Aby bylo jasno: herci nebo zpěváky chtěly být děti i dřív, ale v žebříčku vysněných povolání se tyto odpovědi vyskytovaly mnohem níž. Zajímavé také je, že touha být slavný se projevuje skoro výhradně u západní civilizace. Když se desetiletých dětí ptala organizace The Christian Children’s Fund působící v rozvojových zemích, vysněným povoláním byl lékař nebo právník. Čím víc se ale suneme na západ, tím častěji dominuje sláva, navíc sláva, která není podepřená ani talentem, ani pílí. „S kamarádama děláme YouTube kanál a chceme mít milion odběratelů,“ svěřil se se svou životní ambicí jedenáctiletý dotazovaný. Když se ho výzkumníci ptali, co je obsahem kanálu, nedokázal to přesně popsat.
Snahu být slavný za každou cenu bychom neměli házet jen na děti, protože prostupuje doslova celou společností. Rychle jsme se odnaučili posuzovat kvality člověka podle schopností a zásluh a přeorientovali jsme se na hodnocení podle počtu lajků a followerů. Elita je pro nás pomalu sprosté slovo, zatímco celebritou a influencerem by chtěl být každý.

Slavný za každou cenu

Ještě nedávno stačilo k proniknutí do hlavních zpráv vystrčit v přímém přenosu bradavku. Dnes už pro miliony lidí neexistují zábrany fyzické ani morální. Svlékají se v přímých přenosech, nechají se bodat jedovatým hmyzem a věší za konečky prstů na ochozy mrakodrapů. Ti obzvlášť vynalézaví, jako třeba blogerka Belle Gibsonová, bez váhání simulují rakovinu mozku, aby podpořili prodejnost své kuchařky. Stephanie Pappasová, která se zabývá fenoménem masových vražd, tvrdí, že jedním z hlavních důvodů, proč se jich více než třetina odehraje v USA, je právě kult slávy. Stejně tak analýza 83 atentátů vedených na vrcholné politiky USA odhalila, že jen mizivé minimum jich bylo motivováno ideologicky. Takřka ve všech případech bylo hlavním důvodem to, že se pachatel cítil „neviditelný“. Chtěl svých 15 minut slávy a rozhodl se jich domoct za každou cenu. Co bude potom, to neřešil. Což by měl, protože sláva udělá šťastným málokoho.
Psychologové tvrdí, že sláva, zejména pak rychle a nečekaně nabytá, vyvolává stejné pocity jako drogy. Každý z nás na takový rauš reaguje jinak. Někomu může být špatně, někdo chytí neskutečnou euforii, u některých to prohlubuje deprese. Stejně jako drogy je i sláva návyková. A pokud začne mizet, nezastavíme se před ničím, abychom si ji udrželi. Čím déle se ale ve světle reflektorů pohybujeme, tím víc se suneme k bodu, kdy nás naši zažraní fanoušci začnou stejně zažraně nenávidět.

Kopni si do celebrity

Celosvětový obrat drbacích časopisů a bulvárních webů se pohybuje v miliardách dolarů. Tak obrovský byznys není udržitelný jen psaním o tom, jak jsou naši slavní úžasní. Větší čtenost přinášejí články a fotky, které ty krásné, chytré a bohaté lidi srážejí na úroveň nás ostatních. Slávu od opovržení tím pádem dělí krůček. Je vaše poslední selfíčko na Instagramu o něco méně dokonalé než tisíc předcházejících? Pro půlku followerů jste okamžitě hnusná tlustá kráva. Můžeme se pochechtávat, že taková je prostě cena slávy a jestli se to drahé celebritě nelíbí, tak může jít ke kase do Alberta. V posledních pár letech se ale záliba v hejtování a organizované hony na slavné lidi změnily v něco ohavného. Před půl rokem musela herečka Kelly Marie Tranová smazat všechny své profily na sociálních sítích kvůli měsíce trvající šikaně. Zlobu internetu na sebe přivolala tím, že hrála ve Star Wars, což by ještě před pár lety znamenalo vstup mezi hereckou elitu. Dnes stačí, aby se vaše postava znelíbila fanouškům, a druhý den začnete dostávat stovky zpráv s detailními popisy, jak vás budou brutálně mučit a vraždit.

Vyhaslé hvězdy

Jakkoliv jsou dnes celebrity stíhány bulvárem a hordami zdivočelých fandů, sláva jim pořád propůjčuje určitý level ochrany. Když je ale osud srazí zpátky mezi obyčejné smrtelníky, je to, jako by na jejich hlavu byla vypsaná odměna. Vyrovnat se se situací, kdy namísto potlesku slyší jen posměšky a místo šestimístných honorářů jim do schránky padají upomínky na nesplacené dluhy, není vůbec jednoduché. Stejně tak není jednoduché najít si nové známé, kamarády a soukromí. Sláva zkrátka dokáže být prokletí a všichni to tak nějak tušíme. Přesto se za tím prokletím honíme od chvíle, kdy poprvé uvidíme prdícího youtubera s milionem fanoušků.

Jak vás to sežere

 

 1. Slast
  V prvním stadiu si člověk užívá pozornost veřejnosti, pocit, že se ocitl v jedné úrovni s lidmi, které kdysi obdivoval, a samozřejmě také podkuřování nových nohsledů. Zároveň mu ale v hlavě pořád zní staré poučení, že všechna sláva je jen polní tráva, takže mu všechna ta pozornost trochu vadí.
 2. Závislost
  V druhém stadiu mizí pocit provinilosti a naše ego se začne domáhat pravidelného přísunu pozornosti a lichotek. Jeden ze slavných řekl: „Byl jsem v životě závislý snad na každé droze, kterou lidstvo vynalezlo, ale sláva je z toho všeho zdaleka nejnávykovější.“
 3. Vystřízlivění
  Po nějakém čase začnou rauš narušovat praktické dopady slávy na každodenní život. Uvědomujete si nedostatek soukromí a volného času, rodinné problémy, ztrátu kamarádů. Zároveň ale víte, že s tím nechcete a snad ani nemůžete nic dělat. Prostě slávu akceptujete jako součást svého života.
 4. Adaptace
  Krátce po předcházející fázi přichází etapa, kdy vás sláva začne fyzicky i psychicky měnit. Nejde jen o to, že už nemůžete vyběhnout do večerky v teplákách s dírou na zadku. Neustálá pozornost změní celé vaše chování. Přestanete reagovat, když vás někdo osloví nebo zavolá vaše jméno. Přestanete se dívat lidem do očí. Změníte své zvyky, chování, vzhled i prostředí, ve kterém jste se doposud pohybovali.
 5. Stihomam
  S rostoucí ostražitostí vůči svému okolí narůstá i pocit nedůvěry k lidem, jejichž pozornost jste si kdysi užívali. Cokoliv vám lidé říkají, berete automaticky jako vtírání nebo naopak jako hrozbu.
 6. Ztráta identity
  V určité fázi přeroste pocit ztráty svobody v pocit ztráty vlastní identity. Řada celebrit se svěřila, že si vytvořila separátní osobnost, která hraje roli očekávanou veřejností, a sami sebou jsou pouze v okruhu nejbližších přátel. U některých to dokonce přerostlo do stadia, kdy sami sebe vnímali jako něco uměle vytvořeného. Jeden z dotazovaných zase popisoval, že se často cítí jako svůj vlastní osobní asistent zkřížený s bodyguardem. Má prý ve zvyku neustále sledovat své okolí a vyhodnocovat možnosti, ke komu se má přidružit a před kým naopak utíkat a kudy.

Kuk na ně!

Taky se občas zamyslíte, kam že to osud bývalé slavné lidi zavál? Pár bývalých celebrit jsme vám vypátrali.

Pavel Poulíček
Byl: Legendárně špatný sportovní komentátor a uvaděč soutěžního pořadu Kolotoč.
Je: Majitel slevového portálu a ředitel promotérské společnosti pořádající golfové turnaje.

Libor Baselides
Byl: Šest let hvězdou Snídaně s Novou, zpěvák a herec.
Je: Po rozvodu, přepadení a obvinění z krádeže se živí jako šaman Rafael andělským věštěním a výkladem z cikánských karet. Taky pracuje jako prodavač bižuterie.

Anife Vyskočilová
Byla: Tanečnice a manželka Ivana Vyskočila.
Je: Tanečnice a bývalá manželka Ivana Vyskočila.

Nicol Lenertová
Byla: Modelka, finalistka Miss ČR, moderátorka TV Nova a přítelkyně Jardy Jágra.
Je: Úřednice a mluvčí Středočeského kraje.

Viola Ottová
Byla: Hlasatelka České televize a jedna z hvězdiček v seriálu Ošklivka Katka.
Je: Policistka.

Vladko Dobrovodský
Byl: Dvojnásobný vítěz VyVolených, a tím pádem multimilionář.
Je: První výhru rozfofroval, ze druhé žije.

Zbyněk Merunka
Byl: Moderátor zpráv na Nově.
Je: Neúspěšný cukrář a moderátor pivních slavností v Mníšku pod Brdy.

Diana Kobzanová
Byla: Miss a milenka hokejistů.
Je: Manželka hokejisty a máma dvou dětí.

Mirka Čejková
Byla: Moderátorka v České televizi, na Primě a na Nově.
Je: Koučka v oblasti osobního rozvoje a ve vystupování před médii.

Saša Nikitin
Byl: Méďa s čírem v první řadě VyVolených.
Je: Podnikatel a karbaník.

Marie Pojkarová
Byla: Autorka a interpretka hezké české písničky Pejskové se koušou.
Je: Rentiérka a majitelka realit.

Luštěla
Byly: Lucie, Štěpánka a Larisa z Ledče nad Sázavou. V roce 2009 natočily klip ke svému hitu Patnáctiny, který na YouTube schytal jednu z prvních hejtkampaní v historii českých sociálních sítí. Holkám to ale nezabránilo totálně vyprodat klub Matrix a vyjet na turné po diskotékách a kulturácích.
Jsou: Z Luštěly se stalo stagnující duo. Poslední hit Pedofil je už pět let starý.

Jarek Shimi Šimek
Byl: Boy wonder začátku tisíciletí, který se proslavil albem Ráj andělů a pozdější spoluexistencí s Ivetou Bartošovou.
Je: Autor písní s originálními názvy jako Svatební nebo Narozeninová.

Jan Cézar
Byl: Bad boy stáje Františka Janečka aka Hamlet českého popu. Proslavil ho song Holky bláznivý a bizarní recitovaná skladba Vizitka.
Je: Úspěšný spisovatel. Kromě románu Grand Kundonyon (thriller pro ženy o tom, jak se zabíjí srdcem) napsal i knižní předlohu Četnických humoresek.

Domenico Martucci
Byl: Italský zpěvák a aristokrat kdysi randil s Ivetou Bartošovou. Vystřídal ji za celebrity typu Míši Noskové nebo Evy Perkausové.
Je: Pomáhal Zdeňku Macurovi bojovat za práva žen, a když o něj nikdo nestál, stáhl se do pozadí.

Lunetic
Byli: První česká klučičí skupina, která dokázala vyprodat náměstí Republiky před Kotvou.
Jsou: Jako každý správný zkrachovalý boyband i Lunetic právě využívá ideální kombinace finanční stability a krize středního věku, ve které se nachází jeho publikum. Vyráží na turné po dvaceti letech.

Anička Dajdou
Byla: Šéfka Hvězdné pěchoty prvního ročníku Česko hledá Superstar. Později objížděla regio­nální diskotéky a dělala ze sebe za úplatu blázna.
Je: Prodavačka v supermarketu a pracující v centru pro duševně nemocné.

Pepa Melen
Byl: Dětská zpěvácká a bubenická hvězda hned dvou klanů normalizační pop-music (Janeček a Hannig). Proslavil ho song Né, pětku ne.
Je: Muzikant, kavárník, moderátor a komentátor se specializací na bojové sporty.

Nela Slováková
Byla: Vítězka erotoreality show Hotel Paradise.
Je: Modelka, která má vlastní značku plavek. A nechala si zvětšit prsa.

Eva Vejmělková
Byla: Píšťalka z Básníků.
Je: Psycholožka a psychoterapeutka.

Pavel Horňák
Byl: Justin Bieber husákovské pop-music.
Je: Soudce se zaměřením na civilní právo.

Tomáš Enge
Byl: První Čech, co sedl za
volant Formule 1.
Je: Pořád řídí a jezdí závody.
Ale F1 už ne.

Leo Beránek
Byl: Synek bohatého otce a účastník reality show Hotel Paradise rapoval na téma nových bot a vodky. Pak ho zatkli za ublížení na zdraví.
Je: Svoje si odseděl, oženil se s pornoherečkou a uvili si dceru.

Ali Amiri
Byl: Neúspěšný uchazeč o titul české Superstar, exotický krasavec a hvězda večírků.
Je: Dermatolog, expert na aplikování botoxu, kyseliny hyaluronové a odstraňování pih.

Petra Minářová
Byl: Miss ČR z roku 1996.
Je: Žokejka.

Paula Wild
Byla: Pornoherečka.
Je: Striptérka.

Zdeněk Macura
Byl: Milovník Ivety Bartošové, její pronásledovatel a únosce. Po její sebevraždě se stal ochráncem práv žen, pro něž stavěl azylové domky z dřevěných palet.
Je: Několikrát se popral s Ivetiným mužem Rychtářem a odjel do Ang­lie. Tam živořil a po návratu začal jezdit pro Uber. Ve volném čase točí videa o bezpečnosti dětí nebo vyrábí zahradní potřeby.

Slávek Boura 
a Markéta 
MaYerová
Byli: Moderátoři Snídaně s Novou a proto-reality show Rande.
Jsou: Slávek Boura se (asi) živí jako taxikář, přičemž (prý) sbírá materiál pro knihu. Zatím vydal duchařskou historku Nedamovský poltergeist a erotický román psaný v SMSkách Leo a Julie. Markéta se zabývá moderováním, bojem s nadváhou a hledáním rovnováhy.

Petra Martincová
Byla: Herečka proslavená rolí Boženky v trilogii Byl jednou jeden polda a filmem Jak ukrást Dagmaru, který byl vyhlášen nejhorším českým filmem všech dob.
Je: Hoteliérka v Rakousku.

ing. Pavel Pavel
Byl: Inženýr, který se proslavil po celém světě, když v roce 1981 rozpohyboval sochu moai.
Je: Jezdí po tuzemských cestovních veletrzích a vypráví, jak v roce 1981 rozpohyboval sochu moai. Jinak je radním na krajském úřadě Jihočeského kraje a má firmu na stěhování a přemísťování těžkých břemen.

Tomáš Pfeiffer
Byl: Biotronik, který vysílal energii skrz televizní obrazovku a obrázky v časopisech.
Je: Provozovatel vlastní Duchovní univerzity bytí.

Jana Štefánková
Byla: Sexsymbol přelomu tisíciletí, modelka v Playboyi a moderátorka pořadu Peříčko.
Je: Školitelka byznysmenů a prodejce nemovitostí na Seychelách.

Metrix
Byl: Před 5 lety se proslavil nejhorším rapem a beatboxem na české scéně. Do svého pořadu si ho pozval DJ Wich.
Je: Neštěkne po něm ani pes. Naposledy v létě natočil dvě videa – v jednom na kupě zeminy hledá sponzory a ve druhém chodí osm metrů po rukách před krámkem s ovocem a zeleninou.