Jestli neskládáte maturu v Plzni a nemáte komisi podmáznutou, je na čase osvojit si pár základních triků, díky nimž vám bude maturitní komise zobat z ruky.

1. Vyndávačka

Hlavně žádný stresy, přes svaťák je potřeba se hlavně uvolnit a kapku se povyndat. Abyste ke zkouškám šli s čistou hlavou. Co jste si do šišky nenarvali za čtyři roky, to za tejden nedáte. Takže kalit, kalit, kalit, ať máte pořádný kruhy pod očima a komise si myslí, že jste se učili po nocích.

2. Hadry

Oblečte se jako vaše matka nebo otec. Komisi budete sympatičtí, protože budete vypadat stejně nemožně jako oni a řeknou si, že z vás něco bude. Jakmile na to skočí, budou vám i napovídat.

3. City

Hrajte to na emotivní strunu a programově kolem se truste karmu společenské trosky. Pusťte do éteru nějakou tragickou zprávičku a sledujte, jestli funguje tichá pošta. Ve finále se nebojte zatlačit na pilu a před komisí uronit slzu. Nejsou to přeci žádní sociopati, aby vám už takhle trpký úděl „latentního gaye na drogách, jehož rodiče se rozvádí, poněvadž otec mění pohlaví“ ještě zhoršovali.

4. Eklhaft

Pokud jste se nezvládli naučit, doporučujeme se kvalitně nasnídat. Menu lze variovat, nicméně ozkoušenou máme tuto kombinaci: sklenku rostlinného oleje, teplé kakao, čínskou polívku, jahody se smetanou, omaštěnou sekačku a na závěr plechovka fazolí. Nálož musíte udržet až do zkoušky a následně ve vhodný moment na prudko pustit. Když už z vás kantoři nedostanou žádné vědomosti, nabídnete jim obsah svých útrob. Kromě spektakulárního efektu získáte čas prostudovat si na toaletách taháky. A pak, až vytřou a vyvětrají, můžete zkoušku hrdinně dokončit.

5. Zhroucení

Při zkoušce začněte koktat a předstírat tik v oku. Až se vás češtinář zeptá, co blbnete, oznamte mu, že jste zřejmě vyšinutí z větné vazby. Blbý je, že to musíte vážně dobře zahrát. Menší šílenství je totiž stará dobrá klasika a není rok, kdy se před komisí nešvenkne alespoň jeden trotl.

6. Pojistka

Posichrujte si výsledek předem. Například zbouchněte ředitelovi dceru, nebo mu sveďte syna. Pokud je ředitel bezdětný, zbouchněte jeho zástupce. Přinejhorším prubněte potomky vaší třídní. Nebo rovnou celou třídní. Jo a dámy, bacha na hluboké dekolty. Komise by vás mohla chtít vidět na podzim ještě jednou.

7. Všimný

Nebojte se prolomit atmosféru. Však malá pozornost je taková milá česká klasika, kterou nic nezkazíte. Můžete pustit prachy, nebo naturálie. Pokud je třebas otec řezník, přineste věnec klobás a řekněte že to tatínek posílá na posilněnou, když už musí poslouchat takové hovado jako vy. Prostě icebreaker.

8. Poker face

Komise si myslí, že jsou machři na kyselý ksichty. Dostaňte je jejich vlastními zbraněmi a nečumte do země jako ostatní. Držte poker face, i když se budou potit, aby z vás dostali kloudné slovo. Rozhodí je to a budou se bát, co provedete, kdyby vás vyrazili.