1. Že cukr způsobuje hyperaktivitu. Jenže porucha pozornosti a hyperaktivita se projevují i u lidí, kteří cukr nejedí.


 2. Že očkování způsobuje autismus. Jenže studie, která tohle tvrdila, se ukázala být kapku zmanipulovaná.

 3. Že existovali Tři králové. Stačí si přečíst nový zákon pořádně. Nikde se nepíše, že by byli zrovna tři.


 4. Že alkohol zahřeje. Alkohol akorát rozšiřuje podkožní cévy, takže máme pocit tepla. Jenže ta teplá krev se rychle ochladí a naše tělesná teplota naopak klesá.  


 5. Že banány rostou na stromech. Ve skutečnosti rostou na obrovských keřích, které stromy jen připomínají.


 6. Že Vikingové nosili přilby s rohama. Leda tak v opeře z 19.století. 


 7. Že netopýři jsou slepí. Nejen že vidí, ale ještě používají echolokaci.


 8. Že Čínská zeď je vidět z vesmíru. Sice je obrovská, nicméně z vesmíru vidět není.


 9. Že nejvíc tepla ztrácíme hlavou. Tak leda u mimin. Nebo když je hlava jedinou nezakrytou částí těla.


 10. Že na špičce jazyka to chutná jinak než u kořene. No, nic takového jako rozdělení jazyka do chuťových zón nefunguje.


 11. Že náměsíční se nesmí budit. Ale houby, budou asi trochu mimo, ale jinak v pohodě. V limbu by si ublížili mnohem víc.  


 12. Že drobák padající z výšky zabije. Nejvyšší rychlost, kterou peníz může dosáhnout je mezi 50 – 80 km/h. Sice by to bolelo jako sviň, ale nezabilo.


 13. Že levá hemisféra slouží k jiným úkonům než pravá. No hemisféry nemají funkce nějak pevně rozdělené. 


 14. Že využíváme jen 10% mozkové kapacity. Jenže důležité jsou všechny buňky a záleží, na čem zrovna mozek pracuje.


 15. Že alkohol zabíjí mozkové buňky. Maximálně u lidí, kteří lejou opravdu hodně a většinu kalorií získávají právě z alkoholu. Jako příležitostní pijáci buďte v klidu.


 16. Že před sportem se netrtká. Naopak, zvýšený testosteron by teoreticky mohl atletům pomoct.


 17. Že na severní polokouli se voda v záchodě točí na jinou stranu než na té jižní


 18. Že černý pásek je nejvíc. Ale kdeže, pásky byly v roce 1880 zavedeny v karate, pro rozlišení základních úrovní. Neznamenají ale, že by černí pásci byli mistři ninja.


 19. Že se nesmí sahat na ptáčky vypadlé z hnízda. Ptáci nemají zrovna moc vyvinutý čich, takže nepoznají, jestli je jejich potomek cítit “člověčinou”. Čili klid.


 20. Že s plným břichem se neplave. Jasně, po jídle se člověk rychleji zadýchá, ale rozhodně se nezvyšuje pravděpodobnost křečí, tu způsobuje třeba alkohol. 


 21. Že pás cudnosti bránil předmanželskému sexu. Ve skutečnosti měl v 19. století bránit masturbaci, o níž se věřilo, že způsobuje duševní poruchy.


 22. Že kofein dehydruje. Ani ne. To že chodíme po kafi častěji na toaletu, je způsobeno vodou, kterou v těch pěti kafích denně vypijeme.


 23. Že holení podporuje růst vousů a chlupů. Ty nejsou po holení ani tmavší, ani tlustší. Jen to tak působí, protože se už nezužují a jsou po holení seřízlý.


 24. Že Einstein propadal z matiky. Akorát, že takhle výmluva pro školáky také není pravda. Přijímačky sice pohnojil, ale v přírodních vědách byl vždy geniální.


 25. Že máme pět smyslů. Ve skutečnosti jich máme asi dvacet, včetně rovnováhy, bolesti, pohybu, hladu…


 26. Že Napoleon byl prcek. Ale ale, tenhle chlapík byl na svou dobu byl vysoký úplně průměrně.


 27. Že bejci zuří z červený. Hmm, to by bylo moc divné, jelikož býci jsou barvoslepí. Jen reagujjí na pohyb toreadorova šátku.


 28. Že pštros strká hlavu do písku. On se k zemi jen ohýbá, aby predátorovi připadal bezhlavý. Když to nefunguje, tak prostě uteče. 


 29. Že satan je šéf pekla. Ani tohle se v Bibli nikde nepíše.


 30. Že žvejka zůstane v žaludku sedm let. Žvýkačku, i ostatní předměty, které lidé spolknou, relativně snadno odstraní pohyb střev. Tečka.


 31. Že nehty a vlasy rostou i po smrti. Ona se kůže vysušuje a ustupuje, tím pádem se více odhalují nehty a vlasy a mohou tedy působit delší. To je celé kouzlo.


 32. Že čtení v šeru kazí oči. Žádné strachy, po čtení s baterkou pod peřinou jsou oči unavené a více mrkají, ale po odpovídajícím odpočinku se to opět srovná.