Komiks

Aleš Kot pochází z Ostravska, komiksy prý četl už na nočníku, pročež se ve třiadvaceti letech odstěhoval do Los Angeles, aby se jim mohl věnovat naplno coby scénárista. Pro komiksové zasvěcence to může znít jako sci-fi, protože zahraniční tvůrci angažovaní u velkých vydavatelství jsou z 90 % výtvarníci a těch pár neamerických scénáristů jsou skoro bez výjimky Angličané. Oproti všem očekáváním ale Aleš uspěl hned s prvními dvěma náměty, které poslal do v současnosti nejprogresivnějšího vydavatelství Image Comics. Jedno z nich – album Wild Children – se stalo jedním z nejprodávanějších komiksů roku 2012. Asi proto, že pojednává o partě studentů, kteří vezmou za rukojmí své učitele a pomocí drog jim odhalují podstatu reality… Dnes už je Aleš Kot solidně etablovaný autor. Píše pro meganakladatelství, jako je DC a Marvel, a má na starosti postavy z univerza Avengers nebo Batmanova Gothamu. Mimochodem – české nakladatelství Crew začalo vydávat jeho autorský epos ZERO, který časopis Wired zařadil mezi deset nejlepších grafických románů loňského roku.

Internet a aplikace

O úspěchu Jana Řežaba a jeho firmy Social Bakers už se toho napsalo hodně. Jan díky ní nejenže získal zakázky od marketingových oddělení firem, jako je Louis Vuitton, ale také se dostal jako první Čech do žebříčku „30 pod 30“ časopisu Forbes. V oboru internetu a aplikací ale rozhodně není sám. Ještě než udělal díru do světa, na něj upozorňoval jeho kolega Jakub Rož. Ten už coby šestnáctiletý školák vymyslel aplikaci na zapisování poznámek s lapidárním názvem „školnísešit“ a během pár týdnů pro ni získal desítky tisíc uživatelů. Jeho úspěch zaujal investory a výměnou za patnáctiprocentní podíl získal od švýcarské firmy BlackLex čtyři miliony korun. Po pobytu v Sillicon Valley se vrátil do Čech, kde působí coby generální ředitel vlastní digitální agentury Flowmedia, jako minoritní partner spoluvlastní správce sociálních sítí RippleEngine – Jollor a přemýšlí, jak se píše bakalářka.

Golf

Šimonu Zachovi je letos 19 let, ale ve světě golfu platí za prvního českého hráče s reálnou šancí na úspěch v European a PGA Tour. Hrát začal v pěti letech, když si většina jeho vrstevníků ještě nebyla jista, jestli mohou chodit čurat na pánské záchodky. Ve čtrnácti byl druhý na amatérském mezinárodním mistrovství Slovinska, v šestnácti vyhrál České amatérské mistrovství juniorů a v sedmnácti byl hlavním tahounem českého národního týmu. Letos suverénně vyhrál kategorii do 18 let ve finálovém turnaji Faldo Series a celkově v této prestižní tour skončil druhý. Mluví se o něm jako o talentu, kterého se vyplatí sledovat, a už nyní by s přehledem mohl závodit v profesionálních soutěžích. Jeho plánem je ale získat stipendium na univerzitě v USA, jež je dostupné pouze amatérům, kteří mohou hrát za univerzitní tým. Odtud už vede přímá cesta do světové extratřídy.

Aplikovaná věda

Ondřej Hubálek letos zabodoval v celosvětovém finále největší soutěže v oboru vědy a techniky určené pro studenty středních škol, pořádané a financované technologickým gigantem Intel ISEF 2015. Z finále v americkém Pittsburgu si přivezl bronzovou medaili za metodu čištění pitné vody od těžkých kovů, kterou popisuje jako „biosorbční čištění pitné vody od odpadních látek vzniklých při biotechnologické výrobě pomocí podhoubí klanolístky obecné“. Kromě Ondřeje v soutěži uspěli i jeho kolegové. Brněnský gymnazista Martin získal ocenění za testování elektronických stabilizačních systémů automobilů a Michaela Kajšová ze Zlína zabodovala s projektem zkoumajícím chování cholesterolu v buněčných membránách. Všichni tři se pak honem vraceli domů, aby stihli maturitu.

Klasický zpěv

Adam Plachetka sice nepochází z muzikantské rodiny, ale o tom, že je vycházející hvězdou českého zpěvu, nikdo nikdy nepochyboval. Už na konzervatoři vyhrával kdejakou soutěž od Duškovy mozartovské soutěže po cenu Symfonického orchestru hlavního města Prahy. V devatenácti letech debutoval v Národním divadle a o pět let později se vydal do Rakouska s cílem získat hostování ve Vídeňské státní opeře. Poté, co si ho šéf opery Dominique Mayer poslechl, mu okamžitě nabídnul stálé angažmá. Adam v něm exceloval tak, že mu byla svěřena role Dona Giovanniho. (Pokud vás to neposadilo na zadek, tak je to něco, jako by jezdce začátečníka po pár měsících ve Ferrari pustili za volant formule 1). Pak už měl Adam našlápnuto ve velkém stylu a hostoval v nejprestižnějších světových operách, jako je Royal Opera House Covent Garden v Londýně, berlínská Deutsche Staatsoper, Teatro alla Scala v Miláně nebo Metropolitní opera v New Yorku. Kromě operních partů ho taky můžete slyšet jako interpreta oficiální verze české národní hymny. Ženskou verzi mimochodem nazpívala jeho žena Kateřina Kněžíková.  

Všechno, na co sáhne

Jana Bilíková je prototypem všeumělkyně, která exceluje doslova ve všem, do čeho se pustí. Nejdřív vystudovala s červeným diplomem práva, načež se rozhodla, že se radši stane šéfkuchařkou. Začínala v SaSaZu a Kampa Parku, pak jako první Češka absolvovala stáž ve tříhvězdičkových restauracích The Alinea a The Fat Duck (dlouhodobě považované za nejlepší restauraci na světě). Dnes je jí sedmadvacet a vaří v pražské michelinské restauraci La Degustation Bohême Bourgeoise Tomáše Karpíška, který ji považuje za největší naději mezi svými kuchaři. Kromě toho také dvanáct let reprezentovala Českou republiku ve veslování, mluví třemi jazyky a ve volných chvílích běhá maratony.


728x90