Ha, výplata dorazila. Můžu si koupit všechno na světě. VŠECHNO! Objednávat jen tak z plezíru na Dámejídlo.cz? Jasně. Nakoupit si 356 kusů nepotřebných kosmetických produktů? Jasně. Jen tak cestou z práce skočit do obchodu s hadrama a nakoupit pár zbytečných triček? Jasně. Platim panáky všem, a klidně druhou rundu, vožralej milionář hadr, zejtra si skočim na snídani do Starbucksu a vemu celou nádrž nafty a budu si vozit prdel i za barák se psem. Sem vožralej milionář a nemám s ničim problém.

Máme doma málo spotřebičů a rozhodně potřebujem nový povlečení, lampičky, svíčky, koberečky, hovadiny a nejlíp vlastně celej katalog IKEA. Oh, wait, je tejden před výplatou a já jsem najednou schopná utratit jen stokorunu denně, ne nejdu ven kalit, to já radši budu sedět doma s knížkou, stahování seriálů je naštěstí zadara, ono je teprve 13.? Sakra.

Právě jste nahlédli do hlavy člověka, který nepochopil princip spotřeby a výdělku, kouzlo spoření nebo šetrnosti, který spadnul do víru konzumu a komerce a jehož by každý pseudointelektuál s gustem vyhejtoval na svém uvědomělém blogísku. Tenhle člověk si už prošel opravdu různými obdobími a je vlastně úplně jedno, kolik vydělává, protože končí vždycky s posledním kilem v kapse.

A víte na co během toho kolotoče bláznivýho utrácení střídajícího se s živořením na pokraji houmlesáctví přišel? Že nejlíp investovaný prachy jsou ty, kterejma nakrmíte duši. To vám totiž nikdo nevezme. Naučit se najednou tancovat, novej jazyk nebo třeba vařit jak Jamie Oliver. Budete si připadat skvěle, budete na sebe pyšní, že jste svůj třicetiletý mozek, jehož buňky obden zabíjíte na baru, donutili k nějaké činnosti. Okouzlíte svého partnera na dovolené, když si pokecáte v obchodě s místními. Nebo okouzlíte někoho místního, když nemáte partnera. Je to prostě všestranně prospěšná věc, zkusit se něco naučit.

Všechny ty kurzy samozřejmě stojej strašnou raketu, jenže když si tu raketu rozpočítáte třeba na několik kaleb v hospodě, zjistíte, že si toho zas tak moc odpustit nemusíte, abyste na to měli. Rozvíjet se i dlouho po škole je fajn a dodá vám to sebevědomí. Sice se pak zase ráno tejden před výplatou vzbudíte s posledním kilem v kapse, ale zanadávat na to si budete moct třeba v úplně jiným jazyce! A to se vyplatí.