Jitka Válková je takový zvláštní typ zpěvačky, o které se moc neví, co předtím dělala, na čem pěvecky vyrostla. Vyhrála v soutěži Česká miss a najednou se začala tvářit jako interpretka, aby před nějakým časem oznámila, že s modelingem (kterému vlastně vděčí za popularitu) končí a vrhá se plně na pěveckou dráhu (kde nikdy populární nebyla). Těžko jí to vyčítat, můžeme jí v tom akorát držet palce, neboť jde o gesto nepřipravené hrdinky rovnající se vystoupení z orbitální stanice odhodlaně jen tak ve spodním prádle.

Nicméně je třeba si uvědomit, že o tu holku opravdu je zájem. Jen během listopadu zpívala podle svého webu na osmi akcích, jede turné jako support Arakainu (gratuluju, Jitko, to je v roce 2013 sen!), nedávno s kapelou Modesty & Pride vydala klip, který angažovaně kritizuje těžbu uhlí v okolí hradu Jezeří. Jako jo, lepší než světový mír. Ale nebylo by fér tohle všechno pojmout jako ufrknutí si nad jednou snažilkou. Ta holka dělá, co ji baví, a produkuje zboží, které někdo kupuje. Což ji dost odlišuje od většiny zpěvaček jejího věku, ty, které si opravdu můžou dovolit živit se hudbou a zároveň nedělat křoví někde v muzikálu, bychom napočítali na prstech jedné ruky. Tak se na to pojďme podívat.

Záznam pochází z červencové akce na Vranově, kde se konala soutěž Miss mokré tričko 2013. Tam si slečnu Válkovou pozvali asi jako kulturní vložku, možná byla v porotě, ale to je vedlejší. Vystoupila a zpívala. Na halfplayback a téměř čtyřicet let starou skladbu. Na rovinu, tohle je prostě špatný. Já se objevit na podobné akci, kde mi tohle servírují pořadatelé jako program, tak se otočím a jdu na bar. Jitka Válková sama musí chtít lidem tlačit svou aktuální tvorbu, singly z poslední desky, protože pokud to nedělá a jen někomu odkýve, že přijede zazpívat I love rock'n'roll od The Arrows, tak to prostě není plnohodnotná interpretka, ale jen přezpívávačka písní. Jasně, přiopilí výletníci na Vranově asi přesně tenhle druh zábavy potřebují, ale to jim může dodat kdokoliv, organizátoři ušetří a slečna Válková se může soustředit na něco pořádného. Podobná vystoupení hraničí totiž s estrádní zábavou, která sice už nestraší v televizi ve formě Zlatých mříží, ale přesunula se evidentně na Vranov na Miss mokré tričko 2013.