Tu situaci zažil každý – vyhodí vás z práce nebo sami odejdete a sháníte novou. Buď to můžete zkoušet přes různé webové portály, kde je polovina pracovních nabídek jen tak pro forma (protože ona volná místa už dostali nějací ZNÁMÍ), nebo jsou to pozice finančních poradců v nějakém roztomilém letadlovém projektu s fixním platem 10 korun. Anebo se poptáte svých ZNÁMÝCH, kteří mají ZNÁMÉ, a najednou, bez toho, aby někdo chtěl vaše CV nebo pohovor za přítomnosti celého HR oddělení, máte džob. Zázrak.

Mít ZNÁMÉ je základ životního úspěchu. Můžete jít s bolavým zubem k nějakému náhodnému zubaři, ale co si budem vykládat, když to bude někdo ZNÁMÝ, třeba spolužák z gymplu nebo brácha vašeho kolegy, a ve dveřích ordinace se pozdravíte ahoj, nebo vám srdečně potřese rukou se slovy „Jo, vy jste ten od Karla! Dáte si kafe?“, do toho zubařského křesla se vám sedá tak nějak líp. A taky se vám líp říká o dvojitou dávku umrtvovací injekce. A taky nic neplatíte. „Neblbněte, nic mi nedávejte, Karel mě někdy pozve na pivo.“

Přes ZNÁMÉ dostanete lístky zadara na koncerty, zadara právní konzultace nad novou nájemní smlouvou, vyšetření, na který byste jinak čekali měsíce, vaše jméno se skví na spoustě VIP guestlistů a auto vám opraví za babku. Je skvělé je mít.

Ten zvláštní jev, kdy se k vám třeba i naprosto cizí lidé chovají lépe, jsou ochotni pro vás něco udělat zadarmo nebo za 10 procent původní ceny jen proto, že jste před deseti lety seděli ve stejné třídě, nebo proto, že brácha tchýně vašeho kolegy jim rodil dítě, je fascinující.

Zdá se, že kdyby všichni lidi na světě byli vzájemní ZNÁMÍ, věci by fungovaly perfektně a téměř zadarmo. Škoda, že oficiální cestou to většinou moc nešlape. Hýčkejte si proto svoji sociální pavučinku a pravidelně ji rozšiřujte. Jinak se v životě nikam nedostanete. A když jo, bude to bolet a bude to drahý.