Typickou ukázkou takovýho sebemrskačství popsanýho výše je v poslední době velice populární série několika videí o tom, jak nám moderní technologie a sociální sítě ničí život. Těch videí se objevilo několik, v pozadí vždy hraje pomalá klavírní melodie doprovázející voiceover nějakýho člověka, co právě “prozřel.” Má totiž 200 000 virtuálních přátel a žádnýho doopravdickýho. S lidma ven nechodí, sedí u Facebooku. Už se nebaví s nikým na zastávce, protože kontroluje FB zeď. Dívka se ráno místo do očí svému příteli kouká do mobilu. Všichni v hospodě projíždí mobil. Fejkuju na FB, že mám super život a ve skutečnosti sedim doma a počítám kolik mi zbejvá útržků toaleťáku. A tak dále a tak dále.

Hodně lidí to následně sdílelo na zdi s komentáři typu: Pravdivé! Hrůza! Kam ten svět spěje?! A podobně. Tak zaprvé: Ne, vy nejste arbitři osobního rozvoje. Vaši přátelé vás nebudou brát jako svého duševního guru, nezavolají vám z magazínu Moje Psychologie, abyste jim dělali šéfredaktora. Víte proč? Na to video jste se proklikli z Facebooku. Je o tom, že vám Facebook ničí život. Načež vy ho na Facebooku zasdílíte a dál si nerušeně projíždíte album fotek z dovolený vaší spolužačky ze základky, co se ve dvaceti vdala, porodila už tři děti a z plavek jí čumí celulitida a beznaděj.

Zadruhé: Jestli je tady něco, nad čím bychom se měli skutečně pohoršovat a “sebemrskat”, tak to není fakt, že nonstop čumíme do mobilu a dřepíme na Facebooku. Je to fakt, že my, jakožto nejblahobytnější část světa, máme takřka všechno, na co si ukážeme a tak strašně moc nemáme co na práci, že točíme videa o tom, jací jsme chudáci, protože máme internet. Kdejaký černoušek v Ghaně by nad námi jistě zaplakal, uříznul si svoji poslední nožičku a daroval nám ji. Jestli je něco definicí “Problémů prvního světa”, jsou to právě tato ufňukaná videa.

A konečně zatřetí: To nejdůležitější – životy nám neničí mobily ani sociální sítě. Když už, ničíme si je sami. Jo, až nad váma bude stát Mark Zuckerberg s pistolí a nutit vás hrát Farmville a sdílet citáty Charlese Bukowskiho pod pohrůžkou smrti, to bude jiná. Ale teď, teď to fakt ovlivňujete jen vy sami, tak tyhle bláboly nepodporujte.