1. Nečtete Vogue

Ano, i u nás máme spoustu krásných lesklých časopisů, ale tenhle je ze všech nejlesklejší. Abonmá Elle vám při prvním odhalení neznalosti bible módních znalců pravděpodobně zachrání kůži, ale ne na dlouho. Předplaťte si americkou Vogue a buďte připraveni nenuceně konverzovat o aktuálním módním editorialu. Doporučuji občas udělat foto nového čísla na konferenčním stolku s kafíčkem a makronkou a dát na Facebook.

2. Nevíte, kdo je Phillip Lim nebo Alexander Wang

A nevíte to, protože nečtete Vogue! Samozřejmě předpokládám, že víte, co je to Bottega Veneta, Donna Karan, Fendi nebo Chanel, to jsou naprosté základy. Je ovšem potřeba také vědět, kdo je právě teď hot a proč, jak dopadla jeho poslední spolupráce s oděvním řetězcem a jestli bude na příštím fashion weeku.

3. Nosíte pořád totéž

Nemusíte chodit nijak zvlášť elegantně a upraveně oblečení, na tom nezáleží. Klidně noste džíny a tričko a prohlašte to za svůj uvolněný a casual styl, ale neměly by to být pořád tytéž džíny a totéž tričko. Denně, přinejhorším aspoň týdně, byste se měli objevit v něčem novém nebo s novým doplňkem. Novému kusu přiřaďte nějaký poutavý příběh, třeba „ulovila jsem poslední kus, který si zkoušela nějaká slečna a vrátila ho, blbka – v nový kolekci J. W. Andersona jsou přesně takový!“

4. Nakupujete ve špatných obchodech

Zjistěte, kde se oblékají vaši módy znalí přátelé, a choďte tam taky. Nenechte se načapat někde, kam chodí jen báby a socky! Dávejte pozor, které řetězce chystají spolupráci se slavným návrhářem, a buďte u toho. Ulovením kusu z této kolekce si výrazně šplhnete. Ještě víc si šplhnete, když se vám podaří sehnat něco, co se prodávalo jen v zahraničí.

5. Nosíte kus, kterým jste si šplhli, příliš dlouho

Mít bundičku z kolekce Versace for H&M bylo super, ale nosit ji ještě dneska? Smrtelná chyba! Ta už dávno patří dozadu do skříně, kde bude čekat na vnoučata, až ji vytáhnou jako vintage a prodají za sběratelskou cenu. Pokud ji chcete oprášit ještě teď, tak jedině jednorázově s odůvodněním, že jste přerovnávali skříň a dostali jste chuť nostalgicky si připomenout starou kolekci. Kdyby to nestačilo, dodejte: „podle mě je svou kvalitou a designem naprosto nadčasová“!

6. Nosíte věci, které jste si sami vyrobili

Domácí výroba je nepřípustná. Snad jen sem tam nějaká bižuterie, ale ani tak se radši moc nechlubte. Ušít si něco na sebe je teď sice trendy, ale ne v módních kruzích, ve kterých se chcete pohybovat, chápete? Tam smíte svoje výrobky nosit jedině v případě, že se prohlásíte za návrháře, vytvoříte a nafotíte celou kolekci a vystavíte ji na svůj web. Nemusí být ani zvlášť komerčně úspěšná, důležité je postavit své produkty nad úroveň nějakého domácího šudlání. Pozor, status návrháře vás neosvobozuje od ostatních bodů. 

7. Máte nevhodné poznámky ke kvalitě módního oblečení

Ale prosím vás, tohleto vůbec neřešte. S tím uspějete v úplně jiné sociální skupině, ne tady, na vrcholu módního Olympu. Neznamená to, že byste o kvalitě neměli mluvit, to samozřejmě můžete, ale jedině pozitivně a příliš nezkoumat, jestli je to pravda. Kabát, který jste si koupili, je z kvalitní látky s obsahem pravé vlny, má současný střih a je perfektně vypracovaný, i kdyby měl knoflíky nakřivo a každou kapsu jinde. Je přece značkový, ne?