1. chodit pěšky

Kam nejede autobus, tam se musí po svých. A autobus většinou nejede. Rozhodně ne, když potřebujete. A všechno se nedá plánovat podle jízdních řádů.


2. radovat se z maličkostí

Tam kde se jinak lautr nic neděje, může mít člověk radost i z toho, že zaprší. To se pak jednou dokážete těšit i z toho, že vám tramvaj přijela na čas.


3. snášet stres

Každé okno má oči, které okamžitě podrobí kritice cokoliv, do čeho se pustíte. Ať už je to nová holka nebo velikost brambor. Žít pod takovým tlakem dá řádně zahulit. Nějaký deadliny a excely, cha cha.


4. být loajální

Jako buran si od měšťáků vyslechnete posměšků až až. Což z vás jednak udělá jedince značně odolného a za druhé se naučíte urážky mistrovsky odrážet a hájit si rodnou hroudu. A taková loajalita se v práci cení.


5. řídit

Aby se člověk naučil šoférovat, potřebuje mít klid a ne permanentní strach, že zkolabuje dopravu na Vypichu. A kde jinde se cvičit, než na autaprázdných okreskách. Už od patnácti.  


6. chytnout šanci za pačesy

Ono se jich totiž moc nenaskytne. Stačí, když prošvihnete jednu a už si to budete pamatovat dalších deset let. A další si proklouznout nenecháte.


7. odpočívat

Na vesnici se pořád něco dělá. A když nedělá, tak se to alespoň plánuje. Pokud už tedy dostanete příležitost se válet, tak ji nepustíte a užijete si jí. Inu co se v mládí naučíš…


8. mít tak trochu rád kabáty

Když to do vás hrnou horem spodem, to je pak těžký odolat. A jak jednou máte rádi Kabáty, už vás žádný hudební masakr jen tak nezaskočí.


9. rvát se

Pokud někomu děláte do holky, dostanete přes držku. Prudíte sousedy, dostanete taky. S problémy se prostě dělá krátkej proces. Takže přijmout ránu nebo jí rozdat není problém.


10. mít postřeh

Jak dojde na bitku, tak i když všechno sledujete z povzdálí, musíte prostě umět uhnout letícímu půllitru. A takovej reflex z vás na squashi udělá šampiona.


11. trpělivost

Život na vsi je o čekání. Na autobus, zábavu, čerstvý rohlíky nebo až se rozejde jediná holka z vaší věkový kategorie, která je zatím bezdětná. V čekárnách a na úřadech zkušenost k nezaplacení.


12. neohrnovat rypák

Kde nic není, nebo je toho málo, není z čeho vybírat. Přesně proto musíte čekat na tu jedinou holku, co na vás zbyla. Nebo jíst králíka neděli co neděli. Ber nebo nech bejt.


13. vstávat

Roky vás budil kohout nebo cirkulárka časně a bez ohledu na to, jestli je víkend nebo všední den. A teď vás má trápit vstávání do práce?


14. mít čuch

Jak je někdo jednou zvyklý na hnůj nebo topnou sezónu, těžko ho rozhodí běžný městský smrad.


15. nestydět se

Hadry můžete mít, jaký chcete, blbý můžete bejt, hlavně pokud jste šikovní. Leje tu každý, i do půl těla můžete být pořád… Hergot to by bylo, abyste se ještě někdy žinýrovali.


16. improvizovat

Do nejbližšího krámu to máte kilometry a stejně je tam většinou zavřeno. Jenže jíst se musí a kouzlit musíte vždycky jen s tím, co máte v lednici. A tomu se říká umění improvizace.   


17. lejt

Začnete brzy a postupně se budete jen zlepšovat. O takovém tréninku se běžnému měšťákovi může jen zdát.


18. vycházet s idioty

Koncentrace kreténů bude možná vyšší v metropoli, nicméně pravděpodobnost, že s tím jediným blbem z vesnice budete v permanentním kontaktu je značná. A když pak přesídlíte do městské korporace, jako když najdete.


19. bejt slušnej člověk

Poněvadž se tu jednak lidi zdraví. A taky proto, že děláte jen to, co se hodí. Co by tomu přeci řekli sousedi?


20. platit za chyby

Protože jakmile uděláte průser, vědí to doma dřív, než si vymyslíte nějakou milosrdnou lež. A dají vám to sežrat řemenem.


21. drbat

Ve velkým světě se málokdy dostanete vejš jinak, než přes mrtvoly. A taková babská drbárna o tom, kdo zrovna s kým a na jaký cirkulárce, je pro intriky skvělou praxí.


22. nebát se

Nevyděsí vás trocha krve, když se říznete do palce, protože jste na zabijačce drželi vepře za hlavu, když ho podřezávali. Nezaskočí vás cinkající tramvaj na přechodu, protože už na vás taky jednou vyletěl z kukuřice divočák. A temný uličky? Pche, kdo šel ve tři ráno ze zábavy skrz les, ví svý.