.

17. Nevíte, kdy přestat

Spát můžete v hrobě, tak snad dáte ještě jedno, ne? V non-stopu sice točí ten staráč, ale zase se pak nezlobí, když jim tam nakonec přeci jen usnete. Čili vás pak kamarádi musí táhnout do postele. K sobě. Radost.

18. Vypařujete se

Jiná situace je, když musíte ráno vstávat. Nebo vás doma někdo čeká. Nebo jste si někoho právě vyvrkali. Tak jako tak se zničehonic seberete, že zase někdy příště, a vypaříte se. Přitom na vypařování máte celý den poté.

19. Nepočítáte

Jé, vy u sebe máte jenom kilo? Jé, nezaložil by vás někdo? Jé, a neví někdo, kolik jste jich vlastně měli? Jé, tolik? O co, že jich tam po vás na lístku ještě několik zbude. Na někoho jiného.

20. Vyčítáte

Tak aby bylo jasno. To, co jste včera dělali, se vám běžně nestává. A můžou za to ostatní. Nezapomeňte jim poslat SMS, jak hrozně vám kvůli nim je, a tyhle vaše vajgly v jejich pivu jsou komplet. Celá krabička.