Falešné rejoicky

Česká tržnice, která by nevedla napodobeniny úspěšných kostkovaných kalhot pro outdoorové nadšence? Neexistuje! A ještě že tak, však považte: originál je naprosto nepřekonatelně drahý (jako dvanáct stovek za kalhoty, kde to jsme, že jo), vyrobený ze zbytečně kvalitního materiálu, který vydrží nepříjemně dlouho, a navíc byste jeho koupí podpořili českou firmu. To přece nechcete.

Falešné crocsy

Někdo je nenávidí, někdo je miluje, ale jednou jsou na světě a hned tak ho neopustí. Plastová obuv, která se rychle nazuje, nevadí jí voda, bláto ani prach, dá se vyčistit rychlým opláchnutím ve vaně, je pohodlná a univerzálně použitelná do města, na chatu, do hospody i na koupaliště (v divadle jsem ji ještě neviděla, ale jsem si jistá, že je to jen otázka času), lehce přežije i ty nejúžasnější trendy. A na tržnicích mají ty umělohmotné pantofle tak levné! Že nejsou zrovna kvalitní a za dva měsíce je zničíte? Nevadí, prostě je vyhoďte a kupte si za dvě stovky nové.

Trička z pavučin

V oděvním průmyslu se prý nejvíc ušetří na ceně práce; ta tvoří hlavní rozdíl mezi drahým od nás a levným třeba z Bangladéše. Ale když už se nedá ušetřit ani tady, použije se jednoduše malinko horší materiál. Nebo hodně horší. Některé továrny jsou mistry v oboru „najdi hranici, na které to ještě drží pohromadě, ale milimetr za ní už by se to rozpadlo“. My si pak díky nim můžeme koupit tričko za třicet korun, které se po vyprání smrští na polovinu. Ale nic si z toho nedělejte, to, že se vůbec dožilo prvního vyprání, je famózní úspěch, a i v nové velikosti ho ještě může donosit třeba váš pes.

Smradlavé boty

Oddělení obuvi v tržnicových obchodech najde i slepý. Jeho vůně je nezaměnitelná. Jsem si jistá, že podle ní půjde vyčenichat i obuvnická továrna v Číně, i kdyby stála mezi stovkou dalších továren a byla zahalena smogem tak hustým, že by se dal krájet, což je ostatně celkem přiléhavý popis typické čínské průmyslové oblasti. Odborníci se dohadují, jestli pach vychází z umělé hmoty, z níž jsou boty udělané, z lepidla, kterým jsou slepené, nebo ze speciální omamné drogy, jíž se boty napouštějí a která zákazníky nutí ten biohazard neustále kupovat.

Džíny s bílým páskem v ceně

Copak džíny, ty koupíte všude, nejen na tržnici, a kvalita je tak nějak všude stejná, ale jedině u správného trhovce k nim dostanete v ceně bílý pásek. Nike má na odškrtávání konzumentů fajfku, trhovci si nás sčítají podle bílých pásků. A mám podezření, že jsou schopní mapovat i to, jak často u nich nakupujeme, a to podle zlomů v bílém nátěru a hustoty nití vytřepaných z okraje pásku. Je to spolehlivé jako letokruhy.

Zaručeně pravé vujtonky

Snad nic není tak vytrvalejší součástí tržnicového sortimentu než fejky kabelek od Vuittona. Trend občas lehce vyjede ze zavedených břehů (vlna barevných písmenek, vlna lakované koženky), ale bažincově hnědou s okrovými LV-éčky najdete vždycky. A pořád se to nosí. A některé pomýlené nešťastnice stále věří, že můžou tržnicovku vydávat za originál, a nikomu nic nedojde. Dojde. Většinou podle bílého pásku a umělé hmoty na nohách.

Halenky pro babičky

V životě každé ženy přijde chvíle, kdy přestane tloustnout do jakž takž libých tvarů a začne se měnit v krabici. Trhovci naštěstí pochopili, že šetřivá důchodkyně je skvělá zákaznice, a mají proto ve stálé nabídce dostatečně velké a dostatečně levné halenky správného, totiž krabicovitého střihu. Materiál: polyester. Babkám to nevadí, ty ocení, že se to nemačká a dobře se to pere. Život už je naučil, že pro některé výhody se vyplatí vydržet trochu toho smrádku a výhřevnosti umělé hmoty.

Podprsenky z prefabrikátů

Představuju si to nějak takhle: kdesi v Číně stojí velká továrna na molitanové polokoule. Mají tu pár forem odlišných velikostí, odvozených ovšem z jednoho původního mustru, a denně chrlí tisíce odlitků. Statisíce. Miliony. Možná je továrna napojená na další továrny v jiných dimenzích a všechny jedou na plné obrátky. Velké kontejnery polokoulí se pak rozvážejí do okolních fabrik, kde na ně našijí tu bílou krajku, tu černou, tělovou nebo barevnou. A my, zákaznice tržnic a levných obchodů po celé planetě, máme stejná prsa. Ale aspoň se chlapi zbytečně nehádají, že jo.