Kdybych se denně probírala tolika fotkama super kousků, tak neudržím disciplínu, a mám okamžitě narvanou skříň hadrama. Jak jsi na tom ty?
Je pravda, že někde je těžké udržet se na uzdě. Řeším to pro jistotu metodou kus za kus. Něco přibyde, něčeho dalšího se vzdám.

Kolik lidí vlastně na Votoči prodává?
Fakt hodně. Je tam skoro 185 tisíc lidí a každý den se přidávají noví.

A kolik jste tedy votočili kousků?
Za tři roky existence máme na kontě přes půl milionu transakcí. To dělá za měsíc asi 50 tisíc, což je okolo 1500 denně. Když si to představíš v normálním kamenném obchodě, je to docela cvrkot.

U vás se ale hadříky dají nejen prodávat.
Přesně tak. Prodej představuje asi dvě třetiny, zbytek je výměna nebo darování.

Je mi jasné, že votáčí spíš holky. Ale co kluci a klučičí móda? Taky to u vás frčí?
Holky jsou u nás ve značné převaze, ale máme i dost nadšených a módychtivých Votočářů. Ti mají v katalogu opravdu skvostné chlapské kousky. Někteří dokonce nakupují oblečení pro svoje partnerky.

Zapojují se kluci kromě prodejů i do diskuzí na fóru, nebo je holčičí řeči nezajímají?
No jasně, zapojují! Měli jsme dokonce jednoho takového virtuálního mača. Měl spoustu různých účtů a identit, naposled si říkal Taťka Šmoula. Na jednom ze svých profilů psal: „Jsem frajer. Rád všem radím a poradím.“ A taky to dělal. Pořád. Na Votoči si rozjel hned několik „firem“. Seznamku, včetně té sexuální, poradnu pro zdravou výživu i poradnu pro duši. Rozhodl se podmanit si celý Votoč a psal nám, že se stane naší noční můrou a že na něj nezapomeneme. Zablokovali jsme ho, ale jak Taťku Šmoulu znám, bude zase rychle zpátky pod jinou identitou.

2013_11_blog_votocvohoz-norsko

Mít na Votoči víc účtů je proti pravidlům Votoče, co? A když už jsme u pravidel, máte nějaký black list zakázaných věcí co se nesmí vyměňovat ani prodávat?
Někdy na jaře mezi našimi uživatelkami dost frčelo nabízet své živé domácí mazlíčky. Trošku cynicky jsme si říkali, že bychom to mohli s přivřenýma očima uznat jako materiál pro výrobu DIY oblečení. Nakonec jsme ale všechna koťátka, štěňátka, králíčky a morčátka smazali. Pak se také nesmí prodávat padělané zboží.

Jak to myslíš padělané?
Na Votoči nelze beztrestně nabízet třeba Louis Vuitton, leda s dokladem pravosti, zaslaným na náš e-mail. To máme v pravidlech. Jednou jsme z katalogu smazali nějaké kousky pro podezření z padělaného zboží. A najednou na nás naběhla jakási slečna a mávala fasciklem účtenek, vesměs předmětů skutečně zakoupených v Pařížské, které jsme jí mazali z katalogu pro podezření z padělaného zboží. Omluvili jsme se jí, s tím, že v pravidlech je ale jasně uvedeno, že nám musí doklad poslat. Slečna pravidla samozřejmě nečetla, navíc jí ani naše omluva nestačila. Od nadávek přešla k výhrůžkám právníkem. Nakonec nás uzemnila tím, že ona je DJka a vůbec veskrze známá osoba, takže nás roznese na kopytech své slávy, protože nýmandi nerozeznáme originál od padělku a v Pařížské si o nás neopřou ani koloběžku.

2013_11_blog_votocvohoz-maky

Když už jsme u té Pařížské, z čeho vlastně VotočVohoz žije? Z prodejů si přece nic neberete na rozdíl třeba od Fleru nebo Aukra…
Máme zkrátka jiný koncept. Jde nám právě o to, aby všechny naše služby byly zdarma. To je, podle mě, taky jeden z hlavních důvodů, proč si Votoč získal takovou oblibu. Kromě telefonu, abyste se domluvili na předání, nebo složenky na převod na účet nemusíš myslet na další položky, které je třeba zaplatit. Nás teď živí hlavně reklama na našich stránkách.

Co nejvíc jede?
Nejvíce se votáčí topy všeho druhu. Trička, tílka, různé blůzky a tuniky. U vrchní části outfitu, navíc elastické jako třeba tričko, se dá předpokládat, že padne skoro komukoliv. Koupit si kalhoty nebo boty, to už je pro odvážnější. Nejméně pak frčí různé ujetiny. Třeba latexové kalhoty u nás seženeš, ale není po nich zdaleka taková poptávka jako po trikách s potiskem.

Má Votoč nějaké svoje svoje módní ikony?
Máme několik ,,letitých“ uživatelek, které jsou svým oblečením vyhlášené. Většinou jsou to slečny, které mají krásně a vkusně nafocené kousky, mají svůj osobitý styl a zároveň nepřeceňují hodnotu zboží, které prodávají.

Co nějaké tipy, jak se stát úspěšnou Votočářkou-prodavačkou?
Základem je nafotit kvalitní fotky. Po špatně nastylovaném oblečení na rozmazaných fotkách nikdo nepůjde. Další zásada je být aktivní Votočářkou. Když něco vystavíš, očekává se, že se budeš starat o případné zájemce, budeš jim ochotně odpovídat na doplňující otázky. Pěkné fotky plus milá a ochotná prodejkyně je zaručená cesta k úspěchu.

Recyklace je teď docela trendy. Myslíš, že holky na Votoči nakupují i kvůli ekologickému aspektu, nebo prostě protože tu pořídí levnější kousky?
Samozřejmě je přirozené, že každý z nás myslí na to, jak ušetřit. Ale je super, že ta ekologie k Votoči patří prostě automaticky. I když chce uživatelka třeba jen ušetřit, už tím, že votáčí, se chová ekologicky.

Jaký je osobně tvůj nejlepší kauf?
Nejvtipnější věc, kterou jsem na VotočVohoz získala, byl přívěsek z fima, který vypadal jako dokonalá zmenšenina svíčkové se šesti. Slečna prodávala ještě knedlo-vepřo-zelo, ale to už nebylo tak elegantní.


VotočVohoz funguje od roku 2011. Oficiálně řečeno je to bezplatná internetová platforma pro prodej, nákup a výměnu oblečení, doplňků a kosmetiky. Místo, kde můžete votáčet hadříky ať už sekáčové nebo fungl nové, které vám třeba nesedí, ale už jste propásli lhůtu pro výměnu. Ceny si diktuje každý sám. Někdo chce peníze, někdo raději mění kus za kus. VotočVohoz má kolem sebe taky slušnou komunita uživatelů, nebo spíš uživatelek, které na fóru diskutují, radí si, hádají se, … „Celý systém nakupování stojí na tom, že spolu lidé komunikují. Není to jen o výměně platebních údajů jako v klasickém e-shopu,“ říká Veronika.

Veronika Kellnerová vystudovala divadelní vědu na FF MU a v současné době ukončuje studium estetiky na FF UK. Ve VotočVohoz partě má na starosti marketing. Budete se divit, ale má ráda sportovně elegantní, trochu nepohodlné oblečení, které ji většinou všude škrtí a svírá v pase. Holt parádo, trp! Kromě votáčení ji baví divadlo, o volných večerech režíruje amatérský soubor pohybového divadla Theatropárty.