Opravdu malé černé

Je to vlastně taková mile nevinná logika: když jsou přikázány malé černé, tak přece čím menší, tím lepší. Slečně bylo tak šestnáct sedmnáct a měla hezké nohy, to ovšem není důvod je celé ukazovat včetně kousku zadku. Jediný, komu může být na baletu vidět pod sukýnky, jsou baletky. Ani mě moc neudivilo, že slečna měla k minišatečkám baleríny.

…ocvočkované růžové štekle

Svítivě růžové! Na platformě a dvanácticentimetrovém podpatku, poseté zlatými cvočky. Zřejmě podobná logika jako u šatů: ke společenskému oblečení patří lodičky na podpatku, ale jaké budou, to už je celkem jedno. Slečno, jestli jste chtěla jít na diskotéku, tak jste si spletla lokál.

Průsvitná proužkovaná košile s černou podprsenkou

A ještě k tomu na věkově i tělesně značně zralé dámě. Halenka navíc neměla rukávy. Tak vypadá letní oděv, který patří někam do parku nebo na ulici, ne do divadla.

DŽÍNY

Jo. Byly tam. Například na mírně obtloustlém, zhruba padesátiletém pánovi, který se rozhodně nemůže vymlouvat, že by na sebe nekoupil oblek. Dole byly otřepané a nahoře doplněné košilí s téměř havajsky divokým červeným vzorem. Košile visela přes kalhoty. Nenašla jsem jediné oděvní společenské pravidlo, které ten burák neporušil. Fuj je to.

Modré chinos

O vlas lepší než džíny, ale pořád naprosto mimo mísu. Provinilcem byl opět postarší pán. Že by se mu za celý život nepodařilo sehnat do šatníku aspoň jedny oblekové kalhoty?

Písmenkové punčocháče

Černé punčocháče jsou sice ke krátkým večerním šatům ok, ale vzorované? Poseté veselými písmenky? Vedle, děvče, úplně vedle. Ani kdybys neměla jediné neroztrhané jednobarevné černé nebo tělové. To už radši naboso. Barevné a vzorované punčocháče se do divadla, na ples a podobné příležitosti nenosí.

Autobusácká košile

Košile s krátkým rukávem vznikly jako součást uniforem, aby se chudáci nádražáci, autobusáci a policajti v létě nevařili ve vlastní šťávě. K obleku / oblekovým kalhotám je to totální faux pas, a když si muž vezme autobusáckou košili do divadla, prozrazuje tím, že je strejc. Možná ne věkem a figurou, ale rozhodně stavem mysli.

Legíny

Docela obstojná halenka a k ní… černé legíny?! Kolikrát bude ještě potřeba zopakovat, že legíny nejsou ekvivalentem kalhot, natož společenského oděvu? A když už to puzení máte, tak prosím halenku delší než do půlky zadku. Hýždě v elastanu patří v baletu pouze na jeviště, ne do hlediště.

Kecky

Ty jsem sice viděla na asi devítileté holčičce, ale ono je to vlastně o to horší. Co se v mládí naučíš, opakuješ i v dospělosti, a až za patnáct let potkám v Národním mladou ženu ve fialových punčocháčích, strakatých letních šatech a růžových teniskách, budu vědět, kdo to je. Do divadla přitom přišly i jiné děti podobného věku a většinou byly oblečené společensky. Jejich matky ovšem také nepřišly v kostkovaném saku a bílých sandálech jako máma strakaté keckonosky.

Crossbody kabela

Do divadla se nosí psaníčko, malá kabelka, která slouží především jako doplněk. Něco, do čeho se vejde kapesník, mobil a pár korun na sklenku vína o přestávce, je tak akorát. Velká kabela na řemenu přes tělo se na balet netahá, už proto, že až se budete prodírat na své místo, omlátíte ji o všechny diváky, kolem kterých projdete. Jestli s sebou takové zavazadlo potřebujete, nechte ho v šatně.