1. Pátrání

Něco takového je výzva i pro Google. Nabídky pronájmů se objevují a zase mizí rychleji než myšlenky kuřáka na to, že přestane. A do toho je všechno buď drahé, malé nebo daleko. Nebo nechtějí pejska.

2. Čas

Ve výsledku jdou nároky stranou, protože rychlejší vyhrává a vy máte jen 2 měsíce výpovědní lhůty. A ty to berou hopem víc než letní prázdniny. Otočit pořadí a nechat nového nájemce ty 2 měsíce čekat? Neříkali jsme náhodou, že rychlejší vyhrává?

3. Asynchron

Bydlení najdete nejspíš na poslední chvíli. Máte pár týdnů na to, abyste vyjednali podmínky (hodně štěstí s těmi domácími mazlíčky), podepsali podmínky, uvedli ho do původního stavu… ehm, do původního stavu?

4. Cejchy

To bylo porád „to se nějak opraví“. Jenže v momentě, kdy to tam doma přestává být tam doma, řve na vás každý metr čtvereční cosi o tom, že tohle se majiteli řekne, že tohle si vypijete. Polštářema ohoblovaná stěna, škrábnutá podlaha, vykvedlané dveře sprchy… A ano, je to vidět. Néžené.

5. Prachy

Nový nájemce chce kauci, ten starý ji ještě nevrátil a s ohledem na cejchy ji asi ani nevrátí. Do toho se snadno ocitnete v pozici, kdy, s ohledem na asynchron, platíte minimálně měsíc 2 nájmy zároveň. Nemluvě o tom, co všechno necháváte majiteli ve starém bytě a v novém musíte dokoupit.

6. Majetek

Roky jste měli za to, že vlastně vůbec nic nevlastníte. Před chvílí jste si mysleli, že to dáte do pár krabic a čau. A teď tam stojíte, věci vyštrachané ze skříní, polic, zpod postele… a spolu s tím vším nerudovská otázka.

7. Třídění

Ideální čas, abyste se vším probrali. Zatratili nepotřebné, objevili cenné. Jenže co je ještě cenné a co už nepotřebné? Zápisky z gympu? Kolik vám jen daly práce! Staré VHS? Co když je na nich záznam jednoho z mála okamžiků, kdy jste byli šťastní! A tak je rovnáte tam a zpátky a nic.

8. Krabicování

Jasně. Chce to přece jen trochu toho důvtipu. Vrátit knížky knihovnicím, fotky dát do plastových krabiček, kočku do mikrovlnky… I tak ale přibývá krabice za krabicí a vy začínáte tušit, že v MHD to nepřeveze ani Chuck Norris.

9. Skluz

Pozdě se dáte i do toho třídění a krabicování. Protože podceňování je lidské. A protože lidské je také cítit bolest. A tak den před stěhováním zjistíte, že věci máte nejen ve skříních, policích a v podpostelí, ale i v lednici, za WC mísou a kdo ví, kde ještě. Nestíháte. Ukrutně.

10. Komplikace

Krom toho na poslední chvíli onemocní partner, o kterého je třeba se postarat, nebo vám v práci naordinují přesčas. Nebo jen dojdou krabice. Nebo v den stěhování strašlivě leje. Chcete lejt taky.

11. Kamarádi

Na co stěhováky, když jsou kamarádi. Sami jste jim stokrát vláčeli almary do schodů. Jenže vy jste si vzpomněli až teď, a tak už něco mají. Anebo předstírají, že mají. Vlastně buďte rádi, že kamarádi s velkýma nohama vám půjčili krabice od bot.

12. Bakšiš

Je logické, že kamarádi, co přišli, protože neměli nic na práci ani na výmluvu, očekávají, že to nebude zadarmo. Očekává se, že budete mít v lednici nachlazeno a po stěhování zatáhnete útratu. A vy buď máte před výplatou, nebo jste lakomí.

13. Stěhování

Kritická fáze. Kamarádi ignorují to nachlazené a táží se, jestli je toho opravdu tolik, co vidí. Vy jste se na poslední chvíli skutečně zlili, takže vám je zle a ještě se v té kocovině strašně potíte. A všechna čistá trička jsou v těch krabicích.

14. Hrdost

Protože jde o vaše stěhování, snažíte se prospět morálce v týmu tím, že urvete ty největší kusy. A třeba i víc kusů. Což nemůže skončit jinak než průserem, protože zdraví máte jen jedno a ego taky.

15. Klíče

Celé roky jste měli v kapse jedny klíče od bytu. Teď máte dvoje. Síla zvyku snadno způsobí, že si při stěhování zabouchnete buď na starém, nebo na novém. Tak jako tak hrozí, že skončíte na ulici pod palbou pohledů, zírajících zčásti na vás a zčásti na hodinky.

16. Vizitka

Po celou dobu stěhovacího procesu škrtají záclony o garnýže. To jak vás sledují noví sousedi, zatímco si dělají urychlený úsudek o tom, co jste zač. Vzhledem k tomu, jak se při stěhování chovají vaši stěhováci, ten úsudek nemůže dopadnout dobře.

17. Vyklízení

Když už jste ze starého bydla konečně odnesli poslední ponožku, je to evidentní. Prach, co zůstal v místech, kde bývala postel. Okna, co jste roky nemyli. Pavučiny na stropě. Takhle to přece nemůžete předat, takže šup, přinést zpět kýbl a hadr a vzít si 2 dny volna.

18. Zvyk

Železná košile se sundává těžko. Takže se můžete vsadit, že poté, co jste pozvali stěhováky na to pivo, půjdete spát tam, odkud vás právě odstěhovali. Dobrá zpráva je, že od staré domácnosti ještě nejspíš máte klíče. Ta špatná je, že to je to jediné, co tam máte.

19. Vykrabicování

Nový byt by byl fajn, nebýt toho bordelu, co jste do něj nanosili. Těch krabic. Těch pytlů. Nikdo vám nemusí vysvětlovat, že je super fígl rozdělit krabice do škatulek a popsat je cedulkami „knihy“, „nenošené oblečení“ či „vzpomínky“. Jenže vy jste měli ten skluz.

20. Předání

Že jste se vůbec snažili s tím vyklízením. Otázkám na to, proč jste nevymalovali strop, ani dumáním nad tím, jestli tohle už bylo, se nevyhnete. I když jste si hodiny zkoušeli před zrcadlem „to už bylo“, ve výsledku budete muset položit klíče na lednici a vypařit se.

21. Seznamování

Sousedi, co vás sledovali mezi záclonami, vás teď zdraví, jako by vás potkali poprvé v životě. „Dobrý den“ s otazníkem na konci a koukejte se představit. Když už jste to nedělali první den dveře od dveří, což se patrně předpokládalo.

22. Komunita

A tady to máte. Vadilo vám na starém, že nikdo nic neřešil? Tady řeší všechno. Zamykejte vstupní dveře a nekakejte moc nahlas. Vadil vám domovní fašismus? Kupte si megafon na tišení sousedů. Dům je komunita jako každá jiná a vy se teď musíte přizpůsobit jejím zvyklostem.

23. Kolaudace

Jestli jste sousedy nepohoršili už stěhováním, tohle je pohorší stopro. Kamarádi si totiž nenechají vymluvit kolaudaci, už vůbec ne ti, co vás stěhovali. A to se pak snadno stane, že den po kolaudaci máte na stole výpověď nájmu.

24. Papírování

Podpisem smlouvy to teprve začalo. Strávíte hodiny a hodiny u přepážek přes elektroměry a plynoměry a kdovíkde ještě, než budete doma opravdu jako doma. A tady nikam neutečete, protože i tady jste to nechali na poslední chvíli.

25. Rubikon

Dost možná nejhorší bod toho všeho. Jakkoli jste odpřísáhli, že znovu už to absolvovat nechcete, to všechno si odtrpíte znovu. Lidská paměť je milosrdná, lidská nespokojenost věčná, a tak do pár let to samé řešíte znovu.