1. Dámy v tenkých podrážkách začínají chodit divně

Nejhorší mráz je odspoda, to vám potvrdí každý dávný předek, který byl nucen, byv zaskočen lezavým chladem od země, nacpat si do bot slámu nebo noviny. Ruští mužikové nosili válenky s tlustou vrstvou plsti pod chodidly, a dokonce i Ötzi si na pochod přes Alpy vyfutroval žabky senem. Dnešní výrobci dámských kozaček starou moudrost zapomněli, a půlka sortimentu tak má půlmilimetrové podešve, které promrznou jako nic. Nešťastné dámy, které si tento zbytečný tovar koupí, pak indikují zimu prkennou chůzí na zmrzlých kusech ledu, v něž se proměnily jejich nohy.

2. Pánové v pohorkách začínají chodit divně

Drsný chlap, který si koupil do české zimy pohory určené pro expedice na Mount Everest, začíná také chodit švihle; je hrdý, že se koupě konečně vyplatila, a tak kráčí pyšně a nápadně jako severokorejský voják na přehlídce, aby si jeho bot všichni všimli. Pro případ, že by si nikdo nevšiml, vkládá poznámky o své chytrosti nenápadně do každého hovoru. „Není ti v tom zima na nohy? Mně ne, PROTOŽE…“

3. Podlaha v MHD je plná žmolků

Nastane-li pravá zima, zoufalé obyvatelstvo na sebe navrství co nejvíc svetrů, aby nezmrzlo. Ve více vrstvách začne konečně hřát i umělá hmota. A co víc, kvalitní svetrový akryl také žmolkuje ostošest, a obírání žmolků je náramná zábava, se kterou může soupeřit jedině praskání bublinkových obalů. Podlahy tramvají a autobusů, v nichž zasvetrovaní zmrzlíci tráví nudné transfery, se pokrývá žmolečky jako silnice sněhem.

4. Potkáváte chodící pytle na odpadky

Ne, nebojte se, to nejsou oživlé pytle na odpadky, co běhá po našich městech a vsích, to jsou jen občané v módních prošívaných bundách. Samozřejmě že je možné ušít i hezkou prošívanou bundu, ale toho černého lesklého plastu se asi v Číně vyrábí nějak hodně a je potřeba ho zpracovávat. Vrzavá odpadková textilie plněná vatelínem.

5. Řetězce prodávají jarní oblečení

Možná to neplatí pro všechny zemské šířky a délky, ale u nás se mi to osvědčilo jako vrcholně spolehlivé. Ve chvíli, kdy řetězce vymetou ze skladů poslední zbytky zimních výprodejů a vystaví jarní trička, sukně a viskózové svetříky, je zle. Jestli jste si nenakoupili, radši zůstaňte doma a nevycházejte ven. Poslední, co byste spatřili před upadnutím do hypotermického kómatu před obchodem s oblečením, by byla zubící se figurína v jarních šatečkách.

6. Bohatí nosí plavky

Pro vyšší vrstvy a celebrity je přituhnutí signálem pro zvednutí kotev a odplachtění do teplých krajin, odkud pak posílají bulvárům nebo aspoň kamarádům na Facebook fotky, jak se válejí na pláži a šplouchají v moři v nejnovějším plavkovém modelu. Severní Afrika to jistí, na Rimini a ve Špáňu je to touhle dobou už taky na svetr.

7. V Hervisu mají prázdné regály

Pravou zimu většina lidí řeší útokem na sportovní řetězce, kde si nakoupí lyžařské oblečení. Je to praktické, pohodlné a nosí to všichni. A sortiment se nevyznačuje moc velkou variabilitou, takže není potřeba se zalamovat s velkým přemýšlením, zda sluší či nesluší. Nesluší, pokud vám není sedmnáct a nesjíždíte na snowboardu i schody do metra, ale to neva, je to praktické, pohodlné a nosí to…