Pitomec tabulkový (Retardus Excelus)

Jeho život začíná u buňky A1 a končí u buňky ZZ 16 384. Cokoli se vymyká řádům, posloupnostem a logickým vzorcům ho mate a rozčiluje. Vyskytuje se nejčastěji poblíž svého teritoria, kterým je čistě uklizený kancelářský stůl s hrnečky, tužkami a flashdisky sestavenými podle potenciálu potřebnosti. Občas ho mimo teritorium vyláká bordel na jiném stole, přílišný hluk nebo nepořádek na podlaze. Pak se snaží tyto rušivé faktory odstranit.

Povaleč hnilobný (Mykózus exitus)

Jedná se o houbu, která napadá kancelářské prostory, a nezbavíte-li se jí včas, metastázuje přes celou místnost. Zprvu nenápadně obsadí jeden ze stolů, na kterém se začnou kupit kelímky od jogurtů, lžičky od kafe, na nich papíry, na nich zbytky od oběda a na nich zase papíry, to celé obskládáno neumytými hrnky. Dál se začne šířit přes celý openspace skrze papírky od tatranek, kterými se rozmnožuje. Pokud se v této fázi nic neudělá, ostatní kolegové mají pocit, že je to v pohodě, a začnou se taky chovat jako dobytkové. Než se nadějete, máte z kanclu skládku.

Výkonostník organizovaný (Pičus manažéris)

Predátor, stojící většinou na úplném vrcholu potravního řetězce. Živí se jinými výkonostníky a většinou zůstává jako správný dravec skryt očím ostatních tvorů. Jediné, co mu může konkurovat, je nespokojenost jeho podřízených, kteří si sem tam chtějí stěžovat, v takovém případě ale výkonostník začne vypouštět pozitivní motivaci, což je jeho hlavní obranný mechanismus.

Hráč týmový (Parazistus Kolektivis)

Parazitus se rád spojuje do větších pracovních celků, se kterými pak utvářejí brainstormingy a meetingy, ale reálně ho nikdo nikdy neviděl nic dělat. Vědcům není dodnes známo, zda umí vůbec odeslat e-mail nebo zvednout telefon. V kanclu už ale přežívá řadu let, takže se všichni mimo ekosystém mylně domnívají, že v něčem schopný být musí.

Postojník kofeinový (Statikus Nespressus)

Postojník si brání své území v ekosystému tím, že zapustí kořeny blízko zdroje vody a kofeinu. Reálně nepřispívá ničemu, jen stojí v kuchyňce a provádí kávosyntézu. Logicky by měl dávno vyletět, ale jak věčně zevluje nad dřezem, plní funkci vrby, ví všechno na všechny a donáší šéfovi.

Polétavec neposedný (Kreténus Absences)

Podobně jako jiní ptáci svým letem zvěstují svítání či soumrak, objeví-li se v kanceláři polétavec, vědí všichni, že brzy přijde čas oběda. Po několik hodin pak nadšeně krouží nad pracujícím ekosystémem, než se rozhodne, že už je čas, a zase odletí, čímž zase zvěstuje, že mohou začít všichni pozvolna odcházet domů.

NESTÍHAČ PŘETÍŽENÝ (BYZY BYZY)

Nestíhače poznáte podle toho, že má permanentně vzhled tvora, který už je osmnáct hodin na nohou. Není jasné, zda tomu tak skutečně je nebo si ráno před zrcadlem pečlivě povoluje kravatu a vyhrnuje rukávy, aby vypadal vyčerpaně. Své latinské jméno získal podle zvuku, který vydává při kontaktu s jinými tvory. "Sorry, jsem byzy. Byzy." A zběsile u toho z nějakého důvodu mává rukou.

ASISTENTKA VŠEHOSCHOPNÁ (Felacis vpoklekus)

Charakteristicky rudá kolena už z dálky prozrazují, že tento symbiotický organismus našel svého hostitele. Vzájemně výhodný vztah, ve kterém se hostitel zbavuje přebytečných látek a vpoklekus dostává přidáno, se objevuje na různých úrovních ekosystémové hierarchie. Nezřídka se stává, že asistentka vyměňuje jednoho hostitele za druhého, míříc k vrcholu potravního řetězce. Ty nejsymbiotičtější asistentky jsou pak ochotné najít si hostitele i v povaleči.

SAMICE ZNEVÝHODNĚNÁ (vaginus hendikepus)

Hroch korporátního světa. Je nejchytřejší, nejschopnější a nejnebezpečnější, ale nikdy nebude král zvířat, protože to je lev. Stejně jako samice nikdy nebude šéfovat, protože je to ženská. Fuck you, lvi. Fuck you.