Téma revival se v Hudebních masakrech opakuje po několikáté. Jenže je to takový fenomén tohoto regionu a tak obsáhlý jev, že je o tom stále co nového napsat. Ba co víc, revivaly přesáhly už dávno hudební hranice a stávají se tématem i pro sociology. Abychom zamezili zbytečným komentářům, samozřejmě, že revivaly a tribute bandy jsou po celém světě. Ale nikde jsem neviděl tak dotažený obchodní model, jako u nás.

Čest výjimkám, jsou srdcaři jako třeba The Doors revival, co se jednou za čas sejdou ve Vagonu, aby zavzpomínali na báječnou muziku a zamáčkli slzu nad nebohým Jimem (mimochodem, v létě to bude pětačtyřicet let od jeho smrti). No jo, jenže na druhé straně stojí obrovské hejno přižírek a hudebních prostitutů, kteří přežvykují repertoár stále aktivních hudebníků a místo toho, aby tvořili umění nebo alespoň nenáročnou vlastní hudbu, přiždibují si kousek po kousku slávu někoho jiného a sami se jí pak opájejí. Nebo na ní rejžují. To není můj výmysl, doporučuji najít si v archivu ČT na téma revival jeden díl z cyklu Ta naše povaha česká, kde je to krásně ukázáno. 

A protože jsme na výrobu revivalů experti, začali jsme je i vyvážet.

 

 

Robbie Williams Revival Brno je jeden z nejúspěšnějších revivalů u nás. Za svou jedenáctiletou kariéru odehráli přes tři stovky koncertů, ale ono to stačí, těch pětadvacet do roka. Protože taková kapela prostě nejezdí za desítku. Stačí si vyjet seznam jejich vystoupení a máme jasno. Městské slavnosti, pivní slavnosti, motosrazy a podobné akce, které jsou pro revivaly živnou půdou. 

Video názorně ukazuje, co naživo kapela předvede. Zpěvák se rovnou představí jako Robbie Williams, není mu moc rozumět, a to říkám i proto, že skladba Let Me Entertain You zněla po každém zapnutí hry Actua Soccer 3, kterou jsem mastil dlouho předlouho a ten text znám zpaměti. Holky backvokalistky spíš tak přikuňkávají a když se po dvou minutách konečně ozvou klávesy, jeden se lekne. To totiž nejsou klávesy, to je abominace. 

Polská potravinová produkce je často terčem kritiky. Furt si u nás někdo stěžuje na potraviny z Polska, které se k nám dováží, sem tam na to zaslechnu dokonce nějaký vtip. Takhle jsme jim to vrátili i s úroky. Robbie Williams Revival Brno u našich severních sousedů hrál mnohokrát, jezdil tam už před lety. Tak jenom doufám, že si tam teď nevypráví vtipy o muzikantech z Česka.