Disketa

Něco jako fleška. Akorát větší, neskladnější a vešlo se toho na ni stokrát míň. Ale ten dyzajn.


Pevná linka

Když vám chce dneska brnknout vaše životní láska, prostě vám zavolá na mobil. To my museli ještě vytáčet domácí pevnou linku, kde to taky mohl zvednout fotr, a to bylo teprve tóčo. Těm výslechům se nešlo prostě vyhnout.


Céčka

Původně sloužily jako nějaké úchyty na záclony či co. Ale pak se kolem těchhle mrňavých plastových karabinek strhla doslova mánie, stalo se z nich platidlo, a dokonce o nich zpíval… dokonce o nich pořád ještě zpívá tajdlenc Michal David.


Kazeta

Určitě ji znáte, hipsteři ji nosí jako sponu k pásku, nebo alespoň jako obrázek na tričku. Dřív kazeta sloužila jako zvukový nosič. Dala se koupit originální, nebo taky prázdná, a to jste si pak na ni mohli nahrát třeba songy z rádia. Když se namotala, bylo zle.


Walkman

Kazety se přehrávaly na domácích kazeťácích, ale mohli jste je vytáhnout na procházku v kapesním přehrávači walkman. Ten se krmil tužkovými bateriemi a kvůli šetření se přetáčelo na tužce. Tužka – víte co je, ne?


Discman

Krásná, leč slepá vývojová větev. Discman byl větší, aby se do něj dalo strčit cedeso, daleko rychleji žral baterky a při sebemenším otřesu přeskakoval, což bylo frustrující.


Sandokan


Uhrančivý indický pirát v podání podmalovaného Kabira Bediho přikoval celou jednu generaci k televizním obrazovkám. Kdo ho neměl na triku, byl beznadějně out.


Pogy

Papírová kolečka s obrázky. Mělo to nějaká pravidla, něčím se tam házelo, ale nikdo to nevěděl jistě. Hlavně šlo o ty obrázky.


Pedro

Člověk nikdy nevěděl, jestli náhodou nesnědl gumovací gumu, jelikož tvar, barva a koneckonců i chuť byla dost podobná. Přesto se z Pedra stal kult nejkultovnější.


Sifon

Tlakovou lahev obalenou v drátěném pletivu měl doma každý. Stačilo zastrčit bombičku, na dno sklenice přilejt domácí sirup od babičky a pak došumět sifonem zbytek. Lákává letní limonáda jako ze žurnálu.


Kopírák

Analogové CTRL C – CTRL V. Pokud jste potřebovali více kopií dokumentu, který jste datlovali na psacím stroji, vložili jste najednou několik papírů a proložili jste je tmavě modrými kopíráky. Každá další kopie byla světlejší až k nepřečtení. Ultra retro design.


Pager

Ve chvíli, kdy si kufříkový mobilní telefon mohli pořídit jen ti nejbohatší frajeři, přišel někdo s nápadem vytvořit pager. Na ten vám přibzučela zpráva, že máte někde být, nebo najít telefonní budku a někomu zavolat. Další slepá vývojová větvička do očíčka.


Burizóny

Levná a oblíbená laskomina. Takzvaná pufovaná rýže slavila hlavně v barevné a slazené formě nazvané Arizonky velké úspěchy. Jeden náš kolega je na nich živ dodnes. Akorát si je musí chodit kupovat do lékárny.


Dr. Alban

Tenhle doktor nikdy nikoho nevyléčil. Spíš naopak. Naolejovaný černoušek s minicopánky oblažoval svět jednou tupou kolovrátkovou verzí svého hitu It’s My Life za druhou.


A nezapomenutelná hitovečka – It's my life…


Vytáčený modem

Znáte tenhle zvuk? Ne? Tak takhle zněl milé děti kdysi internet. Zadali jste připojení, pak to takhle chvilku vrzalo a skřípalo… a pak to celé spadlo.


Zubní pasta Tuti Fruti

O vnitřek v tomhle případě nešlo. Největším lákadlem pasty Tuti Fruti byl komiks o kosmonautovi Tutim, co na planetě Micka vyhraje závod v pojídání koláče a ještě naučí její obyvatele čistit zuby. Prý takových komiksů bylo víc, my ale znali jen jeden.


VHS

Na kazetu o velikosti průměrné knížky se vešly třeba dva filmy. Byly na ně speciální přehrávače a nejlepší podívaná byla na ošoupané německé snímky s českým simultánním dabingem. Anebo na Ramba. S tím samým dabingem.


Štěpánka Haničincová

Tuhle Šťepánka byla něco jako Dáda Patrasová, akorát lepší. A malinko strašidelnější. Přísnější. Spravedlivější. V televizi za pomoci Čertíka Bertíka a papouška Lory vybírala pohádky, luštila hádanky a nasazovala kobylí vejce.


Piják

Zrovna o něm Štěpánka mluvila v předchozím příspěvku. Piják, oficiálně savý papír, byl takový vyblitě růžový arch, který defaultně doplňoval každý zakoupený školní sešit. Když jste psali plnicím perem, pomáhal vysušovat přebytečný inkoust.


Robot Karel

Programovací jazyk Karel vznikl jako podpora výuky programování u naprostých začátečníků. Jeho symbolem se stal stejnojmenný robot, který, pokud jste všechno naprogramovali správně, udělal na obrazovce vašeho počítače krok. Nebo dva. Pecka.