1. Práce

V Praze ráno v klidu na devět, ukazovat grafy do zasedačky. S fair trade cappuccinem v ruce. V Ostravě píchačka v šest na ranní, práce jak na kostele, a na výplatní pásce po deseti letech praxe konečně vytoužená patnáctka.

2. Hipsteři

Hlavní město si na ně nějak zvyklo. Už ani tu srandu si z nich nedělá. V Ostravě pořád tak trochu platí za neoholené pobudy.

3. Taxíky

Od koně přes řeku zhruba za tolik, kolik přes celou Ostravu.

4. Panáky

V Praze to chce trochu kreativity a znalostí. Vyznat se ve všech těch bourbonech, míchaných drincích a stoletých rumech vyžaduje určitou praxi. V Ostravě si vystačíte se zelenou, tuzemákem a vodkou.

5. Vzduch

Vůni továren po ránu a hmatatelný prach ve vzduchu nenahradí ani voňavé Holešovice.

6. Počasí

Romantické sluníčko nad Hradem, lesknoucí se o Vltavu. V Ostravě mezitím mrzne a přes smog člověk nevidí na krok. Na druhou stranu je Ostrava alespoň zvyklá a nekolabuje při třech centimetrech sněhu.

7. Holky

Na Pražandy se musí člověk trochu snažit. Nebo přijet v BMW. Aby taky ne, když každá prvačka národohospodářské fakulty se už vidí jako manažerka callcentra. To v Ostravě stačí nebýt kretén a… No to vlastně stačí. Nebýt kretén.

8. Kluci

U Pražáka prostě nevíte. Jeden fandí Spartě, druhý Slávii, třetí Bohemce a čtvrtý Dukle. Dokonce někdo bizarně fandí i Viktorce. V Ostravě to je jednoduché. Všichni fandí Baníku. Úplně všichni.

9. MHD

I přes to, že má Praha metro, je MHD zhruba stejně drahé v obou městech. Jen těch exotů je v té ostravské daleko více.

10. Párty

Zatímco v Praze je hlavní problém si z těch desítek akcí každý den vybrat, v Ostravě je nejtěžší něco najít. Jsou dny, kdy se prostě musíte spokojit z estonským gothic folkem.

11. Restaurace

Daňčí carpaccio s malinovo-ořechovým dresinkem, černými ořechy, lesními plody a parmezánovými hoblinami zní sice super, ale Ostravák za něj tu desetinu výplaty prostě nedá. Guláš s pěti nebo kuře s broskví tak musí stačit. Místní restaurace to až na pár výjimek naštěstí chápou.

12. Hadry

V Ostravě vám Vuittonku neukradnou. Všichni ví, že to je fejk z tržnice za dvě stovky. Na druhou stranu v Praze může vyjít člověk ven v pyžamu a nikdo se nad tím nepozastaví. Hipstr, ne?

13. Jazyk

V Praze se nikam moc nespěchá, a tak je čas na všechny ty protažené samohlásky. Ostravak naopak všechno zkrati, bo neni čas ztracet čas.

14. Každý s každým

V Ostravě se zná každý s každým. A pokud ne, stejně má alespoň minimálně deset společných známých. To v Praze si člověk může dopřát soukromí. Nikdo se nedozví, že ten bar jste pozvraceli zrovna vy.

15. Odolnost

Praha se hroutí z jednoho centimetru tajícího poprašku a preventivně se vytahují hrabla, jen aby se všichni pochlubili, jakýže lavinový vercajk od Fiskars mají. V Ostravě pořád čekají na skutečný sníh.

16. Památky

Než projdete všechny pražské památky, muzea a galerie, praskne vám hlava. A vyschne peněženka. Ostravu zmáknete za den, a ještě se večer stihnete společensky unavit ve Stodolní.

17. Turisté

Ostrava se musí spokojit s alkoturismem z okolního Polska a Slovenska. Praha plná fotících Japonců, pozlacených Rusů, šusťákových Američanů nebo nacpávajících se Němců je na tom úplně opačně.

18. Davy

Centrum Prahy, hlava na hlavě. Centrum Ostravy, nikde nikdo.

19. Jazyky

V Praze je potřeba se jazyky naučit. Buď v jazykovce, nebo za barem v centru. V Ostravě umíte automaticky polsky. Zázrak!

20. Prodavačky

Naštvaně koukají v obou městech. V Praze ale někdy i pozdraví!