Trvalou

Začneme od hlavy. Každá soudružka nosila trvalou. Vážně: květáková trvalá byla in celou dobu, kdy tu komunisti vládli. Holky si ji nechávaly udělat v patnácti a pak už se jí nevzdaly. Dobře, mladé slečny ji někdy nosily v mullet stylu, s dekou vzadu, ale později už by to byla moc velká rebelie a deka šla pryč. Bez květáku na MDŽ prostě nemůžete.

Krimplenové šaty

Jo, krimplen, my se mu dneska smějeme, ale víte, jaká to byla sláva, když se objevil? Materiál, který se nemačkal a vydržel úplně všechno. Přežil by patrně i atomovou válku, která byla tehdy podle propagandy denně na spadnutí. (Vlastně jsem před nějakou dobou našla u babičky na půdě skoro šedesát let staré krimplenové šaty – a vypadaly úplně stejně jako v den, kdy je babička ušila.) Pravda, taky kousal, moc nepružil a člověk se v něm strašně potil a smrděl, ale pro krásu se musí trpět, víme?

Hnědé silonky

Dnešní 15, 10 a 5 DEN punčocháče se nedělaly, tak daleko ještě technologie nepokročila. Budete si muset koupit nějaké tlustší. Ani výběr barev moc nebyl: tmavé a méně tmavé. Ale aspoň mohly dámy simulovat, že byly loni v Jugošce a ještě jim zbylo nějaké opálení. A tlusté krepsilonky taky zakrývaly…

Chlupy

Na MDŽ je potřeba myslet už pár dní předem a přestat se depilovat a epilovat. I bez těch krimplenek a silonek by se to přinejhorším nějak sneslo, ale bez chumáčů v podpaží a pralesa na nohách? Nikdy!

Živé květy

To byl takový parfém, teda spíš voňavka, nebo ještě lépe pičifuk, který se prodával s naloženou květinou. Jako že ve flakonu byla barevná voda, tedy vůně, a v ní pěkně snítka konvalinky, šeříku nebo něčeho jiného. Květina v lihu zprůhledněla, zakonzervovala se a vypadalo to… vlastně krásně, jako bizarní rentgenová fotka. Ale nevonělo to. Což je celkem problém, když se tím pokoušíte navonět.

Pánové budou na oslavu MDŽ potřebovat:

Tesilový oblek

Takový všední oblek, který se nosil do práce, na oslavy, na plesy a vůbec všude, býval většinou šedý nebo hnědý. Čím hnusnější hnědá, tím líp. Jako materiál doporučuju tesil, poloumělou náhražku, ze které se šila kvádra i ubrusy. Až se budete při tanci na večírku vášnivě třít o svou soudružku, budou létat jiskry až ke stropu.

Sladěnou košili

Znáte Dwighta z americké verze The Office? Hnědý oblek a hořčicová košile? Přibližně o takový look byste měli usilovat. Celkové ladění by mělo vyznívat mdle a přichcíple. Pokud se někomu ze všech těch kafebraun odstínů udělá nevolno, můžete se pochválit, dosáhli jste nejlepšího možného výsledku. Stylový materiál na košili: dederon, východoněmecká verze silonu, české verze nylonu.

Širokou kravatu

Nezapomeňte, že kravaty se nosily krátké a široké, ne abyste si vzali nějakou normální, nebo nedejbože slimku! Uvažte ji tak, aby špička sahala lehce pod bránici. Vzor: jedině šikmé proužky, cokoli jiného je příliš inovativní. Barva: hnědá, hnědošedá, hnědočervená a jejich variace.

Karafiáty

Na MDŽ se dámám nedávaly růže, nýbrž červené karafiáty. Před osmým březnem byla květinářství vždy příslušně zásobena. Maso nebylo, ředkvičky nebyly, toaletní papír nebyl, ale karafiáty byly vždycky. Ke karafiátu se dávala buď bonboniéra (manželce a mamince) nebo lahvinka Hradní svíce (milence). A asparágus. Hlavně asparágus.

Pitralon nebo Diplomat

Správný chlap v té době přirozeně smrděl, stejně jako dneska, ale – i to je dnes stejné – už tehdy existovaly fifleny, které pověst chlapstva kazily. Pitralon dokázali chlapi v hospodě ještě odpustit, ale kdo přišel nacákaný Diplomatem nebo nedejbože nějakým zahraničním zázrakem, musel počítat s tím, že si ho budou dobírat ještě týden. Důkazem, že stará láska nerezaví, je stálá dostupnost Pitralonu i Diplomatu v dnešních drogeriích, takže můžete na MDŽ vyrazit opravdu autentičtí od hlavy k patě!

(Už je vám jasné, proč se za totáče tolik chlastalo?)