batole

Batole (někdy teprve mimino, které sotva zkouší první krůčky) mužského pohlaví poznáte spolehlivě podle drsňáckého oblečení. Matky, šťastné, že se to konečně dá navléct taky do něčeho jiného než do dupaček, nakoupí na mimáči gapíkové a nextíkové džínečky a trička s prďáckými nápisy a chudáka opičku do toho natřepou a zazipujou.

Drsnost dvouletého gangsta nebo hipsta pak vynikne ve chvíli, kdy ho začne studit plínka nebo mu máma odmítne koupit lízátko.

 

 

 

Školák

Období vrcholného společenského tlaku. Už nikdy nebudete tak pod drobnohledem a tak bezbranní před trendovými proudy určovanými malou společenskou skupinou, v níž jste uzavření na x let a nemůžete před ní nikam utéct. V tomhle věku to neuhrajete ani na vyjadřování vlastní jedinečnosti nebo na příslušnost k subkultuře.

Školáka tedy potkáte v tom, co ve třídě zrovna frčí, což můžou být džíny nebo třeba kostičkaté outdoor kalhoty; tričko tu s tím, tu s oním nápisem; mikiny, kecky, bundy. Na zádech bude mít vždy obří batoh a na sobě porůznu navěšené všechny technické doplňky, které si rodiče mohli dovolit, protože minimálně bez mobilu vůbec nemá smysl se ve škole ukazovat.

Adolescent

Průměrný (post)puberťák jede setrvačností v podobném stylu jako na základce, ale zpočátku drobné, později výraznější odlišné znaky prozradí novou věkovou skupinu. Nutnost mít nejlepší a nejznačkovější hadry ustupuje do pozadí (s výjimkou subkultur, jako jsou například hopeři), protože společenský status už se dá získat i jinak, totiž alkoholovými a sexuálními úspěchy nebo aspoň jejich předstíráním.

Co se hadrů týče, je potřeba hlavně zůstat nad věcí a moc to nehrotit. A přejít na chlapský velikosti, aby to bylo pohodlnější.

 

 

 

Mladý dobrodruh

Ve vysokoškolském, pro některé již raně pracovním období, nastupuje styl „pohodář“.Peněz je pomálu, rodiče už se nedají moc ždímat, a co je, to padne na zážitky, cestování, pivo, drogy a holky.

Módou je aktivně pohrdáno a důraz je kladen na pohodlí, praktičnost a sportovní dojem.

 

 

 

 

 

 

 

Fotřík

Mládí pryč, do důchodu daleko; bezstarostná školní léta zmizela v propadlišti dějin, na krku hypotéka, nenažrané auto a děti, které vyžadují značkové džíny, MP3 přehrávače, mobily a počítačové hry.

Ztaťkovatělá postava a přibývající šedivé vlasy zpravidla poprvé probudí v muži pochybnosti, jestli by se neměl oblékat o něco elegantněji, a tak si místo trička koupí polotriko a začne si ho zastrkávat do kalhot. Také mu začne být divné nosit všude umouněný bágl a přejde raději na ledvinku.

 

 

 

Důchodce

Dědci, kteří vyrostou z dnešních třicátníků, se možná budou oblékat jinak (džíny a tričko forever), ale dneska je poznáte podle košile nadměrné velikosti a celkového béžového ladění. (S výjimkou ponožek, ty mají dědouškové rádi šedé.) Všichni důchodci obého pohlaví jsou ostatně béžoví.

Ti odvážnější v létě nosí kraťasy a sandály, samozřejmě s ponožkami, což v tomto případě není na škodu.