16:15

Přípravy vrcholí. Mikuláš si navzdory alergii na lepidlo opět plácá na obličej Herkules a hromady vaty, obezřetný čert zase navzdory alergii na Mikuláše plácá po zadku anděla, se kterým Mikuláš už nějaký ten pátek chodí.


17:00

Mikuláš, anděl a dva čerti vyrážejí k prvnímu domu. Na programu je tříletá Eliška, proto ošklivější čert zůstává pro jistotu venku s příslibem panáka doručeného ode dveří sličným andělem. Druhý čert zatím boří hlavu do pytle a Mikuláš se schovává za Knihu hříchů, jelikož Eliška se svým rozkošným “Ká-kal pes pšes ofes” přesně trefila do jejich vytříbeného smyslu pro humor.


17:14

Jeden z čertů vytahuje z pytle lahev zelené, druhý nejdřív ztrácí víčko, pak soudnost a nakonec ocas.


17:21

Naše maskovaná čtveřice zastavuje před dveřmi vedlejšího domu, které otevírá maminka šestiletého Mirečka s omluvným výrazem v očích. “Vzal tátovi z policejního auta želízka, připoutal se k pelesti a řve, že koprovku už nikdy plivat nebude. Takže táta teďka běhá po baráku jak šílenej a zaboha nemůže od těch pout najít klíče,” krčí paní Slabá rameny, zatímco rozlévá čtyři poctivé omluvné panáky domácí pálenky.


17:32

Čerti jsou jako utržení ze řetězu, a to zejména ve chvíli, kdy jim parta místních puberťáků začne házet petardy pod nohy. Mikuláš se jen potutelně směje pod vousy. Ale bolí ho to, protože už má vyrážku po celý hubě.


17:43

Po vzoru “vpředu byznys, vzadu párty,” dovedou Mikuláš s andělem rozjívené čerty před dveře čtyřleté Alenky a o pět let starší Miládky. Od rodičů dostali echo, že ani jedna z holčiček se pekla nebojí, a že Miládka se tam dokonce těší, protože zimu má ráda jenom v pohádkách. Jakmile začnou obě dívky naplno pět “Najednóóóóu, najednóóóu” z Ledového království, Mikuláš vrazí rodičům do rukou balíčky se sladkostmi a celá parta bere roha dřív, než otec stihne vytasit sváteční Božkov.


17:56

Čerti dopijí poslední kapky alkoholu a i oni už pějí chytlavé “Najednou.”


18:06

Když se Mikuláš se svou smečkou dostaví před dům synovce jednoho z čertů, dveře se rozletí a z nich vystřelí osmiletý Honzík. Oba čerty zběžně změří a jakmile pozná boty svého strýce, vytrhne mu pytel z rukou a zatímco recituje “máme doma kohouta, ten nám sele do kouta,” nasadí si pytel na hlavu, načež hrdě hlásí, že je “na pana Lucifela fakt moc zvědavej.”


18:15

Svědění pod Mikulášovým plnovousem nabírá na síle, ovšem ani to ho zdaleka neotravuje tolik jako čert, který je s každým dalším lokem oplzlejší a sápe se na anděla.


18:33

Znavené členy výpravy už čeká jen poslední zastávka u desetileté Zuzanky, dcery pana starosty. Po dvou mdlých zařinčeních řetězy o dveře otevírá malá slečna s třpytkami po celém obličeji, která namísto básničky s vážnou tváří zarecituje, že “tahle tradice je jako fakt trapná a děti z vás maj traumato a pak musej k psychologům.” Zaskočený a unavený Mikuláš odevzdaně pokývá hlavou, předá Zuzance adventní kalendář ze Sephory, který nafasoval včera od paní starostové, a otočí se na patě. “Tak zase za rok,” pokyne holí směrem ke zuboženému zbytku party. “A teď vypusťte Honzíka, ať to naše dnešní traumato můžem jít aspoň úspěšně zalejt.”