1. Volný rovný kabát

Kabáty jsou letos střihově jasné: žádný střih nemají, frčí model krabice. Což je samozřejmě okej, pokud máte věšákovitou postavu vysoké modelky a zespodu krabice trčí dlouhé hubené nohy. Malé slovanské děvče na tom bohužel esteticky prodělá. A ne, nepomůže pásek, to jsem zkoušela. Výsledkem je uprostřed přeťatá bachratá bublina, jejíž estetická hodnota je stejná jako u krabice.

2. Široké kalhoty až na zem

Pohodlné a do podzimních plískanic výsostně praktické jsou dlouhé kalhoty v aktuálním stylu: až na zem. Sice to úžasně prodlužuje nohy, ale podle reklamních fotek bychom si po těch kalhotách vážně měly šlapat. Možná si takové koupím a budu k nim nosit ty luxusní boty s koženou podešví, která se při dešti promáčí skrz naskrz. Bude to adrenalin.

3. Šaty s koženými díly

Sexy kůže. V zimě chladí, v létě hřeje, ale co by člověk neudělal pro módu a krásu. Kožené věci jsou velmi trendy a ještě víc trendy je kombinace kůže s látkou, třeba šaty s koženým vrškem a vlněným spodkem, nebo tričko s koženými rukávy. Trochu se tím eliminují klimatické nevýhody koženého materiálu, problém se ovšem dostaví ve chvíli, kdy je potřeba oděv vyčistit. Hodit do pračky to nejde a chodit do čistírny pokaždé, když se tričko zapotí, asi většinu lidí brzo přestane bavit.

4. Legíny

Legínový trend asi hned tak nezemře, jsou všude. Pořád. A pořád stejně tenké jako v letních kolekcích, takže jestli máte rády mražené maso… Já ne, takže zůstanu u normálních kalhot. Přiléhavé tenké bláznovství v chladném počasí jsem kdysi v telecích létech zkusila a pamatuju si dodnes, jak jsem si málem ucvakala zuby. Ale možná by pomohlo vzít si dvoje legíny na sebe, mimo jiné by se tím zabránilo průhledným zadkům, což je rozhodně plus.

5. Obří svetr

Mrznutí zadnice v legínách by se možná dalo vyřešit velkým plandavým svetrem, v obchodech je jich rozhodně dostatek. Efekt na postavu je bohužel stejný jako u krabicovitých kabátů. Některé obchody také doporučují styl „paní učitelka“ s extra dlouhými rukávy, sukní do půli lýtek a mohutnou obuví. Štíhlé krásné modelky v tom vypadají nedbale elegantně, ale jestli nemáte přitažlivý obličejík, kterým se dá omluvit i pytel od brambor, tak na to rychle zapomeňte.

6. Tričko s fotopotiskem

Velkoplošné potisky jedou, ať už čistě fotografické, nebo doplněné duchaplným textem („ENJOY TODAY“, „LIFE IS TOO SHORT“, „NEW YORK CITY“, případně „UNIQUE“ na tričku, kterého bylo vyrobeno několik set tisíc kusů). Přední potištěný díl bývá z tenkého polyesteru, zadní z tenkého úpletu, tedy kombinace, kterou bych si netroufla vyprat ze strachu, že pračka po vyždímání vyplivne jen nestravitelné zbytky. A ty by pak ještě ke všemu nešly vyžehlit, jak to tak znám. Díky, ne.

7. Drahý kašmír, který nebudeme nosit…

…protože nehřeje nebo kouše. Výskyt kašmírových svetrů v několika řetězcových obchodech mě šokoval, že by konečně reakce na zákaznické volání po kvalitě? Druhý šok přišel při podrobném ohledání. Většina těch úžasných svetrů byly jen takové Potěmkinovy vesnice – tenké a divně kousavé. Průhledný kašmír toho zase tak moc nezahřeje a kousavost je vlastnost, kterou by vůbec neměl mít. Třetím šokem je cenovka. Za tři klacky už můžu mít sakra dobrý kašmírový svetr, a ne nějaký čínský vtip!