1. Zahrádka na Vyšehradě

Na té báječné obří zahrádce za vyšehradskou rotundou je vždycky místo a vy můžete jíst grilované dobroty, popíjet drinky a sledovat, jak slunce pomalu putuje přes panoráma Nuslí, Vršovic a vzdálených Vinohrad. Nádhera.

2. Noční Karlův most

Karlův most je samo sebou taková turistická atrakce… jenže když se přes něj vracíte za svítání, nikde nikdo a jen nad váma do tmy září Pražskej hrad, říkáte si: „Sakra, to je ale krása a já se mám, že tady bydlim.“ Fakt.

3. Černej vůl

Když si dáte polotmavý pivko u Černýho vola, jeden z uštvanejch a podmračenejch číšníků vám ho práskne na stůl a nikdo se s váma necrcá. Ale! To pivo je jako křen. A aspoň na chvilku si nepřipadáte jako nesvéprávný porceláni. A navíc máte možnost ochutnat tu pravou a nefalšovanou atmosféru skutečný hospody.

4. Vinohrady

Jen se tudy tak nazdařbůh courat… tuhle si dáte kafe a támhle drink do kelímku, to si pak vážně přijdete jako páni. I dámy.

5. Světla

Když sedíte po setmění u metronomu na Letné a koukáte na město, můžete napočítat víc než sto různých odstínů a barev zářících světel v hloubce pod vámi. Na romantickou chvilku ideální.

6. Kyvadlo na Letné

Kdo si někdy nesednul na vršku, nedal si cígo a jen tak nečučel dolů na město, tak prostě neví. A prkýnkáři, ti vědí tuplem.

7. Krtek

Pražské metro je fajn, je v něm chládek, a zatímco běžný řidiči trčí na povrchu v zácpách, vy se řítíte podzemím. A ještě se můžete držet na tyči vedle nějakého krásného exempláře opačného pohlaví.

8. Lázně na lodi

V sezoně můžete vyzkoušet super saunu na náplavce a pak nahatí za svitu velkoměsta vskakovat do Vltavy.

9. Křidýlka z Westu

Ve Westu na Náměstí bratří Synků dělají luxusní pálivá či medová křidýlka už nejméně deset let. A pořád jsou bezva. A vařej tam nejmíň do jedný v noci. To si dejte. Možná i pro ten hardcore interiér.

10. Parky

Ve Stromovce, na Ladronce, na Podvinným mlýně, okolo Hostivařské přehrady… ve všech těch super parcích můžete běhat, cvičit, udělat piknik, prostě na co si vzpomenete.

11. Botanická

Pokud si chcete lehnout, číst knížku nebo jen čučet doblba, tak lepší místo než v pražských botanických zahradách abyste pohledali. Málo lidí a lehátka mají zadarmo.

12. Bubenečská nádražka

V bubenečské nádražce pracuje chlápek, co se jmenuje Erich a je zároveň hospodskej, řezník, vzpěrač a toreador. A dělá luxusní vepřenky. A když si jednu dvě dáte, můžete pak nasednout na vlak a jet, kam se vám zachce.

13. Lodičky

Jezdit na lodičce kolem Střeláku, popíjet chlazené nápoje a očumovat budovu Národního divadla, to je bezva věc. Ještě se můžete bavit o tom, jak to tehdá muselo fajrovat.

14. Večerky

Najdete je na každém rohu, a když si v deset vzpomenete, že potřebujete nutně nějakej mls, stačí v pantoflích vyběhnout, nakoupit. A zase zaběhnout.

15. Nonstop na Letenským

Ve dne v noci si tam můžete při návratu odkudkoli pořídit teplé dobroty. Třeba kuřecí paličky a špalíčky, ať už je to, co je to.

16. Žižkov

Co chcete víc. Hospoda na každým kroku, fantastická Akropole, smažák U Houdků i sushi z Hanilu. A to vše okořeněné tím neopakovatelným pocitem mírného nebezpečí, že byste úplně klidně mohli dostat po držce.

17. Gyros na Ípáku

Gyros je senza věc. A ten na I. P. Pavlova je pěkně v centru. Navíc kdykoli si na něj vzpomenete, můžete začít směle slinit. A máte metavtip. Rozumíte? Pavlov? Slintat? Chápete?

18. Bio Oko

Tyhle maličké rodinné biografy jsou prostě bezva všechny. Světozor, Aero, Bio Oko či Ponrepo. Dostanete v nich prima limonádu, ale i točené pivo, které si můžete vzít do sálu a koukat na film jako člověk.

19. Lyžování na Petříně

Petřín je pěknej. A když napadne sníh, tak se na něm dokonce i jezdí. Spíš tedy na snowboardu a jen tak po skokánku ale, stejně. Jinak ale i třeba takový běžkování kolem Hvězdy nebo Stromovkou stojí za to.

20. Nový Svět

Praha je samo sebou přeplněná turisty a o hradu to platí dvojnásob. Ale stačí obejít Loretu, vrhnout se dolů, a najednou jste v úplně jiném světě. S minimem Japonců, zato s ideální atmosférou na nějaké zamyšlené rajzování.

21. Libeňák

Most sám o sobě žádná velká hitparáda není, ale sejdete dolů na ostrov, a jste na chatě. I když už se na slepém rameni staví nějaká „pěkná“ skleněná monstra, pořád je to kout, který má svoje „trampský“ kouzlo. I s přístavem, který je kousek.

22. Fotogeničnost

Pokud chcete dělat pěkný fotky, vyražte do města. A stačí, když budou černobílý. A budou krásný. Protože taková Praha prostě je.

23. Krásný holky

Jasně že nejsou odsud, ale jsou tu všechny. Kompletní odrůdy, velký, tenký, různobarevný, vybere si každý. Prostě to nejlepší ze všech světových stran.

24. Vítkov

Je to monstrózní a trochu mrazivé, ale takový rozhled, jako máte z Vítkova, to vám jen tak nějaký kopec nenabídne. Postavte se pěkně k městu čelem a k Žižkovi zády… a kochejte se.

25. Divočina

Ehm… tak samozřejmě panensky nedotknutou přírodu v Praze asi nenajdete, ale když přimhouříte oči a vydáte se na Šárku, do Prokopáku nebo Kunratickýho lesa, tak tu trochu divočiny taky máte. A ani nemusíte za hranice města.

26. Nikdy se nenudíš…

Jak pravil popový klasik Peter Hudlik, nikdy se nenudíš. On si sice myslel na Ibizu, ale pro Prahu to rozhodně platí také. Kdo chce, ten se zabaví. Kdykoliv.

27. Náplavky

Jasně, je to taková hipsteřina, ale ono je to vážně místo, který má něco do sebe. Dáte si pivko, koukáte na Vltavu. A pokud nosíte flanelku a kostěný brejle, ještě potkáte většinu svých kámošů.

28. Dobrý jméno

Spousta cizinců reaguje uznalým pokývnutím, když se ukáže, že jste z Prahee.