Peter Stašák je zvláštní figurka. Má operní zpěv na konzervatoři, ale poměrně rychle se zařadil do skupiny rozhlasových a estrádních zpěváků. Je to skupina široká, ovšem vynikne v ní jen pár jedinců, což nebyl Stašákův případ. Chlubí se dekády starými vítězstvími v soutěžích v Mongolsku a na Kubě, což pravděpodobně nebylo nic než festivaly politických písní. Tento pán se dočkal pozornosti až s nástupem estrádního pořadu Kaviareň Slavia, na kterém roky spolupracoval.

Jak už to tak u průměrného obsahu bývá, pořad se chvíli vysílal, chvíli nevysílal, pak měl přestávku, pak skončil úplně, pak se s pompou vrátil, aby ho po pár týdnech stáhli z hlavního vysílacího času. Což nic nebrání tomu, aby se Peter Stašák všude představoval jako „ten z Kavárny Slavia“ a když před pár lety zakotvil ve vydavatelství Semeš Recording, v podstatě zase ždímali vypelichaný estrádní repertoár. Výjimkou může být píseň Wagon Slovakia, který vydavatelství vypustilo na desce formou singlu s bonusem – karaoke verzí.

Skladba vznikla ku příležitosti desátých narozenin akciové společnosti Wagon Slovakia, což je… jak jen to říci… kvalitní interpret prostě takové kšefty nebere. Přiblblá písnička s přiblblým textem (rád/kamarád) o tom, jak jsou na dráze všichni fajn, nám názorně ukazuje především fungování určité části šoubyznysu. Firma chce písničku, ale zase ne moc drahou. Tak šáhne po třetiligovém zpěvákovi, který nahraje komickou ptákovinu. Obě strany jsou spokojeny, veřejnost si ťuká na čelo. Ve výsledku to tak může být pro obě strany kontraproduktivní, ale ono už to je asi pravidlo, že skladby na firemní zakázky prostě nedopadají dobře.

Úplně bokem se nabízí otázka, jak to tedy má pan Stašák se zpíváním. Prý vystupuje všude po světě, budiž mu přáno. Ale loňská pozvánka na vystoupení v Torontu je poměrně zajímavá. Kdo ví, jak to bylo, já totiž nenašel jedinou zprávu o té akci. Prý to měla natáčet STV, kde je záznam? Nehledě na to, že si loni krajané v Torontu ples sice uspořádali, ovšem nikoliv 22. září, ale 15. července. Není ta pozvánka tak trochu Potěmkinova vesnice? Byl tam pan Stašák vůbec? Zatím tomu moc nevěřím, ale pokud někdo z vás najdete bližší informace, prosím, pošlete mi je. Docela by mě zajímalo, jak u kanadských krajanů pan Stašák s postnormalizačním estrádním popem pochodil.