Vydáme se spolu ještě jednou do nedávné historie a odhalíme dalsí slepou uličku porevolučního šoubyznysu. Řeč bude o skupině Kyberon, která byla buď natolik neoriginální, že zapadla, nebo natolik alternativní, až zůstala nepochopena. Start Kyberonu (nezaměňovat se začátkem formace, dříve vystupovali jako Maxmilián Dráp) se datuje od roku 2001, kdy vydali desku 2-0-0-1.

Veškeré stopy současných aktivit se ztrácí na neaktivních profilech sociálních sítí, na Facebooku se sto dvaceti fanoušky se dokonce stále vrací k Maxmiliánu Drápovi, protože o původní kapele vyšlo víc článků než o Kyberonu a to je co říct, si vemte, kdo jste o Drápovi kdy slyšeli… Ale nemá cenu porovnávat prakticky mrtvou kapelu se současnými štikami sociálních sítí, důležitá je jiná věc – Kyberon vydal desku u vydavatelství BMG, které toho času patřilo do tzv. Velké čtyřky, tedy čtyři nejvýznamější hudební vydavatele u nás. Odpovídala tomu i produkce? Inu, přesvědčte se sami.

Neodpovídá. Tohle jsou Rammstein z Červenýho trpaslíka. Pokud se tomu přirovnání smějete, je nutno dodat, že dobové prameny Kyberon s Rammstein srovnávají a oni sami to jméno skloňovali taky. Není se co divit, přišli krátce po senzačním úspěchu desky Mutter a snažili se na něj navázat. Jak už to tak bývá, my Češi prostě neumíme napodobovat zahraniční interprety. Klip je naše klasika, kapela v prázdné fabrice. Po zvukové stránce se to Rammstein ani nepřiblíží, ba co víc, i soundtrack Quake II od Sonic Mayhem (modří už vědí) zněl líp.

Je zvláštní, jak bizarních podob hudební průmysl někdy může nabrat. Čert ví, co pánové v BMG od zastupování Kyberonu čekali, ale evidentně se na to český posluchač nechytnul. Když je blbý pop, tak se to prodat dá. Když se ale nepovede alternativa a vyzní jako laciná a průhledná kopírka na první dobrou, tak o to často nezakopne vůbec níkdo. Až já na masakrech.