Posuďte sami: Ivanovice na Hané, fotbalové hřiště SK Horní Měcholupy, Bělá nad Radbuzou, Bernartice nad Odrou nebo Líšov u Českých Budějovic. Tady všude budou během září Turbo hrát. Se vší úctou k obyvatelům těchto míst, legendy hrají ve Wembley. Nebo alespoň v Malé sportovní hale. Je třeba zbořit jeden mýtus, který po českých maloměstech a venkově koluje – Turbo nejsou legendy. Je to kapela dvou předrevolučních hitů, se kterými brázdí dodnes republiku. Navíc to byly ve své době hity dost z nouze, takový uhlazený bigbítek v mezích zákona, resp. posudkových komisí. Hráč a Chtěl jsem mít však natolik zakořenily v uších normalizačního posluchače, že se dodnes na tancovačkách a pofidérních diskotékách hrají do zblbnutí. Do zblbnutí ale hrají i samotní Turbo, loni vydali další studiovku, pojďme se podívat, jak zní jeden ze singlů.

Utajená legenda hasí žížeň…

Jestli má tohle být český rock model 2012, tak to aby jeden zaplakal. Nejeden, všichni fanoušci žánru. Pekelná žízeň nás nemilosrdně sežvejkala a vypliva kdesi pětadvacet let nazpět, tak zastarale novinka zní. Nabízí se otázka, jestli má smyl vydávat takový klip neklip (není to žádné fan video, ale oficiální kanál frontmana kapely), protože metající blesky v čase 2:00 rozesmějí asi i skalní fanoušky. Text o kocovinovém ránu rockové hvězdy podlamují křečovité rýmy typu stoupá / kouká, záběry publika připomínajícího komparz Papouškových filmů dávají napovědět, že tak jako se nemění kapela, nemění se ani její fanoušci.

Svůj k svému, já to chápu. Obě strany jsou spokojeny a těžko jim to lze vytýkat. Ale proboha, netvrďte mi nikdo, že tohle je nějaká legenda! Turbo vždycky hrálo synthrockové agro pro nenáročné posluchače bez rozhledu a ochoty zajet si na pořádnou kapelu do okresního města. Je to muzika, které už dávno ujel vlak. Z Turba se stali hudební fušeři objíždějící maloměstské kulturáky, lokální tancovačky a regionální slavnosti, což je level, na kterém u nás fungují desítky jiných kapel a každá si může připadat jako legenda jenom proto, že na zábavu do Chotutic u Českého Brodu (kde bude Turbo hrát v listopadu) si je vždycky rádi pozvou. Ovšem pozor! Legendy to z nich ani náhodou nedělá.