Hynek Tomm je další z mnoha zpěváků, kteří se hudbě věnují profesionálně a dokáží to i přes opravdu mizerný repertoár. Ba co víc, vydrží jim to déle než mnoha kvalitnějším interpretům. Tady je ovšem třeba pozastavit se nad formou, skrze kterou tu iluzi slávy mezi lidi dostává. Před pár lety dělal různé benefice, kde kombinoval povídání s písněmi a důchodci v publiku vytahovali kapesníky.

Skok do současnosti. Co chvíli se děje nějaká jakože VIP akce nebo vystoupení, kde se schází Hynek Tomm, Bohuš Matuš, Marie Pojkarová, Richard Sacher, Petr Dvořák, Pavel Skalický (vzpomeňte na nedávný článek o Pussy) a další. Tohle bratrstvo nezajímavých se pak společně fotí, zpívá, plácá se po zádech, objímá s návštěvníky, a vzbuzuje tak skutečně dojem jakési slávy. Je to ovšem sláva hodně vratká, protože zpívat na večírcích sice může být dobrá obživa, ale jakmile s tím seknete, nic po vás nezůstane. Jakkoliv bizarně tohle může působit, šoubyznys zkrátka funguje i v tomhle směru, a i když pravděpodobně nikdo z vás nevytáhnete z hlavy jméno jediné desky, kterou někdo z nich vydal, a asi ani netušíte, kde se najednou tito umělci vzali, stejně se jim daří dostat se do médií. Bulvár, VIP zprávy, regionální deníky, televizní pořady a tak dál…

Hynek nicméně vloni vydal alespoň singl, pojďme si poslechnout, s čím tedy jezdívá za publikem lačnícím po kultuře.

Zase další cover znásilňující původní verzi. Autor originálu Bobby Hebb totiž popsal, že Sunny vznikla jako snaha o vyrovnání se se zastřelením prezidenta Kennedyho i ubodáním jeho bratra, dvou vražd, které se sešly krátce po sobě v rozmezí několika hodin a emočně jej velmi zasáhly. A teď si to srovnejte s tím, co zpívá Hynek. Navíc to hned na začátku odpálí rýmem nebe/zebe, jedním z nejpoužívanějších klišé české textařiny.

Je zvláštní, že video označil interpret jako „domácí klípek“. Dělá si tím automaticky výmluvu pro případnou kritiku, protože kdo by se přece pozastavoval nad home videem? Jenže zároveň to pověsil na svůj Facebook i hlavní stránku webu coby součást propagace. To svádí spíš k výkladu, že chtěl za každou cenu po nějaké době natočit klip, ale žádný profík s ním nechtěl dělat nebo na to prostě nesehnal peníze. Ale s tím už si fanoušek hlavu lámat nebude, domácí klípek je domácí klípek.

Fakt, že jednu z nejznámějších písní předělal do obludné diskošky, už dnes asi nikoho nepřekvapí. Tohle se u nás děje pořád a ještě bude. Otázka je, na koho tím vlastně Hynek míří, koho chce zaujmout, protože praktický každý posluchač si najde něco lepšího. Nebo možná ne, jinak by se tomu přeci Hynek nemohl věnovat profesionálně. A to je ten masakr.