Video, které si dnes ukážeme, sice pochází opět z archivu vysílání Šlágr TV, ale tentokrát nebude mít s tou televizí moc společného, jelikož princip Peterkova hájemství hodně přesahuje. Ukazujeme si to dnes z jiného důvodu. Když jsem hledal nějakou silvestrovskou tematiku, narazil jsem na estrádu, kde hrál orchestr Zvonky štěstí. A co čert nechtěl, hned následující video bylo tohle. 

Mistříňanka je vlajková loď České muziky. Vždy, když jsem se nad tím vydavatelstvím nebo nad Šlágr TV pozastavoval, v komentářích se objevovalo stále dokola: „Ale vždyť tam mají i dobré soubory, třeba Mistříňanku.“ Což je vlastně pravda. Oproti samohrajkám je to jako nebe a dudy. Ale na oslavu české lidové tvorby to nestačí. Nejen, že má Mistříňanka na kontě ultrabizarní cover Cohenovy Hallelujah, oni si na koncertech pomáhají tak nějak celkově dalšími úlety. Hádáte správně, přichází Zvonky štěstí. 

Jestliže důchodci chytali v komentářích frenzy, protože Místříňanka kanál Šlágr TV zachraňuje, tohle je definitivní argument, že ne. Není pravda, že folklorní soubory si neškrtnou. Že do Šlágr TV musí, protože jinak o ně nikdo nezavadí. To je lež, ostatně, poslední týdny toho byly důkazem, každý z nás bychom napočítali několik koncertů dechovkových orchestrů, které se konaly někde poblíž. I kvalitní desky vydávají, já jich dostal do ruky během letošního roku několik. Takže pokud si Mistříňanka zakládá na tom, že hraje dechovku, ale pak coveruje normalizačně popový duet na nějakém šlágrbále, tak to není o nic menší hudební prostituce, než co předvádí samohrajkářské celky. 

Doba je nemilosrdná. Vlastně ne, doba dává na výběr. To nemilosrdná vedení takových televizí mají tento stav na svědomí. Pro kousek slávy, pro trochu toho potlesku, pro pocit, že jste na chvíli byli v televizi, nutí zkušené hudebníky nasazovat šaškovské čepice a dechovkáře hrát repertoár z Ein Kessel Buntes. A zblblí důchodci nám pak tímhle videem budou mávat před nosem a tvrdit, že Šlágr TV je jediné místo, kde se snaží pečovat o starou dobrou českou lidovou písničku. A to se vsaďte, že podobných bizarností nás dnes večer na TV Barrandov, Šlágr nebo Senzi čeká hromada.