Těžko bychom se dopátrali toho, kdo tu s tím vlastně přišel, první velký zářez na pažbě má ovšem kluk jménem Jayk3m. Ten začal na svůj Bandzone profil nahrávat rap o lásce a zlomeném srdíčku, což mělo takovou odezvu, že dodnes patří k nejúspěšnějším interpretům tohoto portálu. Netrvalo dlouho a tenhle subžánr, který jak je oblíbený, tak je plytký, dostal svou profesionální podobu. Úspěch kluků říkajících si Raego nebo Lipo je toho jasným důkazem, ať už si o nich myslíme cokoliv, jejich singly jsou poctivá práce pro jasně definovanou cílovku a nějaká hudební kritika (neplést s hejtováním, se kterým naopak můžou občas pracovat) je jim pravděpodobně buřt. Jde však jen o špičku ledovce, pod hladinou se skrývá obrovská skupina zamilovaných chlapců s kšilty nakřivo, po kterých je i přes nízkou kvalitu poptávka. A tady přichází Markooz.

Vlastním jménem Marek Langer začal dělat hip hop už před léty a byl to právě on, kdo spolu s dalšími i za pomoci Bandzone fan komunity vytvořil nový fenomén rapujících šampónků. To nemyslím pejorativně, spousta z nich se sama k tomuto označení hlásí. Možná o něm slyšíte poprvé, ale nenechte se zmást, Markooz je v rámci komunity dost oblíbeným interpretem, o čemž svědčí i přes pět tisíc followerů na jeho osobním FB profilu. A ne, není to ten stejný případ jako followeři Michala Kolesy. Pojďme se podívat na jeho novinku jménem Ta pravá (už ten název…).


Takže. Není to ani zpěv ani rap a i přes na žánr nadprůměrně natočený klip tvůrci neschovají, že si s obsahem moc hlavu nelámali. To platí i pro samotnou skladbu, kde Markooz na jedné straně zpívá o své holce, zatímco v refrénu se to mění v klasickou utěšovačku ve stylu „i ty jednou potkáš pravou lásku, nebuď smutnej, kamaráde“. Proč ne, od love rapu asi nikdo nečeká zázraky, ale ve chvíli, kdy se Markooz vytasí s rýmy den / sen nebo láska / otázka, jde to všechno strmě do kopru. Když se zamiluje třináctiletý chlapec do spolužačky na lyžáku, budiž, tam bychom takové obraty pochopili. Ale pokud se někdo tváří jako profík, pokud za tohle zaplatil produkčnímu studiu, pokud chce objíždět republiku a hrát po klubech, tak prostě nesmí cpát do svých textů podobná klišé. To nejen unaví fanoušky, ale bude to to první, co mu skutečný profesionál vytkne, až se na něj Markooz obrátí se žádostí o spolupráci.

I přes totální prázdnotu obsahu (a opravdu otřesně nasamplovanou elektrickou kytaru), i přes prapodivnou image Tintina z Balkánu a nezajímavý projev má Markooz se singlem Ta pravá překvapivě velký úspěch. 90 000 zhlédnutí za měsíc, veskrze kladná odezva a výzvy k natočení další podobné písničky dávají za pravdu tomu, že nejen u klasických rádií, ale i u internetu sedí široká skupina (mírně řečeno) nenáročných posluchačů, kteří tohle automaticky nekriticky přijmou a interpretům jako Markooz vytvoří jakousi kulisu popularity nebo slávy. Proč ne, svůj k svému. Ale aby se chlapec nedivil, až jeho publikum trochu vyroste, že najednou v jeho textech uslyší jen klišé a naivitu.