Ty se prostě najednou zjeví na hladině, a my teprve tak zjistíme, že už hezkou řádku let plavou u dna další a další živočišné druhy, v tichu, klidu, schované nerušeně pod tlustou vrstvou žabince, kterou oko smrtelníka a člověka mimo branži neprohlédne. A tak se najednou objevil Jindřich Kraus.

Jak se do světa šoubyznysu dostal, to nikdo netuší. Z jeho stránek toho v sekci „o mně“ taky moc nevyčteme. Důležitá informace tam však je – od roku 2006 se živí profesionálně hudbou. Čtenáři masakrů dobře vědí, že pod tím se dá představit cokoliv, proto musíme v Jindřichových materiálech pátrat dál. 

Křest v divadle Broadway. Koncerty po celé republice. Michal David kmotrem desky. Vystoupení s Heidi Janků. Vystoupení s Evou Pilarovou, natáčení s Otto Weiterem (opět se potvrzuje pravidlo, že masakrózní vrána k vráně sedá) pro slovenskou televizi a tak dále, a tak dále. Pojďme se tedy podívat, jakou hudbou živ je profesionálně Jindřich Kraus od roku 2006. 

Kraus and Company, uspáváme hady since 2006. Jasně, od člověka, který si na stará kolena konečně plní sen o zpívání před lidmi, nemůžeme čekat žádnou divočinu. Ale tahle produkce je někde na úrovni Pavla Lišky s Bobinou Ulrichovou. Fakt, kdo je někdy slyšel, Krausovu Chvíli ke hvězdám si v jejich podání představí velmi promptně, to je repertoár jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet. 

Zvláštní je i ten videoklip obsahující několik dějových veletočů. Sledujte se mnou. Mistr komponuje. Mistr zpívá pod svými plakáty (nemůžu se zbavit dojmu, že vypadá jako kněží z Innsmouthu, modří už vědí). Pak se dvoří ženě u večeře, kterou pozve na svůj koncert. Žena přijde, dostane květinu a dívá se, jak se na koncertě Jindřich veselí s Michalem Davidem. Pozor, zvrat – mistr z divadla Broadway odchází se třemi úplně jinými dívkami a lišácky se usmívá. Pozor, zvrat, mistr opět sedí se ženou doma u stolu, věnuje jí prsten a ona říká ano! Ano, jsou sví! Potlesk, opona, titulky, odchod. Mistře, a jak to bylo teda s těma třema holkama?

Jaká produkce, takový klip, zní logický argument. Že tě to ještě, Jardo, překvapuje, budou mnozí namítat. Nepřekvapuje, přátelé. Na Jindřichovi Krausovi mě překvapila úplně jiná věc. Že teď soudě dle fotografií nejspíš natáčel něco pro Šlágr TV, to je jen takové logické vyústění věci, vrchol i konečná kariéry všech jemu podobných. Pokud ale záštitu nad jeho koncerty přebírají různá média včetně Českého rozhlasu, tady už jeden trochu trne, proč zpěváci Krausova formátu takovou podporu a prostor získají, zatímco zajímavější interpreti dál objíždí kluby za pivo a párek. Tu chvíli ke hvězdám má asi každý jinak dlouhou.