K pozoruhodnému kroku se Zuckerbergovi lidé rozhodli více než rok poté, co na Facebooku nabídli emotikony s rozsáhlým seznamem nálad. Kdo nyní u svého statusu uvede, jak se cítí, bude toto tvrzení muset dokázat prostřednictvím kamery na svém počítači nebo mobilu.

„Lidé se rádi přetvařují. A v prostředí internetu, které jim to umožňuje více než osobní kontakt, jsou tyto sklony silnější,“ vyjádřil se jeden z vývojářů Mike Saltlake. „Naším úkolem bude naplnit vizi našeho zakladatele, že soukromí je přežitek 20. století, i v tomto směru. To znamená dohlédnout na to, aby se smajlíky uživatele tvářily stejně jako uživatel sám. A naopak.“

Dle dostupných informací je v testovacím procesu aplikace, která rozpozná emoci člověka odezíráním přes webovou kameru. Právě před ní bude absolvovat proces ověření emoce každý, kdo bude chtít použít smajlík u svého statusu.

Vývojáři přitom myslí i na Čechy. Aplikace by měla být natolik chytrá, že se nenechá ošálit přetvářkou, fotografií ani nasazením veselejšího či smutnějšího dubléra před kameru.

A Facebook chce jít ještě dál. Ze sídla Facebooku v Menlo Campus Parku se potichu ozývají plány využít kamerový systém i zpětně: Bude prý stačit nastavit tvář Facebooku a ten inteligentně vybere vyhovující emotikon. „Naši designéři už teď vyvíjí smajlíky typu ‚včera se vykalil‘, ‚tváří se jako prdel‘ a další,“ dodává Saltlake.

Cítíme se zvědavě.