Žijeme v temné době, kdy se i totální samohrajkoví ufoni dokážou promenádovat na televizních obrazovkách a prodávat desky pěkně za plnou palbu, zatímco Miles Davis skončil v Levných knihách.

Duo Naživo (už ten název…) byli dva samohrajkáři, které si čtenáři Hudebních masakrů budou dobře pamatovat jako autory tohoto majstrštyku:

Nemám nejmenší ponětí, co je k tomu vedlo, ale Duo Naživo morfovalo a teď si říká Kapela Naživo. Přitom jsou to stále ti dva stejní samohrajkáři a hrají stejnou bídu jako dřív. Ba ne, to bych jim křivdil. Oni si vlastně přibrali do jednoho klipu jako posilu malou holčičku. Pojďme na věc.

Osobně nejsem moc velkým příznivcem, když děti zpívají pro dospělé a důchodce. Zavání to kalkulem, hrou na city a právě zneužíváním dětí ku práci, která jim může být proti srsti.

Samozřejmě čest výjimkám, ale kapela Naživo mezi ně nepatří. Naopak opakuje model, který jsme viděli například dřív na Šlágr TV. Že písnička nebude stát za moc napovídají už první verše, kde se holčička ptá: „Pověz mi, bráško, proč padá sníh a proč je bílo o Vánocích?“ No, milá zlatá, bílo je právě proto, že padá sníh, ale nejsem si jistý, jestli odpovědět na otázku zopakováním části otázky není pro pětileté dítě mozkový overload. Při psaní toho textu se evidentně nikdo moc nenamáhal. A nenamáhal se ani při skládání a nahrávání hudby, ba dokonce při vytváření videoklipu. Záběr, kdy oba skončili, chudáci, se sáňkama na kře uprostřed jezera, místo svátečního dojetí vyvolává touhu zavolat jim na pomoc hasiče.

Tohle všechno by se dalo odmávnout jako taková roztomilá amatérská zábava jedné nepříliš hudební rodiny. Ale je to právě TV Barrandov, kdo celé video posouvá jinam. Nasadit tohle do vysílání, prodávat to svým divákům, bude mít jen a pouze dvojí efekt. Zaprvé zakrňování diváckého vkusu (ne že by na tom někomu zrovna na TV Barrandov záleželo), ale zadruhé, a to především, produkci nových a nových samohrajkových projektů, které tu laťku budou posouvat stále níž a níž. Opravdu si tohle v roce 2017 zasloužíme?