Přesto svou módu prezentují jako tu nejvyšší couture, pořádají přehlídky, a dokonce mají i zákazníky (ne, o vkusu lidových mas si nedělejte iluze). Sebejistota jim většinou nechybí. Na věhlas za hranicemi okresu, v lepších případech republiky, můžou ovšem zapomenout. Proč?

1. Nesledují trendy

Zaklínadlo „nenechávám se ovlivňovat nějakými trendy, moje tvorba je nadčasová“, už jsem slyšela a četla tolikrát, že při každém dalším střetu mám chuť bušit hlavou do zdi. Módní návrhář trendy určuje a malý místní návrhář je musí aspoň sledovat, protože jinak jeho oblečení jaksi nebude módní. Řeči o odpornosti trendů si může dovolit sluníčkové trdlo v rejoickách a batikovaném tričku, návrhář je nesmí vypustit z úst. Málokdo je tak geniální, aby z jeho centra kreativity tryskaly poklady bez jakékoli pomoci, ale kupodivu si to leckdo myslí.


2. Nekupují dobré materiály

Nekvalitní hadry jsou rozšířenou nemocí dnešního oděvního průmyslu, ale člověk by řekl, že aspoň návrháři, k jejichž kreativitě a vkusu bychom měli obdivně vzhlížet, nám předvedou, jak vypadá oblečení z fakt dobrých látek. Třeba z hedvábí. Nebo aspoň z vlny (té opravdové, nerecyklované a nenamixované s polyesterem). Ale ne: nejmilejším matrošem takynávrhářů je to, co měli zrovna nejlevněji. Umělý satén lesklý jako belgické rajče, metalické úplety, o kterých jste si dosud mysleli, že jsou určené výhradně na pracovní oděvy go-go tanečnic. Z toho to prostě nemůže vypadat dobře.


3. Neumějí šít

Člověk by čekal, že když se někdo chce živit produkcí módního oblečení, bude umět šít, viďte? Množství šlendriánu je ovšem mezi návrháři větší než malé, a nejhorší je, když se pokusí šít na ženu, která není placatá. Potáhnout látkou prsa, pas a zadek je docela složitý úkol z trojrozměrné geometrie. Ještě že máme ty úplety, to se natáhne samo.


4. Zamrzli v době svého mládí

Máš-li jednou s něčím úspěch, neopouštěj to! Když to může platit pro Petra Kotvalda nebo Michala Davida, proč by to neplatilo pro návrháře? Občas, když přijde do módy retro, se to zase chvíli prodává a návrhář má svůj úspěch stvrzený. Začarované kolo se točí dál.


5. Jdou za laciným obdivem publika

Co si budeme namlouvat, lid to má rád třpytivé, bombastické, a když z toho lezou prsa. (V Česku máme spoustu prsatých modelek, tak proč je nevyužít?) Dělat přehlídky, které se budou líbit, není těžké. To se vezmou ty zmíněné lesklé materiály, pěkně se to nasvítí a lidem se řekne, že je to ót kutýr, oni tomu budou věřit. S jednou kolekcí můžete klidně objíždět přehlídky pár let, lidi jsou vděční za každý odlesk velkého světa.


6. Nemají rádi kritiku

Rýpat do českých návrhářů se moc nevyplácí. Není tu trh, který by jim vysvětlil, že kritik měl pravdu. Kritiku utřou nějakým tím rčením o nepodléhání trendům, případně tvrzením, že každý to vidí jinak a zákazníkům se to líbí.


7. Dělají to jako pejsek s kočičkou

Myslím ten dort. Návrhář dostane spoustu nápadů, a místo aby ušil odpovídající počet oděvů, nandá všechny ty nápady na jedny šaty. Shora dolů na nich potom potkáte krajku, třpytivé korálky, aranžovaný satén, průsvitnou látku, výšivku a tyl s hvězdičkami. Na halenku s výraznými knoflíky se dolů ještě přidá batikovaný krajkový cancour. Je to totiž záruka krásy a originality.