Kapela vznikla v roce 1991 a dnes z původní sestavy zůstal jen zpěvák. No, kapela, pravda, dneska jsou dva, ale ve zlatých časech jich asi bylo víc. Hudebně se hlásí k devadesátkovému elektropopu, což lze chápat, tahle hudba měla u nás vždy velkou fanouškovskou základnu. Horší je to provedení. A ještě horší je, když někdo vypadá jako Oceán pro chudý a snaží se budit dojem, že by jim Oceán mohl dělat předkapelu. Phonetix se taky chlubí, že v roce 2006 ve Zlatém slavíkovi skončili, považte, na 86. místě! Docela by mě zajímalo, kolik hlasů na takovou příčku stačí. Dvacet? No nic, pojďme do současnosti, Phonetix vydali nedávno video, které se jmenuje Rewind a má přívlastek best of 2014. Odvážné. Pojďme na to.

Je mi jasný, že jste to nedokoukali. To nejde. První, co člověka napadne, je otázka, proč jsou na tom poli? Někde v čase 37:00 je pak nejakčnější část celého záznamu, zpěvák si sundá křiváka a hodí ho do hlíny. Na hodinové video slušnej vodvaz. Pokud si pánové chtěli udělat promo, není problém přece natočit něco podobného v klubu? I když koncerty nemají (teda mají, ale v hrozných podnicích), jde si třeba dopoledne pronajmout slušný sál a tam něco spíchnout. Hned to bude vypadat líp než hodina v poli s nezapojenými nástroji.

Zvláštní je ale i jiná věc. Ze stránek Phonetix se dozvíme, že: „Co se týká vydávání alb, dává kapela přednost svobodnému šíření své tvorby prostřednictvím internetu oproti oficiálně vydávaným CD u hudebních vydavatelství.“ Viděl bych to asi takhle. Kapela Phonetix se válí ve vířivce, doutníky v ruce, když tu za nimi přijede delegace šéfů Sony, Universalu, Supraphonu, EMI a dalších. Zlomení v pase, klaní se, nesou dary a uctivě prosí, zda by u nich neráčili Phonetix vydat desku, že všechno zařídí. Interpreti si je chvíli pobaveně prohlíží a zpěvák pak mezi doušky kouře utrousí: „Hele, vy poskoci, támhle jsou dveře. A nerušte nás při práci, zrovna jsme dostali skvělej nápad dát na Youtube hodinovej záznam z pole. Vsadim se, že taková pecka by nikoho z vás v těch vašich vydavatelstvích nikdy nenapadla!“

Taky se píše, že: „Kapela nemá přátelský postoj vůči tuzemskému hudebnímu průmyslu, tvrdíc, že je to jedna velká mafie.“ Jak já miluju tyhle výmluvy neználků! Kluci, prostě nahrajte konečně desku, která za to stojí. A mafiáni zmizí.