1. Kladivem nic neopravíš

Přestože popkultura hojně pracuje s ikonou řemeslníka třímajícího kladivo, je tato představa pro kutila amatéra naprosto zavádějící. Kladivo je totiž v rukách neškoleného nadšence nástrojem totální (sebe)destrukce a proto ho používáme jen jako rekvizitu při focení na Facebook.


2. Neznáš, neřeš, nepoužiješ

Každé manuální hovádko vlastní epesní kufřík s nářadím, který dostalo od táty k Vánocům. Drtivé většině artefaktů nedokáže přiřadit správné jméno, ani netuší, k čemu slouží. Nevadí, beztak je nikdy nepoužije.  


3. Kapitán izolepa

Vždycky platí: co nejde opravit izolepou, opraví víc izolepy. A co nespraví izolepa, může spravit kobercovka. Takže, než otevřete kouzelný kufřík s nářadím a pustíte se do dobrodružství, zkuste popřemýšlet, zda není lepší řešení zavolat kapitána izolepu!


4. Fantazie kutilův hrob

„Já sem myslel, že bych ho jako vodspodu navrtal, dal tam takovou jakože kladku z vlasce, hele co?…“ Prosím vás, tak především nic nevymýšlejte. Každý problém má jednoduché řešení. Obraz se kupříkladu dá pěkně pověsit na háček, ju?


5. Bude to vidět

Nežijte v bludu. Nic nebude lepší, až to zaschne; nepůjde to zabrousit; zůstane to zasviněný; neschováte to hnusným ke zdi. Všechno co jste zmrvili, bude vždycky vidět. Do poslední šmouhy.


6. Skrz

Kutil-amatér považuje vrtání či zatloukání hřebíků za vrchol svých možných aktivit – je to efektní, zvukově atraktivní, nicméně to také patří k tomu nejnebezpečnějšímu, do čeho se může pustit. Podstatné je pamatovat si, že všechno jde skrz – materiál i ruku – a je to na furt…  


7. Pusť do něj proud, ať se hejbá

Pokud je to nezbytné a musíte strkat prsty do elektriky, odpojte ji. Hořící opravář, špatný opravář. A když už se pouštíte do oprav elektrických spotřebičů – zkuste údajně rozbitý spotřebič nejprve zapojit.


8. Žádné složitější projekty

Chraňte se komplikovanějších úkonů, které vyžadují plánek, měření, koordinaci obou končetin atp. Minimálně v začátcích se držte při zemi. I na první pohled triviální úkony jako je šroubování žárovky či naladění televize mohou poskytnout dostatek uspokojení.


9. Zlepšovák

„Já ti to tuhle přiříznu, aby ti to padlo líp do ruky, ju?“ NE… Pokud chceme alespoň přibližně zachovat funkčnost a estetickou hodnotu objektů, nevylepšujme je.


10. Jednou a dost

Oplátky se v kutilství nepečou. Co jednou zmrvíš, už dál neopravuj. Vždycky to totiž může být ještě horší, než je aktuální stav. Stejně tak platí, co jednou do šroubku rozděláš, to už nikdy nedáš dohromady.


11. Žargón

Mluvte, jak vám zobák narostl. To, že jste si navlékli montérky, ještě neznamená, že musíte používat slova jako „vercajk“, „fortel“ a oslovovat manželku „paninko“.


12. Outfit

Bez montérek ani ránu! Stará pravda ostatně zní, není důležité, co umíte, ale jestli u toho dobře vypadáte.  


13. Svačinka nebude?

Dopřejte si práci se vším všudy, tedy i se svačinkou. Párek s hořčicí a pivíčko. Vychutnejte si to. Bude to pravděpodobně jediná chvíle, kdy se přiblížíte skutečnému řemeslníkovi.


14. Umění kapitulovat

Zachovejte si čest. Není ostuda padnout na kolena před vyčnívající hmoždinkou. U nešiky s nevalným renomé to ostatně ani nikoho nepřekvapí. Každopádně lepší včas stáhnout ocas, než si ho uříznout.


15. Zlatá rada

Všechno se dá udělat později nebo vůbec. A úplně nejlíp, když to za vás udělá někdo úplně jiný.