Ukázkový příklad je kapela BrainLock. Banda mladíků před maturitou (kromě frontmana, který už prý odmaturoval, gratulujeme) se dala dohromady loni v listopadu, v březnu vydali videoklip, a dokonce už mají svého producenta. Prosím? Čtyři měsíce? To je pro kapelu ještě doba hájení, pokud už jdou s něčím před lidi, jsou to buď supertalentovaní lumeni nebo totální střelci. Aby bylo jasno, nechci poučovat o tom, jak si má kdo rozložit časový plán. Nicméně aby mohla kapela fungovat dlouhodobě, musí to brát zkrátka postupně. Jsou kroky, kterým se žádná nevyhne. Nadrtit repertoár, první koncert v hospodě, první epíčko. BrainLock se rozhodli na to vykašlat, našli si manažera (kdo ví, co to je za profíka, jeho web prozradí vše, jen ne to nejdůležitější – aktivity v hudební branži) a jdou ven rovnou s klipem. Připravte se, je to darda.

Tak kluci, klipy už točit umíte, teď se ještě naučte hrát. Od bandy středoškoláků samozřejmě nelze čekat zázraky. Hudba je taková, jaká je, tvrďáci před svaťákem. Texty úplně o ničem. Spousta lidí si myslí, že zpívat anglicky je sranda. Není. No ale ten zpěv. Ten zpěv! V refrénu je poslech až taková mizérie, že se nabízí otázka, kdo skladbu mixoval a zda to vůbec někomu svěřili. Protože takhle blbě nabranou skladbu jsem už hodně dlouho neslyšel. Kdyby to bylo demo z garáže, neřeknu proti tomu ani popel. Kluci potřebovali něco nahrát, než to pošlou do Kainu, jestli by tam nemohli udělat koncert. Budiž. Ale, sakra, vydat tohle jako profesionální nahrávku s klipem? Co ten jejich producent, slyšel to vůbec? To je za to poplácal po zádech se slovy: „Do roka hrajete na Rock for People?“

Teď vážně, jsou mladí a nezaslouží si posměch. Komu bychom měli věnovat pozornost, je manažer Stanislav Hudský, který evidentně neví o profesi ani zbla, vypustil do světa příšerně znějícího kočkopsa a teď se nezmůže na víc, než bránit klip v komentářích hloupými argumenty. Není to ojedinělý případ, takových lidí se snaží do hudební branže proniknout kvantum. Najdou si elévy a ve snaze vytáhnout se s nimi do pater šoubyznysu je akorát stáhnou dolů. Kdyby BrainLock teď drtili ve zkušebně a sem tam na lidech vyzkoušeli repertoár v nějakém žižkovském klubu, udělají mnohem lépe. Nemusí nikam spěchat. Ale takhle jsou jen podivnou kapelou bažící po instantní pozornosti. Tak hlavně, že mají namalované oči.