Někteří z vás si jistě budou pamatovat na muzikanta jménem Sunalchemy, chlapíka, který si nejen otevřel v Praze studio s hodně podivnou produkcí, ale i vlastní tvorbou, se kterou hrál klasickou habaďůru na média. Největší zářez má v bulváru, který mu obdivně předpovídal zářnou budoucnost a ochotně papouškoval jeho polopravdy a lži o hraní se světovými hvězdami a nahrávání v Londýně. Ukázkovým příkladem je tenhle článek. No, Londýn neklapnul, zůstala alespoň ta Praha. Po tvorbě Sunalchemy nikdo ani neštěkl, což málokoho překvapí, tak se chlapík vrhnul na produkci. A jeho nejnovější kousek zní následovně.

Davidu Petovi je jedenadvacet let. Studuje na Ježkárně a podle svých slov se chystá na jaře příštího roku začít koncertovat s kapelou. Singl Můžeš stát je první vlaštovkou signalizující, co od něj můžeme očekávat. A zde je kámen úrazu.

Ona ta skladba není vyloženě průšvih. Je to sice mdlé barové disko vycházející decentně z funku a rʼnʼb, ke kterému se sám interpret hlásí, ale je jasné, že v masakrech už byly horší věci. Špatný je samozřejmě text, protože stojí na berličkách v podobě opakování slovesných tvarů nebo používá obraty, které tak trochu bojují samy se sebou a sabotují zpěvovou linku (jeden příklad za všechny – buď muž, najdi si ženu už). Problém je někde trochu jinde.

Od konzervatoristy bych čekal schopnost rozklíčovat, s kým má smysl hudbu dělat a s kým ne. Čekal bych prokouknutí špatné až podezřelé produkční práce, což se v Davidově případě nestalo. Debutuje tak se singlem, který nejen že je nezajímavý, ale tak trochu sám podtrhává hudebníkovi stoličku. Co od tohoto singlu autoři čekají, to je mi záhadou. Každý, kdo si dnes zapne na půl hodinky rádio, zjistí, že taková píseň je tam bez šance, když si zajdou na diskotéku, budou to vědět taky. Pokud má bodovat v rámci žánrové scény, tak s tímhle teda díru rozhodně neudělá. A tady má přijít producent a navigovat hudebníka tak, aby z něj nějaký potenciál skutečně dostal. Sunalchemy teď po dlouhé době vylezl zase na světlo a dokázal, že jako producent zkrátka selhává. A pokud si za to nechá od lidí typu David Pet zaplatit nebo si je nějak smluvně zaváže, o to větší masakr to je. Na tyhle lidi bacha.