Správný název

Název by měl implikovat ženskou krásu, sluníčkovost nebo vaši světovost. Zkuste třeba nějakou bohyni (Afrodíté, Isis). Zdůrazněte, že pracujete s přírodními materiály a vaše oblečení vyřeší všechny chmury: Ateliér přírodní krásy, Slunečný den nebo něco jiného sluníčkového. Můžete neinvenčně použít i vlastní jméno, ale zásadně bez háčků a čárek! Budete tak připraveni na zahraniční trh, jen co budou světem rozeznány vaše kvality. Ideálně vynechte i -ová, jste-li žena, a připepřete to nějakým vylepšením. Anicka Kolar Haute Couture zní líp než Krejčovství Anča Kolářová.

Velkou nabídku XXL velikostí

Oděvní ateliéry jsou rejdištěm macatých dam středního až vysokého věku, kterým nezbývá, než se oblékat do stanů. Je to dobrý obchodní model: stany nejsou náročné na výrobu (sešijete dva lichoběžníky), dobře se na nich uplatňuje kreativita a zákaznicím nabídnete přesně to, co čekají, totiž úžasné materiály, ruční výrobu, ruční zdobení a prudkou originalitu – to jim v obchoďácích chybí. Na štíhlé a mladé ženy zapomeňte, ty vaše počmárané kreace nosit nebudou.

Sluníčkovou celebritu

Svým zákaznicím se nejlépe dostanete pod kůži, když vaše oblečení začne nosit vhodná celebrita. Měla by už mít svůj věk, měla by to být herečka nebo zpěvačka z dob mládí našich maminek a babiček, a když to bude usměvavá, pozitivní bytůstka, jedině dobře. Nadváha výhodou. Třeba taková Naďa Konvalinková nebo Libuška Šafránková by vyhovovaly. Lucie Bílá ještě ne, uvidíme časem.

Zásobu režného lnu a úpletů a tak

A teď k praktičtějším záležitostem. Materiál, který budete používat, by měl vypadat jako přírodní. Nemusí nutně být přírodní, a už vůbec není potřeba, aby byl bio, fair trade a utkaný osmahlýma rukama veselých stařenek z Tádžikistánu. Takový viskózový úplet, který je levný, hodně se natáhne (takže můžete šít univerzální šaty vel. 42–50) a dá se barvit, naprosto vyhovuje. Pro fajnšmekry mějte na skladě nějaké hrubé plátno, které vypadá rustikálně a navozuje slunečné vzpomínky na babiččiny škrabavé cejchy. A je už od pohledu tak přírodní, že prostě musí být skvělé, ne-li přímo léčivé!

Barvy na textil

Těch budete potřebovat hodně, doporučuju nakoupit po krabicích rovnou od výrobce. Sice je vhodné mít v ateliéru pár lněných kytlic v přírodní barvě, jak jsem psala před chvilkou, ale těžiště vaší tvorby by mělo ležet v kreativních alternacích hotových oděvů. Našijte stany, trička, maxišaty a mikiny a náhodně je házejte do barev. Sem tam něco pomačkejte, svažte, vykoupejte ve více barvách a kochejte se jedinečným abstraktním výtvarnem, které vznikne. Výsledné modely označte jako originální; vzhledem k povaze barvení ani není možné, aby vyšly dva kusy stejně. I kdybyste obarvili dvě stejná trička na červeno, na každém budou molekuly poskládané jinak.

Hedvábí

Můžete se opatrně pustit i do experimentů s hedvábím. Kupte obyčejné pongé v nejbližší hobby prodejně, nezalamujte se s nějakými krepdešíny nebo šantungy, zákaznice to stejně neznají. Až budete v tom batikování, hoďte do kotle ještě pár šátků. Luxusní hedvábný šátek (rrrůůůčně barvený!) vždycky zabere. A kdybyste fakt roupama nevěděli co, spíchněte z pongé halenku (i tady si vystačíte s lichoběžníky), pořádně ji nabarvěte, přidejte nějaké klikyháky zlatou barvou a pár korálků a vystavte to v obchodě hned proti dveřím. Nikdo si to nekoupí, protože by takovou krásu neměl kam nosit, ale strategická poloha pomůže dostat zákaznice do transu z vaší šikovnosti, aby u vás utratily co nejvíc peněz.

Knoflíky, krajky a vintyč

Máte ušito a kreativně obarveno, ale ty správné grády vašim výtvorům dodají teprve hřejivé detaily. Dřevěné a keramické knoflíky, paličkovaná krajka, háčkované vsadky a cokoli starého. („Na tomto oděvu jsem použila krajku ze šatů mé babičky, která v nich poprvé tančila s dědečkem“ – cítíte tu vůni starých časů? Ten příběh?) Spojte se s místním keramickým nebo smaltovacím kroužkem, ať vám vyrobí  vhodné zdobeníčko a unikátní šperky, které budete nabízet v doplňkovém prodeji. Krajky aplikujte ještě před barvením, aby splynuly.

Přehlídky

Až budete mít navyráběno, musíte svůj ateliér představit okolí. Uspořádejte módní přehlídku! V létě to zvládnete na ulici nebo na náměstí při jarmarku, v zimě si pronajměte kulturák. Modelky vyberte mezi kamarádkami, použitím normálních žen plus několika obézic naženete body – hubená bidla z přehlídek slovutných návrhářů nemá nikdo rád. Pozvěte novináře z místních novin a honoraci, hlavně tu, která se nebojí v batikovaném pytli vyrazit na ples. A hlavně si všechny přehlídky vypisujte na svůj web, ať je vidět, že jste žádaní!