Je potřeba přebrat šatník a uvolnit nové místo. Taky vás při tom pomyšlení jímá hrůza? Málokdy se totiž po úklidu skutečně něco uvolní, protože na všechno, co vezmete do ruky, se najde kouzelné zaklínadlo…

1. "Do toho zhubnu"

Ach ano, KLASIKA! Klasika všech šatníkových úklidů a vlastně i mnohých nákupů. Chlapy to netrápí tolik jako holky, ty si to ovšem dokážou vybrat za obě pohlaví: každá, která nemá XXS, má ještě kam hubnout, a tím pádem má i důvod stresovat se nad menším oblečením. Cože, tyhle kalhoty že nedopnu? Vždyť jsem je ještě nedávno normálně nosila! Tak to ne, do toho zhubnu. Škoda vyhazovat.

2. "Co kdybych přibrala"

Jeden by ve světle předchozího odstavce řekl, že plandavé oblečení vzbudí záchvat euforie: „Tohle jsem někdy nosila? A teď je mi to velké? Zhubla jsem!“ Ne ne, i to je důvod k panice. Jestliže jsem dřív byla takhle nemožně tlustá, může se mi to stát zase. Radši si ty kalhoty nechám, co kdybych přibrala, ať potom nemusím kupovat nové…

3. "Tohle bylo drahé"

Tím pádem je to škoda vyhodit. Stálo to fůru peněz; sice jste to nikdy neměli na sobě, vlastně se vám to ani moc nelíbí, koupili jste to v nějakým zkratu nebo v supervýhodné slevě z pěti tisíc na dva, a kromě toho, že je to značkové nebo to má docela ucházející límeček, je to suverénně nejhnusnější kus ve skříni. Ale zůstane tam i nadále, neboť to bylo drahý. Nemůže se jen tak vyhodit.

4. "Byl to dárek"

Nutili vás někdy rodiče v dětství nosit příšerný kousavý svetr, protože ho upletla tetička? Šmajdavé boty, které poslali prarodiče k narozeninám? Tričko s knoflíčky, které vám sami koupili pod stromeček ve snaze vyléčit vás z knoflíkové fobie? Asi se nám všem tyhle zážitky zarývají tak hluboko, že se potom dobrovolně masochisticky trestáme i v dospělosti. Místo abychom se v dárku dvakrát předvedli na návštěvě a pak se ho nenápadně zbavili, uchováváme ho v šatníku tak dlouho, až tam dočista zkamení. Nejhorší je, když dárce, kupříkladu prababička, jejíž vkus se zasekl v době před padesáti lety, stihne zemřít dřív, než se k vyhození daru odhodláte. Pocit viny vám to pak nedovolí až do vlastní smrti. Jedinou možností je přenést černého Petra darem na vlastní potomstvo.

5. "Jasně že mi to sluší"

Pudrově růžová je trendy, takže máte ve skříni tři takové halenky, přestože v nich vypadáte jako právě probuzená mrtvola. Prapodivný komplex ze záliby v popu vás nutí vlastnit štos triček s drsnými nápisy a logy oldschoolových rockových kapel. Při každé šatníkové vyřazovačce si je rituálně vyzkoušíte, přimhouříte oči, dokud rozmazaný odraz v zrcadle nevypadá přijatelně, a šup s tím zpátky do skříně. Ale jednou ty báječné věci opravdu budete nosit. Fakt.

6. "To se vejde"

Proč se vůbec obtěžovat s nějakým tříděním a vyhazováním, ono se to vejde! Stačí tady přimáčknout, tady přizvednout poličku, tohle srolovat a vtěsnat do mezery mezi komínky a na ramínka věšet nejméně tři věci. Na vytažení ramínka z řady pak budete možná potřebovat majzlík a mezery v policích sem tam nenávratně pohltí oblíbené tričko, ale hlavně že nebylo potřeba nic vyhazovat. Víte, jakou má teď vaše oblečení radost, že přežilo?!