Šaty trendy módní značky

Mohlo by se to zdát snadné, jenže ne každou značkou oslníte. Dolce & Gabbana? Gucci? Ty zná každý a v Pařížské si je může koupit kdejaká nanynka. Ještě trapnější jsou rádobyznačky typu Guess nebo DKNY, na ty ani nemyslete. Najděte si čerstvého, progresivního návrháře, kterého žerou redaktorky Vogue a zahraniční bloggerky, třeba Garetha Pugha, z dílny Acne Studios nebo nějakého Japonce. Druhá možnost je vybrat si značku neúměrně drahou. Jednoduché šaty od Victorie Beckhamové stojí 1900 eur, mikina od Stelly McCartneyové pět set. To si koupí jen snob. Kdyby měl někdo řeči, vysvětlete mu, že ta mikina je ze směsi dlouhovlákenné bavlny a italského hedvábí a je ušitá tak kvalitně, že se na ni žádné jiné mikiny naprosto nehrabou.

Luxusní kabelkA

Pod pojmem „luxusní kabelka“ si laskavě nepředstavujte nějakou vuittonku. Tu si kupují zoufalé celebritky a manželky zbohatlíků, které si myslí, že Vuitton je vrchol kabelkového světa. Snobka potřebuje něco na pohled nenápadného – jednobarevnou hladkou kabelku bez loga nebo s malým logem ukrytým tam, kde ho najdou jen znalci. Jil Sander, Fendi, The Row nebo nějaký ten Hermès v ceně od 70 000 Kč výš bude to pravé. Pro rozhovor o kabelce si nacvičte pojmy jako „safiano“, „grogrén“ a „minimalistická elegance“.

NeobvyklÁ bižuterie

Trapné běžné náušnice nebo prsteny nejsou nic pro trendy snoba. Potřebujete prsten, který se navléká pod prst, na nehet, přes víc prstů nebo různě okolo; když náušnici, tak takovou, která se nasazuje za ucho, na ucho nebo pod ucho. Jen se podívejte do pořádného trendy obchodu se šperky – obyčejný prsten nebo náušnici, která se zavěšuje do dírky v uchu, tam už ani nenajdete.

Něco vintage

„Tyhle šaty jsem si koupila ve vintage butiku v Berlíně a přede mnou je nosila Greta Garbo,“ odtušte s ohrnutým nosem, až se vás někdo zeptá, odkud máte ten hadr. Tupé stádo nikdy neocení kvalitu vintage módy. Materiály, které se tehdy běžně používaly, už se dnes ani nevyrábějí, a i nejposlednější pomocnice v salonu uměla pravidelnější stehy než nejmodernější šicí stroje.

Módní snobství samozřejmě není jen pro dámy. Naopak, správný chlap chápe, že je to další vhodný obor, v němž je možné snadno dát najevo nadřazenost.
 

Hodinky s měsíčním prachem

Není nutné, aby v nich byl zrovna měsíční prach, ale zkrátka něco, čím se můžete pochlubit. Pořádně pochlubit, takže nic pozlaceného nebo posetého diamanty, to má každý. Výjimečný chronostroj musí vyzařovat ducha dobrodružství, ne jen pouhé bohatství.

Oblek od asijského krejčího

Snob nekupuje Blažka ani Armaniho, ale nechává si šít od proslulého krejčího, který jednou za půl roku přiletí z Hongkongu nebo Thajska, přeměří zákazníky a za dva měsíce jim pošle perfektní obleky z nejjemnějšího merina. Správný snob ví, že u nenápadného hongkongského krejčího, který si může dovolit létat po celém světě, pořídí mnohem líp než u trapného Bosse nebo na zastydlé Savile Row.

něco vintage i pro pány

„To je rodinný klenot, který se u nás předává z generace na generaci a šil ho brašnář z prastarého cechu,“ odsekněte, až se někdo bude divit vaší ošoupané kožené brašně. Staré oblečení nosit nemůžete, pánská móda bohužel není tak historicky benevolentní jako dámská, ale pochlubit se kvalitou nevyčíslitelné ceny lze i jinak. Kůže, kapesní hodinky, sakový kapesníček z hedvábného faille, který dovezl prapradědeček z koloniální Indie, to jsou ty správné chlapské artefakty.

Kabát z velblouda nebo lamy

V obchodech se teď prodávají takové šunty, že každý, kdo zná kabáty z pravé vlny, si připadá jako všeznalý king. O stupínek víc nad všeznalým kingem je muž, který ví, že se šije také z kašmíru, materiálu mnohem lepšího než vlna. A nad kašmírovým pobudou stojíte vy s kabátem z velbloudí nebo lamí vlny. Nic lepšího než látka z velbloudí, alpačí nebo vikuní srsti totiž neexistuje. Aspoň dokud sonda na Marsu neobjeví v tamních horách stádo červených antilop s velejemnými chlupy.