Legendy se vrací, to je zvláštní skupina. Pamatuji si, jak je Česká televize ještě v době, kdy měla povolený teleshopping, vnucovala před zprávami. Kapela totiž vydala desky v království Karla Peterky jménem Česká muzika a ten se nebál je hrdě propagovat mezi všemi těmi samohrajkáři, aby dokázal, že na Šlágru má i „něco pro mladý“. Ba ne, v té době ještě Šlágr TV nevysílala, ale Legendy se vrací se do ní postupně zhouply. Zpěvák Petr Šiška se stal dokonce jednou z tváří televize, když začal moderovat jejich obskurní pořady a estrády. No, je to jeho volba a nic proti tomu, ale na letošním klipu Legend je vidět, že jimi už Šlágr TV prorostla skrz naskrz. Jak si jinak vysvětlit, že se s něčím takovým spokojili?

Ano, hudba není žádný zázrak. Ale kdo sleduje tuhle kapelu dlouhodobě, překvapen nebude. Legendy se vrací totiž hrály prapodivnou akustickou překopávačku pro nenáročné vesnické rockery. Pánové se nikdy netvářili jako noví Led Zeppelin, spíš chtěli prostě jen bavit strejce v džínovce s půllitrem v ruce, kteří by sami od sebe na koncert do klubu nešli, ale když jsou na náměstí ty slavnosti… A právě tomu kapela upravila i svůj původní repertoár. Unavený, jakože ramenatý rock hrající si na sdělení, které ve tři ráno na dýze v rámci českého bloku, kdy Kolik váží slovo chlapa pustí, stejně nikoho nezajímá. Vesnický rock tady byl vždy a vždy bude, takže dokud se hudebníci netváří, že si jdou pro Anděla, vidím raději lidi poslouchat tohle než třeba Ortel.
Ale pánové, co ten klip? Nezapojené nástroje na pláži? Proč tam sedí cajonista, když máte ve skladbě normální bicí? Nebo že by už vymysleli takový cajon, který zvládne suplovat i hajtku s crashem? To asi ne. Vždyť to video dělá blbce jak z diváka, tak z bubeníka… Dále jsou v klipu laciné záběry, špatný lip-sync, tuna kýče, kdy jeden neví, zda pan Šiška pozoruje moře, duhu, flotilu na obzoru nebo rudou záři nad Kladnem. Ach jo.
Aby bylo jasno, toto nemá být žádný výpad vůči Legendám samotným. To třeba budou chlapíci, se kterými by si člověk dal v klidu pivo, a v koutku duše si jeden říká, že si doma stejně všichni pouštíme In Rock od Deep Purple. Ale marná sláva, tak dlouho natáčeli pro Peterkův byznys, až se těch nízko položených nároků nedokázali po osamostatnění zbavit. A tato infekce ohrožující ostatní kapely je ten pravý masakr.