1. Na světě je už tak dost hadrů

Víte, kolik se každý rok vyrobí oblečení? Čínské, indické a středoamerické fabriky to chrlí po miliardách kusů, a kde nestojí továrna plná šiček, tam se rozkládají bavlníkové plantáže a chemičky vyrábějící umělá vlákna. Je opravdu nutné k tomu přidávat další věci, ušité doma? Možná si říkáte, že o těch pár kousků se to nezblázní, ale myslíte, že jich je dohromady opravdu jen pár? Kapka ke kapce…

2. Spoustu toho zkazíte

Na barevných zrcadlovkových fotečkách z DIY blogů to vypadá jednoduše, ale šití je ve skutečnosti složitá dřina s mnoha velkými prostory pro chybu. Nesete si domů svůj první šicí stroj a už se vidíte, jak u něj sedíte v retro šatech a s úsměvem na tváři, pracovní stůl je zalitý sluncem a zpod jehly se stálou rychlostí souká nový úžasný model… Tak na to zapomeňte. Nasraná saň zpocená úsilím a spravedlivým hněvem až na patách, to vás čeká. A mockrát. Zkazíte toho tolik, že by za to bylo oblečení pro deset afrických sirotčinců. 

3. Bude vám to líto vyhodit

Sice toho hodně zkazíte, ale bude vám to líto vyhodit, když už to dalo tolik práce. A tak budete opravovat a opravovat, až vás odvezou do Bohnic, nebo nad tím mávnete rukou, zajistíte to sichrhajckou nebo přepásáte mašlí, která zakamufluje neexistující střih, a budete to stejně nosit. Za chvíli získáte pověst odraného žebráka v nesedících hadrech a nikdo se s vámi nebude chtít bavit.

4. Je to drahé

Chcete se naučit šít, protože tím ušetříte peníze za oblečení? Ha ha. Vlastní výroba vyjde mnohem dráž, protože tak levně jako čínská velkovýrobna to neušijete, kdybyste se rozkrájeli. Jen látka vyjde nejméně na tolik, kolik stojí hotový model v obchodě, a to ještě musíte připočítat další nezbytné potřeby (nitě, jehly, nůžky, krejčovské metry, střihový papír, gumy, knoflíky a tohleto všecko) a svůj čas, který, jak víme, jsou peníze. Možná na první pohled ne, protože ještě studujete, ale…

5. Budete mít pověst socky

Domácí šití je drahé a časově náročné, ale většina lidí to neví, naopak, žije v bludu o levné samovýrobě. Jakmile se prokecne, že nosíte něco, co jste si sami ušili, už vám nikdo neodpáře nálepku socky nucené šít si po večerech za světla lojových svic sukni z noční košile po babičce. Nemá smysl vysvětlovat, že kupujete fair trade hedvábí za tisícovku metr, prostě nemáte na to, abyste si koupili sukni v háemku. Navíc vaše oblečení nikdy nebude značkové, i kdybyste ho vymazlili tisíckrát líp než Karl. Šijte, a jste společensky mrtví.

6. Ušijete něco hroznýho a nedojde vám to

Česko je plné neumětelů, kteří šijí strašné věci, a přitom si říkají módní návrháři a prodejem svých pekelných výtvorů se živí. A vy si myslíte, že vám se to nemůže stát? Že si nikdy neušijete něco příšerného, co budete v zaslepení vlastní krejčovskou dokonalostí pokládat za skvělé? Povíme si, až přijdete brečet, že si vás okolí dobírá kvůli těm palazzo kalhotám, které na obrázku v Burdě vypadaly tak úžasně, ale ve skutečnosti jste si ušili něco, co z vás udělalo ódu na prdel na dvou antických sloupech.

7. Budete mít plnou skříň nedošitých projektů

Dříve nebo později skončíte s jednou skříní vyhrazenou rozešitým věcem a kupě látek určených na úžasné modely, které nikdy nevzniknou. Ta skříň vás bude děsit v bdělém stavu i ve snech, připomínat vám vaši lenost a neschopnost a nakonec vás přivede na antidepresiva. A vaše vnoučata to stejně jednou odvezou do kontejneru.

8. Budete muset šít pro všechny

Jakmile lidé ve vašem okolí zjistí, že šijete, začnou vás otravovat, a to zejména s úpravami. Jednou podáte prst v podobě zkrácených nohavic a najednou zjistíte, že se celou noc hrbíte nad kabátem, který potřeboval „maličko zabrat v ramenou“. Tyhlety „maličko zabrat“ většinou vyžadují kompletní rozborku a sborku něčeho, co za tu práci vůbec nestojí, protože je to ze slev v nějakém řetězci a po dvou praních se to stejně rozpadne. Také vás nejspíš čekají „jednoduchoučké“ šaty na historickou akci, za které vám šťastný studentský majitel zaplatí oříškovou milkou, a práce na plesových šatech pro kamarádku, v jejímž průběhu o zmíněnou kamarádku přijdete.

9. Stejně je to jen lobby

Není vám ten náhlý nárůst zájmu o šití podezřelý? A všimli jste si, co je teď všude reklam na šicí stroje, knih a blogů o šití? Stojí za tím samozřejmě lobby výrobců šicích strojů, kterým už šlo v uplynulých letech o holou existenci, a tak museli vymyslet lest. Vodárny prosazují vodu z kohoutku, mlékárny UHT mléko v krabicích, výrobci cigaret nerušené kouření v hospodách – a výrobci šicích strojů se nerozpakují vnucovat své zboží bezbranným mladým ženám. Fuj.