Definitivně mě přesvědčilo až interpretovo nedávné vydání druhé desky a telefonát s jeho otcem, shodou okolností majitelem zastupujícího vydavatelství, který se mi snažil vysvětlit, že Karel Peterka jr. je neuvěřitelný talent s obrovskou budoucností, který se objevuje jen jednou za čas a lidi ve své generaci převyšuje rozdílem třídy. No hele, tak to zase prrr.

Karel Peterka jr. je především interpret, který by nikde jinde než u České muziky v takovém nákladu desku nevydal, a můžeme se ptát, zda by nějakou desku vydal vůbec. Nemám rád takové ty komentáře okolo, jakože je protekční synek a tak. Pro tohle mám celkem pochopení, každý správný táta by měl v muzice dítě podporovat, a když to může dělat rovnou skrze vlastní vydavatelství, proč ne. Na druhou stranu je třeba být realista, co se potenciálu týče, a synovi rozhodně nemazat med kolem pusy jen proto, aby mu štěstí v očích vydrželo o pár týdnů déle. Pojďme si poslechnout jednu ukázku za všechny.

Záměr je jasný, nekonfliktní spotřební pop, který nikoho neurazí a někoho třeba pohladí. Jenže ta šablonovinost Karlových písní je tak výrazná, že když si na Youtube pustíte další dva jeho singly, budou se vám plést. Nejde o žádné výjimečné songwriterství, skladby jsou unylé, zaměnitelné a spousta z nich (jako třeba konkrétně Nálada) posluchače tahá na vařené nudli. Na textu je znát, že ten kluk zatím moc poetiky nenačetl ani neslyšel (je to prostě blbější než fotoromán z Bravíčka), a troufám si tvrdit, že právě v tomto bodě by musel začít škrtat, kdyby chtěl svou desku vydat u někoho jiného. Jakkoliv uhlazené a zabalené jeho skladby jsou, nevidím jediný důvod, proč si koupit desku nebo vyrazit na koncert.

Důležitá je ale u Karla Peterky jr. úplně jiná věc. Je mladý, má se co učit, ale to zároveň znamená, že se může v lecčems posunout. Měl by sestavit kapelu z kluků stejně starých jako on a vyrazit do klubů. Hraní s muzikanty o dvě generace staršími, předskakování Elánu nebo vystupování na akcích Šlágr TV, to je točení se na pětníku, kdy chcete oslovit tolik lidí, že nakonec nezaujmete nikoho. Nabízí se věkové srovnání s Adamem Mišíkem, protože pokud by byl Karel Peterka jr. skutečně takový lumen, jak ho táta popisuje, vytasil by se minimálně se stejně kvalitním popovým singlem. Rozpočet by na to měli. Nápady a lidi už asi ne. Ale ono se není čemu divit, je vyloučeno, aby z kluka vyrostl hitmaker, když je zároveň zaháčkovaný v Dubném mezi samohrajkáři.