1. nebát se

Sídl je džungle. A jelikož každou chvíli někdo ukradne žárovku na chodbě, musíte tím pralesem ještě chodit potmě. Zkrátka kdo se bojí, nesmí si hrát mezi panely.

2. bojovat

Ono kdo nebojuje, ten neparkuje, taky mu kradou noviny z kastlíku a po desáté večer se ticha nedočká. A co teprve, když vlezete do ringu na schůzi bytovýho družstva.

3. získAt Imunitu

Máloplatné, rezivějící prolejzačky, nemocné kouty pod schodama a pročůraná pískoviště vám zadělají na odolnost, o jaké se žádnému biobalíkovi ani nesní.

4. mít fyzičku

Když nechodí výtah, musíte chodit. Pěšky. Nahoru dolů. Po schodech. S nákupem nebo ledničkou. Tak vyrýsovaná lejtka vám bude závidět kdejaký zemědělec.

5. mít nadhled

Pohled z šestého patra paneláku dá životu úplně jinou perspektivu, než čumění na svět z přízemí. A jak je najednou ten život malichernej, že jo.

6. poslouchat

Tenké příčky a umakartové jádro vám nabídnou dokonalou sondu do intimního života všech rodin, co s nimi sdílíte jednu chodbu. A kdo by odolal, když všechny slyší, jako by seděli hned vedle něj.

7. žít jako dobrodruh

Už jste někdy přelejzali z balkonu na balkon, protože jste si zabouchli klíče? Už jste se soukali ze zaseknutého výtahu? Nebo šli v noci do společné prádelny? Pche, ani někde v lesích nezažijete tolik adrenalinu, jako za týden na sídlu.

8. smrsknout se

Panelákový byt vás naučí vážit si každého centimetru čtverečního. Kdo neimprovizuje, nebydlí. Tolik zajímavých poznatků o klaustrofobii vás žádná vilka s bazénkem nenaučí.

9. mluvit

Na malém prostoru je hromada zvláštních existencí a o střetnutí s idioty není nouze. Bez toho, abyste si osvojili alespoň základní komunikační dovednosti, tu nevydržíte.

10. mít orientační smysl

Jak by také ne, když jedna ulice je jako druhá a pokud si zajdete, tak se pak budete o to dýl vracet a ještě není jasné, že fakt trefíte. To se pak naučíte i to, jak se orientovat podle panelákové lišaje.

11. snášet extrémy

V zimě beton mrazí, v létě je jako pec. Ode zdi ke zdi. To vás pak jen tak něco nepřekvapí. Ale ono to vlastně neplatí jen pro teploty…

12. vstávat

Není dne, kdy by za časné hodiny někdo nezačal stěhovat, stavět sádrokartonové příčky či bušit lešenářskou trubkou do topení. A to jednoho pocvičí lépe než legendární cirkulárky.

13. dělat “to”

Holky z pískoviště vědí o lidském těle hodně. A díky nim i kluci. A také se tu se vším začíná podstatně dřív. Ve staří jako když najdete. Navíc máte na co vzpomínat.

14. dělat “to” potichu

Pokud se nechcete zrovna chlubit tím, jaký jste kaňour, tak rozhodně musíte vzdychat přidušeně. V opačném případě bude celé patro vědět o každém šťouchu.

15. být tolerantní

Sídl je eintopf všeho možného. Od studentů s mejdany do ranního kuropění, po divnýho chlápka, co vám krade prázdné flašky. Najdete a uslyšíte tu všechno. A pokud to nezvládnete polykat, nezasloužíte si místo ani ve výtahu.

16. mít čuch

Respektive mít ho odolný vůči smradům. Tam, kde vy s chutí nadíváte hrudní košíček, tam se čerstvým vzduchem zpovykaný vesničan v hutném sídlištním smogu nebo nad koncentrovanými smrady ze všech partajních digestoří snadno zadusí. Tomu se říká odolnost!

17. milovat ruční práce

V paneláku k nim jen tak nepřičuchnete. Pročež si jich vážíte a vidle a sekeru berete jako příjemné povyražení, ne jako nutné zlo. Radost pro každou vyženěnou tchyni.

18. parkovat

Inu sídlištní gang je velký a jelikož v gangu má každý svou káru, míst, kam můžete píchnout konkrétně tu vaši, tak není moc. Pár let praxe a zaparkujete i na boku nebo vršku popelnice.

19. používat izolepu

Jelikož sídl neklade na nikoho přehnané kutilské nároky, většinu domácích oprav zvládnete s kapitánem izolepou. A zvládnete úplně cokoliv. Mrkejte.

20. zvládat velký kolektiv

Kdo pindá o anonymitě sídliště, nemá nejmenší tušení, v jak úzkém sepjetí se sousedy se na každém sídlu žije. Večeříte spolu, telku si pouštíte spolu, do postele uleháte společně…

21. hlídat

Ono jak je někde hodně lidí, tak si musíte pořád dávat sakramentský pozor. Je fuk, jestli hlídáte zamknutý vchodový dveře, aby vám neukradli boty nebo jestli vám z jiného vchodu neplní popelnici. Zkrátka, oči na stopkách.

22. nestydět se

Po chodbě můžete chodit klidně v trenkách, každýmu to bude úplně jedno. A jelikož z okna do okna si tu čučí úplně každej z podstaty věci, to by bylo, abyste se ještě někdy někde žinýrovali.

23. milovat svou rodinu

Ono co vám také zbývá, když i v základním počtu tří rodinných příslušníků o sebe neustále zakopáváte a neschováte se před sebou ani na hajzlíku. Prostě je musíte mít rádi.