Přírodní materiály

Abyste tím, co máte na sobě, neuráželi tu naši nebohou modrou planetu, zaměřte se na oblečení z přírodních materiálů. Váš šatník nechť od této chvíle obsadí len, konopí, ovčí vlna, bavlna. Bohaté lesany mohou mít i hedvábí. Len, konopí a vlna z ovcí jsou navíc lokální materiály, které se na území dnešního Česka používají odnepaměti a dají se tu vypěstovat a zpracovat i dnes, i když větší podniky, které to dělaly, vlivem odporné globalizace vychcípaly. Leda byste si odchovali vlastní ovce nebo vypěstovali vlastní konopí. S tím ovšem opatrně. Navenek se to technické od toho šmakózního neliší a někdo by vám ho mohl tajně sklidit.

Eko a bio

Pozor, jen přírodní látka nestačí: Copak by si pravověrný lesan nebo lesana na sebe mohli obléct tričko ušité čínským otrokem z bavlny, kterou vypěstoval pro změnu otrok indický a ničil u toho nejen sebe, ale i indickou krajinu tunami pesticidů?! Rozhodně NE! Použitý materiál nechť je bio a vyprodukován jedině ve fair trade systému.

Ruční práce

Podíl ruční práce na oblečení určitě není k zahození. Myslím tím tu pravou ruční práci, viditelnou na první pohled, ne že někdo to triko rukama strčí do stroje! Správná lesana by měla vlastnit něco ručně utkaného – může si to sice utkat sama, ale lepší je koupit dílo tkalce třeba z Nepálu a mít dobrý pocit, že ten tkadlec na druhém konci světa díky ní bude mít zítra co do huby.

Batika

Batika, ozdobná metoda barvení, je stará jako lidstvo samo, a proto má v lesanském šatníku své místo. Respekt k předkům a něčemu, co nás dalece přesahuje, fanoušci triček se třpytítky a digitálními potisky nikdy nepoznají. Jestli neovládáte pravou batiku, totiž umné malování voskem či tištění složitých vzorů pomocí ručně vyřezávaných tiskátek, nevadí. U nás to stejně nikdo nezná a za vrchol batikového umu se považuje porůznu svázat kus látky provázky a hodit do hrnce s barvou. Když uděláte na tričku vepředu jeden uzel a obarvíte ho na žluto, získáte tričko se sluncem a nehynoucí obdiv spolulesanů. Jestli nemáte rádi žlutou, dvoubarevná batika v zelené a hnědé to jistí.

Volné střihy

Lidské tělo bylo stvořeno k volnosti a nesluší se ho v něčem škrtit. Vaše nové oblečení by mělo umožňovat svobodný pohyb lesem i skalami a ideálně také zakrývat sekundární pohlavní znaky, protože žena není sexuální objekt a muže vybíráme na základě jeho zručnosti s mlýnkem na obilí, ne podle vzhledu. Nakupte si velká trička, dlouhé volné sukně (platí i pro chlapy – nebuďme sexističtí! a taky to skvěle větrá!) a široké turecké kalhoty.

Přírodní tvář

Holky, zapomeňte na šminky. Je to chemické zlo, které se testuje na huňatých králíčcích a přinese vám akorát ošklivé alergie a vyrážky, nemluvě o tom, že umělý vzhled není hezký. Každá z nás je krásná tak, jak se narodila. Pečující kosmetiku si kupte přírodní (akorát bacha, ať má BIO, CPK, ECOCERT, BDIH a HCS) nebo se mažte olejíčky, to bohatě stačí. Kluci, nechte si narůst plnovous, je to přirozené a chlap s fousama vypadá mnohem chlapštěji než vymydlený metroš. Kdybyste přece jen trvali na holení, platí to s tou přírodní kosmetikou i pro vás. Víte, co je ve všech těch axech a adidasech syntetických mošusů, parabenů a dalších hnusů?!

Vílí vlasy

K ženě odjakživa patří dlouhé vlasy. Je to symbol jejího ženství, pevného spjetí s matkou Zemí a plodnosti. I muži nosili dlouhé háro už v pravěku, stříhání je trapný kulturní pazvyk. Nechte vlasy svobodně růst. Jestli si je pravidelně myjete, tak s tím přestaňte, zpočátku se vám možná trochu zmastí, ale za chvíli si zvyknou a budou mnohem zdravější a krásnější než dřív. Kdybyste je přece jen chtěli lehce přistřihnout, konzultujte to nejdřív s lunárním kalendářem. Stříhat vlasy za úplňku je čirý nerozum!

Pereme taky eko

Není potřeba, abyste své nové lesaní oblečení příliš často prali, ostatně v hnědozelené batice se nějaká ta šmouha ztratí a lněné plátno tak nezasmrádá jako tuhlety polyestery. Párkrát do roka přemáchněte šaty v potůčku. Lesana, která je vlivem okolností zatím nucena žít někde, kde potůčky nejsou, použije pračku, ale pochopitelně bez chemie. Jako prací prostředek se hodí mýdlové ořechy nebo vlastnoručně vyrobený prací gel ze strouhaného mýdla s jelenem a sody. Pere to stejně jako ten zurčící potůček.

Poznámka pro bohyně:

Na každou lesanu příslušného věku přijde jednou za měsíc čas, kdy se naplno projeví její vnitřní bohyně a dá jí pocítit její plodné ženství, s tím nic nenaděláme. Lesana samozřejmě nepůjde do drogerie a nekoupí si neekologické zlo bělené chlorem a vytvářející hory odpadu; využije nabídky některého z četných eko-e-shopů nebo vlastní zručnosti a pořídí si vložky ušité z látky. Po použití se jednoduše přemáchnou (připomínám potůček a mýdlové ořechy) a jsou opět připravené na další měsíc. Doporučuje matka Gaia osobně!